Ďalší objektív s fresnel šošovkou na obzore, AF-S NIKKOR 500 MM F/5,6E PF ED VR

Amsterdam, Holandsko, 14. júna 2018: Nikon dnes oznámil vývoj objektívu AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR – superteleobjektívu s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, ktorý je kompatibilný s digitálnymi jednookými zrkadlovkami Nikon formátu FX…

Pred 2 rokmi som pre vás testoval neuveriteľne malý, veľmi rýchly a presný teleobjektív Nikon AF-S Nikkor 300mm f/4E PF ED VR. S práve ohláseným teleobjektívom ho sprája niekoľko skratiek. Ak by ste chceli vedieť, čo každá z nich znamená, pozrite si článok Vývoj a skratky objektívov Nikon, mechanické inovácie a automatické zaostrovanie, kde sa dočítate o skratkách z hľadiska mechanického spracovania a automatického zaostrovania. Až v druhom článku Skratky objektívov Nikon II, optické vlastnosti sa ale dočítate o skratke, ktorá nás v prvom rade zaujíma a zďaleka nie je tak bežná, ako všetky ostatné. Áno, tušíte dobre, je to skratka PF (Phase Fresnel), ktorá označuje použitie fresnelovej šošovky v objektíve.

Fresnelová šošovka má špeciálny tvar. Jej povrch je zabrúsený v tvare akýchsi sústredených kružníc a vo vhodnej kombinácii so štandardnou šošovkou dokáže potláčať chromatické aberácie a zároveň znižovať počet použitých optických členov v objektíve. Tým radikálne zmenšuje rozmery a znižuje hmotnosť objektívu pri zachovaní ohniskovej vzdialenosti a svetelnosti.

Na tomto obrázku vidíme rapídne zmenšenie rozmerov u nového PF objektívu AF-S Nikkor 300mm f/4 E PF ED VR oproti predchodcovi AF-S Nikkor 300mm f/4 D ED. Čo teda môžeme očakávať pri novom modeli? Dole vidíte siluetou naznačený nový PF objektív pri aktuálnom modeli AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR.

Aký úbytok váhy a veľkosti poskytne? Určite výrazný. Bude mať o clonu nižšiu svetelnosť a zároveň implementovaný fresnelový optický prvok. Podľa tlačovej správy spoločnosti Nikon sa môžeme tešiť na bezproblémové fotografovanie “z ruky”, pohodlnejšie nosenie, presnosť a  rýchlosť, ktoré umožnia fotografovať rýchlo sa pohybujúce objekty napríklad pri športových podujatiach, ale aj nepredvídateľne sa pohybujúce zvieratá v prírode.

Ak AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR naplní očakávania rovnako, ako ich naplnil AF-S Nikkor 300mm f/4 E PF ED VR, bude to, podobne ako tristovka, najmenší a najľahší 500mm objektív pre Full Frame na svete!

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.