Zraniteľnosť a nádej vo víťaznej snímke Nikon Photo Contest 2018/19

Ayimpoka španielskej fotografky Sary De Antonio Feu sa stala celkovou víťaznou fotografiou Nikon Photo Contest 2018/19. Autorka súťažila v kategórii mladých fotografov do 25 rokov, ktorej téma bola Identita.

Ayimpoka je albínka. Dievčatko, ktoré farbou pokožky nápadne vyniká medzi ostatnými, žije totiž v Ghane. V minulosti boli v tejto časti sveta ľudia trpiaci poruchou tvorby melanínu spájaní s negatívnymi silami, čarodejníctvom, pre čo boli nútení žiť na okraji spoločnosti, či dokonca vraždení. Ayimpoka má však milujúcu rodinu a starostlivosť mimovládnej organizácie.

V čase keď vznikla fotografia sa Ayimpoka zotavovala z malárie a na jej pokožke boli popáleniny, ktoré jej po pobyte vonku spôsobilo horúce africké slnko.

Ayimpoka, Sara De Antonio Feu, Španielsko

„Pred dvoma mesiacmi som zašla do Bolgatangy a venovala som jej výtlačok tejto fotografie. Dozvie sa aj o tomto ocenení a bude mať radosť. A ja vďaka tomuto oceneniu ju budem môcť zásobiť opaľovacím krémom minimálne na rok,“ hovorí Sara De Antonio Feu.

Neville Brody, hlavný porotca súťaže o víťaznej snímke: “Pre mňa táto snímka zachytáva ľudský príbeh tak skvele a výstižne, že si ho môžeme sami vysvetliť a precítiť. Kontext je spojený s utrpením, ale zároveň vyžaruje nádej a ľudskosť. Pozitivita a sila dieťaťa, ktoré má podporu okolia, je zrejmá.

Pole plné zrelých plodín prechádza do nekonečného pozadia, modrá obloha ohraničuje horizont, teplé zapadajúce slnko, to všetko prispieva k pocitu nádeje a optimizmu.

Snímok je nežne orámovaný – objektív fotoaparátu je v úrovni očí dieťaťa, ktoré je v centre obrazu. Umiestnenie umocňuje detskú zraniteľnosť, nevinnosť a úprimnosť.

Tento každodenný príbeh povier, rozdielov a predsudkov je šokujúci.Rozumieme rozdielu medzi láskou a ochranou. Dôstojný víťaz nám pripomína potrebu zapojiť sa a otvoriť myseľ pre humánnosť a optimistickú empatiu v tejto egoistickej dobe.” dodáva Brody.

V súťažnom ročníku 2018/19 mohli autori prihlasovať svoje fotografie do troch kategórií: Otvorená súťaž (Open Award) s témou Zmena (Change), Cena novej generácie pre autorov do 25 rokov (Next Generation) s témou Identita (Identity) a Krátky film (Short Film) s témou Nádej (Hope). Víťazné snímky jednotlivých tém nájdete aj na nikonblog.sk

V tomto roku prešlo už 50 rokov od vyhlásenia prvého ročníka Nikon Photo Contest a za tento čas si súťaž nepochybne získala vo svete fotografie čestné miesto a patrí k najväčším fotografickým súťažiam na svete. V tomto roku bol prihlásený rekordný počet prác. Zaregistrovaných bolo 97 369 prihlášok od približne 33 000 autorov zo 170 krajín sveta. Ani si neviem predstaviť, ako môže prebiehať hodnotenie prác 🙂

Slávnostné odovzdávanie cien víťazom sa konalo 23. augusta 2019 v Tokiu a odštartovalo putovnú výstavu víťazných prác, ktorá precestuje vybrané európske a ázijské mestá.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *