Keď externý blesk supluje štúdio. Nikon SB-5000

Pred časom som vám odporúčal fotografovať deti v ich najprirodzenejších činnostiach za účelom získania čo najprirodzenejších fotografií zo života. Sú ale chvíle, kedy si chceme zapamätať každý jeden vlások našich ratolestí, vernú farbu ich nádherných rozžiarených očí, ich obľúbeného oblečenia… Alebo len jednoducho chceme mať fotografie, kde okrem našich detí nie je nič rušivé. Fotografie „ako zo štúdia“. Lenže ako na to, keď sú naše deti hanblivé a nikdy sa nezatvária pred cudzím fotografom tak, ako pri nás? Keď ich pred človekom, ktorého vidia prvý raz, neviete dostať do pohody, aby sa usmievali, vystrájali alebo naopak, zatvárili sa vážne? 

Tak to skúšate doma so svojou zrkadlovkou a vstavaným bleskom, no výsledky zďaleka nie sú to, čo by dosiahol fotograf v štúdiu. Veľké oči detí sú pod vplyvom priameho blesku často prižmúrené, oči nemajú lesk po celej ploche, ako ich napríklad vidíme pri dennom svetle. Za fotografovanými ďeťmi sa vytvárajú ostré tiene a rovnako pod bradou, nosom. Tvár stráca 3D plasticitu a nezriedka priamym bleskom vyrobíme červené (tzv. králičie) oči. 

ElaPriamy

DSC_9381-Edit

DSC_9428-Edit

Pozor, niektorí módni i street fotografi toto robia schválne, aby ich fotografie boli surovšie, nedokonalejšie a čas od času je to aj trendy.

A vyvstáva otázka. Ako urobiť v domácich podmienkach fotografie typu „štúdiové“? 

Odpoveď môže byť jednoduchšia, ako si myslíte. Stačí vám k tomu jeden silnejší blesk, ktorý sa dá vyklopiť do stropu. Ešte lepšie taký, ktorý sa dá odpáliť na diaľku alebo jednoducho mimo telo fotoaparátu. 

Pozrite sa, ako sa diametrálne zmení fotografia, ak iba vyklopíme externý blesk a svetlo odrazíme od stropu. Zdrojom svetla už nie je malý blesk ale celý strop, alebo aspoň veľká plocha z neho. Svetlo je omnoho rozptýlenejšie. Tvrdé tiene za portrétovanými sa stratia, lesky v očiach sa zväčšia, tváre sú plastickejšie. 

ElaNepriamy

DSC_9413-Edit-Edit

DSC_9406-Edit

Zdá sa vám to moc jemné a difúzne? Za pár Eur si môžete k externému blesku dokúpiť modifikátory svetla. V mojom prípade šlo o difúzny dáždnik so stojanom a jednu odraznú plochu v tvare kruhu s piatimi rôznymi odraznými plochami (biela, čierna, strieborná, zlatá a difúzna priesvitná).  

Nie každé svietenie sa hodí pre každý motív a ja som začal tvrdším svetlom cez dáždnik zľava jemne zhora. Odraznú plochu som vôbec nepoužil a ak je nejaká kresba v pravej časti fotografie, je to vďaka vzdialenejšej bielej stene, ktorá samozrejme nejaké svetlo odrazí napriek tomu, že je od mojich „modelov“ vzdialenejšia. 🙂

contrastScheme

DSC_8830-Edit

Portréty sú charakteristické smerovým svetlom, ktoré zvýrazňuje profily tváre a zároveň aj jemné detaily, ktoré pri veľmi difúznom svetle zanikli. Všimnite si jemné detské chĺpky na tvárach. Takýmto spôsobom by sme mohli zvýrazniť mužské ostré črty, vrásky na tvárach starších ľudí… Aj preto som svoje modelky dostal do uhrančivého pohľadu, ktorému takéto svetlo svedčí. 

A teraz skúsime kúzlo s obyčajnou striebornou odraznou plochou. Pozrite sa, akú neuveriteľnú zmenu spôsobí. Tiene sú vyplnené odrazeným svetlom, ale stále jemne prevláda hlavné zdrojové svetlo zľava. Oči získajú lesk aj z druhej strany a svetlo je viac pohodové, menej dramatické. Dievčatá som rozosmial, aby ich nálada odpovedala vyrovnanejšiemu svetlu. 

ReflexScheme

DSC_8836-Edit

DSC_8810-Edit

Podobne nastavené svetlá na detailnejší portrét.

ElaReflex

DSC_8855-Edit-Edit

Obe dievčatá a blesk s dáždnikom smerovaný na strop s odrazom na „modelky“.

DazdnikStrop

DSC_8882-Edit

A nakoniec bez priameho zásahu svetla. Blesk s dáždnikom namierený na strop za fotografovaného nemá priamy dopad na tvár a nezobrazí sa ako lesk v očiach.

ZaraNepriame

DSC_8845-Edit

Technika

Existuje viacero spôsobov, ako dostať externý blesk „mimo fotoaparát“. Môžete to urobiť pomocou synchrokociek a káblov, čo je dnes už trochu nepraktické. Ja som niekoľko sezón pri exteriérovom fotení používal infračervený odpaľovač Nikon SU-800, ktorým som bezdrôtovo odpaľoval i ovládal blesky. Bolo to geniálne zariadenie, nakoľko som z jedného miesta ovládal všetky blesky, ktoré som mal v skupinách. Fungoval v manuálnom režime, TTL režime a dokázal synchronizovať blesky so všetkými časmi závierky. Mal jedinú chybu. V exteriéri  počas jasného dňa nebolo odpaľovanie najspoľahlivejšie, nakoľko silná intenzita slnečného svetla prekryla IR signál. Taktiež vzdialenosť odpaľovania u IR svetla je pomerne obmedzená na cca. 10m. Dlho som čakal, keď Nikon ponúkne rovnaké zariadenie len s rádiovým ovládaním namiesto IR. A dočkal som sa.

img570623ff9fcec_l

Nikon predstavil už v roku 2012 rádiové ovládanie Nikon WR-R10, ktorým sa dajú ovládať fotoaparáty na diaľku, no zároveň v januári minulého roku (2016) Nikon predstavil aj blesk, ktorý má v sebe zabudované rádiový prijímač. Hádate dobre, je to práve Nikon SB-5000. Ja som ho vyskúšal na fotoaparáte Nikon D500, ktorý je s ovládačom i bleskom plne kompatibilný, podobne ako Nikon D5. Ostatné prístroje staršieho dáta žiaľ kompatibilné nie sú a tak si budeme musieť počkať na ich nástupcov, ktoré budú s týmto rádiovým systémom kompatibilné. 

DF0_3540

Inštalácia je jednoduchá. Do 10 pin konektoru Nikonu D500 vložíme diaľkový ovládač WR-R10. Ten ale končí mini USB konektorom a nemá 10 pin konektor. Musíme použiť adaptér Nikon WR-A10. Keď sme zasunuli rádiový ovládač s adaptérom do tela fotoaparátu, zapneme fotoaparát i blesk.

DF0_3542

V menu fotoaparátu zvolíme možnosti rádiového ovládania a vyberieme spôsob párovania.

DF0_3543

Máte na výber dve možnosti, buď pomocou párovania alebo pomocou PIN kódu. Ja som zvolil druhú možnosť a po zadaní PIN aj v menu blesku, boli oba prístroje za chvíľočku spárované. Znamením sú obidve stálo rozsvietené zelené LED svetielka na WR-R10 a na bočnej strane blesku SB-5000. Potom už ovládate blesky z menu fotoaparátu. Môžete mať pritom spárovaných viacero bleskov vo viacerých funkciách a priraďovať im rôzne spôsoby merania svetla alebo manuálneho výkonu. Ja som pri fotografiách používal automatický TTL režim a korekcie expozície, ak som chcel, aby fotografie boli svetlejšie či tmavšie. Pozor, ak by ste chceli fotiť za denného svetla a využiť synchronizáciu so všetkými časmi závierky, je potrebné to povoliť v tele fotoaparátu.

DF0_3548

S diaľkovým ovládaním sa pracovalo bezchybne! Úspešnosť správneho odpálenie blesku bola 100% a vďaka rádiovému signálu odpálite blesk aj napriek prekážkam medzi fotoaparátom a bleskom. Dokonca som odpaľoval blesk cez dvojo dverí, keď ja som bol zavretý v jednej izbe, blesk v druhej a medzi nami bola ešte chodba. Dosah rádiového signálu je oficiálne 20m, no ja som bez problémov odpálil blesk aj z dvojnásobnej vzdialenosti. Rádiový ovládač aj s adaptérom sú stále maličké a ľahučké príslušenstvo a neobťažovali by vás ani pri dlhodobom fotografovaní. To moje bolo ale vďaka bezchybnej expozícii a nedočkavosti mojich dcér veľmi krátke – asi 2 x 15min. Aj toto potvrdzuje, že Nikon SB-5000 je spoľahlivým profesionálnym nástrojom, na ktorý sa môžete spoľahnúť. Výkon blesku je dostatočný na vysvietenie aj väčších miestností a to nielen napriamo, ale aj pomocou odrazu rozptýleného cez dáždnik.

DF0_3541

Zdieľaj

6 komentáre

  1. Fotky fajn, ale zda sa mi ze Nikon prichadza trochu neskoro, komplikovane a draho. Vyvoj ide dopredu, raz bude radio-odpal standard, dufam ze bez externych a drahych gadgetov, priamo integrovane v tele DSLR, ako wifi/gps.. Ani SB-5000 nie je najlacnejsi, ale fajn ze zostala zachovana spatna kompatibilita CLS cez infra.

  2. Možno som niečo prehliadol alebo tomtu presne nerozumiem (čo je skôr pravdepodobné :-)), ale ja mám D300s a SB-900 (čiže staršie modely) a v tejto zostave mi ide odpalovať blesk na diaľku bez ďalších prídavných zariadení.

    1. Áno, vo vašom prípade to ide optickou cestou – vstavaným bleskom, čo je jeden z ďalších dobrých a najlacnejších spôsobov (je vstavaný do fotoaparátu) . D500 a ani D5 a ďalšie profi modely vstavaný blesk nemajú. Odpaľovanie bleskom naráža na rovnaké problémy, ako má odpaľovanie IR odpaľovačom – za jasného počasia na slnku nemusí byť spoľahlivé, potrebuje zväčša priamu viditeľnosť medzi foťákom a bleskom a jeho dosah je menší ako rádiového odpaľovania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *