Čo nového na českom Nikonblogu?

Dnes po dlhšom čase budeme opäť spolu hľadať inšpiráciu u susedov na českom nikonblogu. Tu na príspevkoch usilovne pracuje Petr Lindner. Začítajte sa aj vy do jeho článkov, ktoré v poslednom čase vytvoril. Všetky majú jedno spoločné – samozrejme Nikon. 😊

Rád čítam rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi, zvlášť s fotografmi. Je doba, v ktorej stretnutia a vášnivé debaty za jedným stolom odkladáme na neurčito, no našťastie sa vieme vynájsť a stretnúť sa virtuálne. Aj keď to nie je to isté, ako sa stretnúť osobne, sme vďační, že môžeme využívať vymoženosti dnešnej doby. A vďaka tomu mohli vzniknúť Petrove rozhovory s fotografmi.

„Když černobílá fotka nemá obsah, tak se na to koukat nedá.“ Rozhovor s Honzou Jirkovským o street fotografii, reportáži a dokumentu


V januári a februári venujeme na našich blogoch priestor čiernobielej fotke. Okrem toho, že je stále neodmysliteľnou súčasťou  viacerých fotografických žánrov, je aj našou aktuálnou témou v súťaži Fotka NIKONBLOGU 2021.

Petr vyspovedal Honzu Jirkovského, pražského reportážneho, pouličného a dokumentárneho fotografa. Jeho portfólio je výlučne čiernobiele, plné každodenných príbehov nás ľudí.

Čítajte TU.

„Floydům by se to líbilo určitě.“ Jak vznikalo video a fotografie projektu Space 3D ReTextured


Fotografi a tvorcovia videí patria k tým, ktorí zo dňa na deň prišli o množstvo práce a zostalo im veľa voľného času. Ale ani opatrenia ich nezbavili túžby tvoriť. Dan Vojtěch a Martin Přívratský (Tomorrow 55 Studio) si povedali, žeby sa konečne mohli pustiť do toho, na čo si doteraz nenašli čas. Zavolali partičku skejterov, videoartových umelcov štúdia Lunchmeat a s technikou vyrazili do skateparku.

Čítajte TU.

Tři čtvrtě roku po Behind the Z – tři fotografky v rozhovoru Nikonblogu


Do prvej časti videoseriálu Behind te Z si Denis Fueco pozval tri mladé svadobné fotografky Jitku Houzarovú, Karolínu Petráškovú a Annu Turkovú, aby si vyskúšali fotenie páru so Zetkami. Od natáčania prešlo už trištvrte roku a Petr sa rozhodol vyspovedať tieto dámy, aké stopy na nich zanechala skúsenosť so Zetkami.

Rozhovor čítajte TU.

Petr spísal vo svojich článkoch aj niekoľko typov, ktoré vám pomôžu pri úprave fotografií.

Jak zobrazit EXIF videosouborů? Víme, jak na to – a do nejmenších detailů


Viete ako si zobraziť EXIF metadáta z videí natočených Nikon mirrorlessmi či digitálnymi zrkadlovkami? Informácie o objektíve, clone, čase, ISO, ale aj ďalšie, sa vám nezobrazia automaticky. Návod v článku vám presne ukáže, kde ich hľadať.

Černobíle v počítači. Ale jakým způsobem?


Článok o tom, ako fotiť čiernobielo priamo vo foťáku, ste si už pred pár dňami mohli u nás prečítať TU. Teraz vás ale Petr prevedie niekoľkými tipmi na prevod farebnej fotografie do čiernobielej.

Čítajte TU.

Petrovými rukami prešli aj mirrorlessy od Nikonu. Preskúšal možnosti Z 50 aj Z 5. Svoje skúsenosti opísal.   

Nikon Z 50 jako reportážní foťák? Proč ne?!


Z 50 Petr nasadil do roly reportážneho fotoaparátu. Vzal si ho na závody kolobežiek spolu s dvojicou objektívov Nikkor Z 14–30 mm f/4 S a Nikkor Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR.

Viac čítajte TU.

Když technika slouží. Nikon Z 5 v podrobném testu Nikonblogu


Testu podrobil aj Z 5, ktoré je akýmsi štartovným plnoformátovým mirrorlessom od Nikonu. Napriek niektorým ústupkom (v porovnaní so Z 6), ktoré boli potrebné pre uvedenie nižšej ceny, vznikol výborný fotoaparát pre veľkú skupinu fotografov. Fotoaparát testoval so setovým zoomom Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3.

Čítajte TU.

A na záver ešte dve zamyslenia s radami.

4K UHD jako zoom ve Full HD videu


Moderné prístroje ponúkajú stále lepšie možnosti a kvalitnejší záznam. Možnosť natáčania videa do 4K formátu nie je vôbec raritou. Ale je vôbec nutné natáčať videá v takomto veľkom rozlíšení, keď natočený materiál potom zaberá veľa miesta na diskoch a i tak si ho väčšina ľudí prezerá na telefónoch a sťahuje pritom množstvo internetových dát zbytočne. Pre väčšinu ľudí postačuje finálne video v rozlíšení Full HD, ale aj v takom prípade 4K splní jednu veľmi užitočnú funkciu…

Čítajte TU.

Mimochodem: RAW ve 21. století. A jak se mění fotografie


Večná polemika – fotiť do  RAW, či nie? Petr je jednoznačne fanúšikom RAW a odporúča ho všetkým, aj začínajúcim fotografom. Prečo?

Čítajte TU.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.