Čo svedčí fotoaparátu II – externý blesk

V minulom článku o najdôležitejšom príslušenstve sme si hovorili o objektívoch. Áno, prvenstvo v príslušenstve majú práve „oči fotoaparátov“. Niekedy nás však okolité svetlo, či skôr tma, nenechajú urobiť dobrú fotku. Nepomôže ani statív, ktorý sme v minulom článku spomínali, lebo fotografujeme napríklad ľudí a tí nedokážu bez pohybu a žmurknutia pózovať celé sekundy. Ak svetlo jednoducho nie je, musíme si ho urobiť…

Ak naozaj chcete fotografovať hocikedy a za každých okolností a každého svetla či tmy, zvážte kúpu externého blesku. Jeho potrebu výrazne znižuje svetelný objektív či statív, ale niekedy sa bez neho nezaobídeme.

A viete aký externý blesk? Najlepšie neviditeľný. Myslím neviditeľný na fotkách. Jednoducho použitý vstavaný blesk, ktorým disponuje väčšina fotoaparátov, je na prvý pohľad rozpoznateľný. Bodaj by nie! Vytvára ostré kontúry a tiene za fotografovaným objektom, samotný objekt je pod priamym svetlom plochý a často príliš svetlý oproti tmavému pozadiu. Navyše často spôsobuje červené oči na snímkach.

Externý blesk odrazený o strop rozžiari (nielen) detské oči. Použitý blesk Nikon SB-700.

Dobré použitie blesku nie je na prvý pohľad na fotke vidno. Nie amatérskym pohľadom. Dobrý blesk možno vyklopiť hore o strop alebo nabok o stenu a dosiahnuť krásne rozptýlené svetlo. To jemne vykresľuje tváre, neodráža sa priamo do objektívu a nespôsobuje červené oči. Skúsené oko ale vidí aj ďalšie benefity – rozžiaria sa oči fotografovaných osôb, silným vyklopeným bleskom môžete fotografovať aj oproti oknu a mať dobre exponované pozadie za oknom i osobu pred ním.

Silný externý blesk (dva blesky Nikon SB-800 v dáždniku) umožnil zachovanie kresby v okne a zároveň jemné, takmer nebadateľné dosvietenie postavy, ktorá by inak skončila ako silueta.

Druhý tip na profi fotky je teda externý výklopný blesk, ktorý naozaj treba vyklápať.

Externý blesk (Nikon SB-800) v reflexnom dáždniku odpálený z pravej strany poskytuje smerové svetlo s jemne tvrdším charakterom, ktoré dokáže pekne vykresliť obysy a štruktúry.

Externý blesk možno spravidla odpáliť aj mimo telo fotoaparátu (vstavaným bleskom, diaľkovým odpaľovačom IR alebo rádiom). Bočné svetlo i protisvetlo môžu vytvoriť ďalšie netradičné svetelné podmienky. Vyskúšajte blesk zmäkčiť aj pomocou rozptyliek, dáždnika, odrazky alebo iných modifikátorov svetla.

Externé blesky majú ale aj mnoho ďalších vymožeností a funkcií, ktoré si preberieme pre ich technickú zložitosť postupne. Teraz už len súhrn aktuálnych systémových bleskov Nikon.

Nikon SB-300

Najmenší a najľahší z bleskov Nikon pre zrkadlovky a pokročilé kompakty. Ovláda sa z tela fotoaparátu a ponúka pokročilé meranie zábleskovej expozície i-TTl a rôzne režimy synchronizácie (na prvú lamelu, druhú lamelu, synchronizáciu s pomalými časmi). V menu zrkadlovky môžete dokonca prepnúť SB-300 na manuál a určiť mu silu záblesku manuálne. Nepodporuje diaľkové ovládanie Nikon CLS (Creative Lightning System) a nemá ani pomocný AF lúč pre zaostrovanie v šere. Jeho záblesková hlava sa dá iba vyklápať nahor, nie otáčať do strán, a odráža tak svetlo od stropu. Zaujímavou vychytávkou v tejto triede je možnosť vyklopiť ho nahor až o 120° a tým nasvietiť steny za fotografom a odraziť tak svetlo priamejšie na objekt.

Nie je to silný blesk, ale s dnešnými fotoaparátmi v kombinácii so svetelným objektívom je veľmi dobre použiteľný. Vhodný pre začiatočníkov alebo tých, ktorí chcú cestovať naozaj naľahko.

Blesk je napájaný mikrotužkovými akumulátormi AAA a preto nemá najrýchlejšie dobíjanie.

 

Nikon SB-500

Nižšia stredná trieda bleskov, ktorá nie je až tak výkonná, ale má vymoženosti, ktoré nachádzame vo vyšších triedach. SB-500 je plne kompatibilný s CLS systémom a môže byť nielen diaľovo odpaľovaný pomocou iných bleskov, ale aj sám dokáže odpaľovať kompatibilné blesky. Hlava sa vyklápa o 90° a rotuje 0-180°. Ľahko teda dokáže odrážať svetlo nielen od stropu, ale aj od okolitých stien. Na prednej strane nájdete aj LED svetlo, ktoré slúži ako stále svetlo pre video, no možno ho využiť aj pri fotografovaní. Nedisponuje synchronizáciou s extrémne rýchlymi časmi (HSS) a preto stále nie je ideálnym riešením pre portrétneho fotografa pracujúceho v exteriéri na dennom svetle. Napájaný dvoma akumulátormi AA. Výhodný pre vstup do Nikon CLS i pre videografov, ktorí v ňom získajú LED svetlo pri natáčaní v horších svetelných podmienkach.

Nikon SB-700

Stredná trieda bleskov, ktorá už disponuje takmer všetkým, čím najvyššie modely: iTTL meranie expozície, manuálny režim, HSS synchronizáciu, automatický zoom hlavy, vyklápanie a otáčanie hlavy, intuitívne ovládanie s korekciou expozície na blesku, automatické rozpoznávanie filtrov a difúzora… Plne kompatibilný s Nikon CLS a to nielen pomocou iných zábleskov, ale aj pomocou infračervenej riadiacej jednotky SU-800. Napájaný pomocou 4 AA akumulátorov a má preto rýchlejší dobíjací čas ako u predchádzajúcich modelov. Hlava sa vyklápa -7- 90° a rotuje 0-180°. Vhodný pre pokročilejších používateľov, nadšencov a tých, ktorí potrebujú blýskať aj za denného svetla.

Nikon SB-5000

Špičkový výkon aj funkčnosť. Prvý rádiovo ovládaný blesk Nikon so zabudovaným prijímačom rádiového signálu. Na rádiové ovládanie je potrebné diaľkové odpaľovanie WR-R10 v spojení s novšími profesionálnymi fotoaparátmi. Rýchle dobíjanie blesku s chladiacim systémom proti prehrievaniu. Kompatibilný aj so starším optickým ovládaním na diaľku. Okrem iTTL, manuálu, HSS ponúka aj stroboskopický režim, režim priority clony, priority vzdialenosti a samozrejmosťou je aj priama korekcia expozície na blesku. Je to profesionálny blesk určený na dennú prácu, pri ktorej sa vyžaduje sila, rýchlosť a spoľahlivosť. Ideálna voľba pre profesionálov, reportérov, svadobných fotografov, portrétistov za bieleho dňa, i pre strobistov tvoriacich pomocou viacerých externých zábleskov.

 

Nikon SB-R200

Špeciálny blesk určený iba pre diaľové ovládanie pomocou IR riadiacej jednotky SU-800. Nemá štandardnú päticu a nedá sa zasunúť do sánok fotoaparátu. Je určený pre makro fotografiu alebo ako časť kreatívneho systému Nikon CLS. Má analógové voliče pre čo najrýchlejšiu voľbu skupín a kanálov.

O bleskoch sme zďaleka nevyčerpali celú tému a postupne si preberieme ich funkcie podrobnejšie aj návody, ako pomocou nich docieliť chcené osvetlenie.

Súvisiace články:

Čo svedčí fotoaparátu I – objektív

Keď externý blesk supluje štúdio. Nikon SB-5000

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *