Ako sa vám darilo rozpohybovať fotky? Víťazi 3. kola Fotky NIKONBLOGU

Možno to pre nefotografa na prvé počutie znie čudne, ale naozaj aj statická fotka môže veľmi pekne zobrazovať pohyb. A mnohí z vás, ktorí ste sa zapojili do 3. kola súťaže Fotka Nikonblogu, ste to skvele zvládli. Témou bol Pohyb.

Tanec, šport, zvieratá či autá vám rozpohybovali vaše zábery. Našli sa ostré aj neostré zábery. Fotili ste kreatívne na dlhú závierku – dlhší čas a rýchly pohyb rozmazal pohybujúce sa objekty. Naopak krátky čas závierky zmrazil to, čo bolo v pohybe. Týmto spôsobom vznikli pekné zábery zvierat v skoku či v lete. No a úspešne ste skúšali aj panning, pri ktorom fotoaparátom sledujete pohybujúci sa objekt, ktorý je ostrý a rozmazané pohybom je okolie.

Opäť sa pri vyhodnotení povenujem aj fotkám, ktoré síce nedosiahli v tomto kole na víťazstvo, ale ich autorom sa naozaj vydarili. Rozhodovanie bolo ťažké a niektoré z nich len o vlások unikli víťazstvu.

Prvou z nich je fotka od Jozefa Beňovského zo súťaže dobrovoľných hasičov. Zachytil moment, kedy hasička padá do kade s vodou. Situácia je akčná až dramatická, dá sa to vyčítať aj z tvárí, výrazov oboch mladých žien na fotke. Krátkym časom sú vo vzduchu „zmrazené“ kvapôčky vody. Výborná momentka!

Foto: Jozef Beňovský

Ďalší Jozef tentokrát Fekete sa pohral s časom a pomalšou závierkou. Z hromadného maratónskeho behu vytvoril krásnu mozaiku farieb a postáv v pohybe. Fotka je synonymom spoločného nadšenia ľudí pre pohyb. Druhou peknou Jozefovou momentkou je čiernobiela wakeboardistu padajúceho cez vodnú záclonu. Fotografia je pekne nakomponovaná aj dobre zvolený čas závierky, aby kvapôčky vody zostali zmrazené.

Foto: Jozef Fekete

Ďalšou, ktorá vznikla zmrazením pohybu, je fotografia skáčuceho koňa z podhľadu od Františka Peťka.

Foto: František Peťko

Páči sa mi aj fotografia Martina Almasiho – zapaľovanie zápalky. Pravdepodobne makro objektívom je vyfotená škatuľka a trením zápalky po nej vzniká iskra. Pekne vidno letiace úlomky, čiastočky síry, rozhorieva sa oheň, stúpa dym. Odlesk na objektíve ešte viac zdôrazňuje atmosféru.

Foto: Martin Almasi

V tomto kole nechýbali ani wildlifisti, ktorí často fotia zver práve v pohybe. Martin Chirila odfotil volavku v pohybe pri pristávaní na jazero.

Foto: Marti Chirilla

No a môžeme prejsť k „rozmazaným“ fotkám. Nočné mesto s rozmazanými pásmi svetla, ktoré za sebou zanechávajú idúce dopravné prostriedky, sú klasikou a vynikajúcim príkladom ako zobraziť na statickej fotke pohyb. Rozpohybované svetlá v ulici mesta zachytil Peter Voros. Pekná pokojná kompozícia, zvyškové modré svetlo na oblohe. Modrá farba pekne ladí s teplým odtieňom mestského osvetlenia, ktoré sa odráža v ulici. Podobný princíp zvolil Peter aj pri fotke kolotoča. Čas závierky bol nastavený tak, aby krútiaci sa kolotoč bol rozostrený, ale zvyšok scény, ktorý nie je v takom rýchlom pohybe je ostrý.

Foto: Peter Voros

Róbert Ragan nesklamal ani v tom kole. Na divadelnej fotke zvýraznil pohyb závierkou, pri ktorej je plachta jemne rozmazaná, ale herec ostal ostrý. Pohyb je zrejmý najmä z veľkej jemnej a ľahkej vejúcej látky.

Foto: Róber Ragan

Juraj Zimányi odfotil pútavú snímku taxíka v nočnom veľkomeste. Použil techniku panningu, pri ktorej sledoval idúce auto. Vôbec mi nevadí, že časti fotografie sú rozmazané. Má to dynamiku, je to duálne sfarbené do modrej a cyklámenovej.

Foto: Juraj Zimányi

Ešte abstraktnejšie tému poňal Peter Pochylý. Rozmazaní tanečníci v kontraste s nehybnými postavami. Krásne farebne zladené tradičnými krojmi.

Foto: Peter Pochylý

Aj Martina Mlčúchová pridala abstraktnú fotku, z ktorej cítiť emóciu aj pohyb. Je dobre zladená v duálnom móde prevládajúcej béžovej a modrej s malým akcentom fialovej.

Foto: Martina Mlčúchová

Andrea Koncová sa tiež vyhrala s dlhým časom s v ľudovom oblečenými dievčatami v historickom priestore. Podaril sa jej aj dvojportrét – jeden vyfotený s krátkym a druhý s dlhým časom závierky nakombinovaný do jedného záberu, ale môže to byť aj dvojexpozícia.

Foto: Andrea Koncová

Erika Janíková poňala wildlife kreatívne. Odfotila bažanta mávajúceho krídlami, pričom hlava a telo sú ostré. Dosiahla zaujímavý výsledok.

Foto: Erika Janíková

Ešte musím spomenúť humornú fotku Mateja Mika. Rýchly pohyb, pri tom ako sa pes otrepáva od vody, úplne zdeformoval jeho podobu.

Foto:Matej Mika

Veľmi pekné fotografie, čo poviete? Dúfam, že rovnako sa vám bude páčiť aj trojica víťazov 3. kola súťaže. Nech sa páči, tu sú.

Víťazné fotografie 3. kola

Prvým víťazom je Roland Uhrina, ktorý nahral do súťaže niekoľko pekných fotografií, na ktorých sa vyhral s dlhým časom závierky. Do finále postupuje s fotkou baletky, ktorá mohla byť nafotená buď dlhším časom závierky, alebo viacnásobnou závierkou a takto sa mu podarilo rozfázovať pohyb. Hlavná pozícia je ostrá a tvár pekne nasvietená kontrastným bočným svetlom. Viac o nej povedal jej Roland: „Myšlienku nafotiť v tanečných pózach moju kamarátku Simonu, ktorá navštevovala baletnú školu Pointe v Žiline, som mal už dávnejšie, ale až keď som zazrel tému júnovej nikonblogovej súťaže, bolo mi jasné, že prišla tá pravá chvíľa na realizáciu. Veľmi rád fotím portréty s mojim obľúbeným svetlom Godox AD600BM so 120cm octaboxom, takže tento postup som zvolil aj pri tvorbe tejto fotky. Samotná fotka je jednoexpozícia. Fotil som s dlhým časom so zábleskom na druhú lamelu. Je to technika, ktorú som chcel vyskúšať po prvýkrát práve na tomto fotení a myslím, že výsledok sa podaril.“

Víťazná fotografia
Foto: Roland Uhrina

Ďalším z víťaznej trojice je Braňo Poláček, ktorého už na Nikonblogu poznáme ako fotografa športu. Ani tentokrát nezostal svojmu menu nič dlžný. Ocenenie získava jeho fotografiu skejtera. Braňo si za svojim model pravdepodobne zabehol, alebo možno zaskejtoval s dlhším časom závierky, ktorý predpokladám zavŕšil bliknutím blesku. Braňo pridal aj ďalšie vydarené fotky cyklistu v skoku a skejtera na rampe, kde krásne vidno aj pohyb pri výskoku. Viac o svojich fotkách skejterov prezradil aj Braňo: “Fotka, na ktorej je chalan vo výskoku bola fotená s clonou F6,3, časom 1,3 sekundy a na ISO 100. Pri fotení sme použili Led panel ako stále svetlo a 2 blesky, jeden zozadu skejtera a jeden z ľava. Blesky sú odpálené na zadnú lamelu. A fotku zozadu, na ktorej sa len odráža, som fotil zo skejtu za ním. Blesk som mal nasadený na tele foťáku, clonu nastavenú na F8, čas 1/10, ISO 100.“

Víťazná fotografia
Foto: Braňo Poláček

Trojicu víťazov v tomto kole uzatvára Robo Kučák. Štandardne rýchlym časom závierky fotí šport. Vo svojich akčných fotografiách zachováva pekné línie, kompozíciu. Jeho zasnežené fotografie ma zaujali  nielen preto, že by som sa v týchto horúčavách najradšej schladil v snehu. Robo o víťaznej fotke: “Fotografia vznikla v Malej Fatre, kde sme si užívali spolu s kamarátom „Kedapom“, čerstvo napadaný prašan, k tomu sa pridali skvelé svetelné podmienky a hmla prevaľujúca sa priamo cez nás.” Všetky tri fotografie vznikli v Malej Fatre. A čosi aj k ďalším dvom: „Druhá fotka snowboardistu je jedna z mojich naj obľúbenejších vôbec. Je na nej všetko čo mám rád – sneh, šport, dramatická scenéria a zima akú si pamätám zo svojich detských čias – snehu nad kolená, ukrutný mráz, vyštípané červené líca… Na tretej fotke cyklistu sme sa vybrali na východ slnka. No tentokrát nám podmienky moc nepriali, zdokumentovali sme aspoň rýchly návrat k autu.“ Prezradil aj niečo o sebe: „Fotografia športu ma baví a fascinuje, je to moje hobby. V minulosti som pôsobil ako redaktor a fotograf pre dva lifestyle/športové portály. Mám rád keď sa na fotografiách niečo deje, spájam prírodu a šport. Fotografie vznikajú prevažne spontánne, veľmi rýchlo a len málo kedy sa dajú zopakovať.“

Víťazná fotografia
Foto: Robo Kučák

Autorom gratulujem, tentokrát získavajú darčeky handričku na optiku a prívesok Nikon, ale najmä postup do celoročného finále o set Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.


Galériu všetkých súťažných fotografií 3. kola si pozrite TU.


Ďalšia príležitosť stať sa súčasťou finálového výberu najlepších fotografií je tu stále. Tentokrát v štvrtom kole súťaže máme tému Priestor vo fotografii. Svoje súťažné fotografie opäť až do konca augusta pridávajte pod príspevok na Facebooku @NikonSlovakia.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.