Zmodernizovaný bestseller Nikon D780

Keď som si prvýkrát narýchlo prebehol hlavné špecifikácie novinky, prekvapilo ma, ako sú podobné s predchodcom Nikonom D750. Rovnaké rozlíšenie, rovnaký počet zaostrovacích bodov (pri fotení cez hľadáčik), približne rovnaká rýchlosť snímania pri mechanickej závierke (6,5 obr./s verzus 7 obr./s). Prvý pohľad však klamal. Vo vnútri prístroja sa toho oproti D750 zmenilo dosť. V princípe je to akoby prezlečený mirrorless Z 6. Je to preto, že okrem štandardného fázového zaostrovania pomocou senzora za zrkadlom disponuje rovnakým zaostrovaním na obrazovom senzore, ako má Nikon Z 6. Zaostrovanie pomocou live view by tak konečne mohlo byť v Nikon zrkadlovke využiteľné aj na fotografovanie pohybu či natáčanie videa so zapnutým AF. Citlivosť AF v live view by dokonca mala byť výrazne lepšia, ako v štandardnom zaostrovaní cez hľadáčik.

Video v rozlíšení 4K je extrémne detailné, keďže pochádza zo 6K „zdroja“ (fotoaparát sníma v 6K a ukladá v 4K). Prekreslenie detailov a farieb je tak presnejšie, ako pri štandardnom snímaní v rozlíšení 4K. Video môžete nahrávať aj v špeciálnych algoritmoch N-Log alebo Hybrid Log Gamma (HLG) s obrovským množstvom informácií v tieňoch i svetlách snímanej scény. Priamo vo fotoaparáte môžete vytvárať timelaps sekvencie alebo bez námahy kopírovať (digitalizovať) 35 mm filmy pomocou adaptéra Nikon ES-2 a vhodného makro objektívu a to aj negatívov s automatickým prevodom na pozitívny obraz.

Pre tých, ktorí sú zvyknutí z TOP modelov, po novom nájdete rýchlosť mechanickej závierky 1/8000 s a samozrejmosťou synchronizácia s externým Nikon bleskom so všetkými časmi mechanickej závierky. Pre tých, ktorí radi experimentujú s dlhými časmi ďalšia novinka – možnosť nastaviť čas závierky až 900 s. Čo to v praxi znamená? Že nemusíte používať BULB režim a stopovať čas pomocou hodiniek, telefónu či stopiek, kým váš čas závierky nepresiahne 15 min. Samozrejme potom máte stále k dispozícii klasický režim BULB – jedným stlačením otvoríte závierku a začnete snímať a potom druhým po ľubovoľnom čase zavriete závierku a ukončíte expozíciu.

Pripojiteľnosť nadovšetko. K D780 nepotrebujete nijaké ďalšie zariadenie, aby ste sa spojili so SMART zariadením a bez námahy si pomocou aplikácie SnapBridge stiahli fotografie doň a okamžite mohli zdieľať s blízkymi. Po prvom spárovaní a nastavení parametrov všetko prebieha automaticky. Vy fotografujete a fotoaparát automaticky posiela zábery do vášho zariadenia. Deje sa to pomocou nízkoenergetického pripojenia Bluetooth. Ak chcete posielať zábery v plnom rozlíšení alebo v nekomprimovanom formáte, nastupuje na scénu WIFI. Pomocou WIFI pripojenia môžete používať vaše SMART zariadenie aj na ovládanie a spúšťanie fotoaparátu na diaľku.

Predchodcu tohto modelu, Nikon D750 stále používam a všetky vylepšenia, ktorých sa D780 dočkal mi na D750 nechýbali až do času, kým som si nekúpil Nikon Z 6. Teraz mi chýbajú veľmi a preto sa teším, že tak skvelý prístroj ako Z 6 obliekli aj do tela zrkadlovky. A prečo to ešte stále dáva zmysel? Pre viac ako milión objektívov, ktoré Nikon pre svoj F bajonet vyrobil, pre lepšiu výdrž batérie hlavne v chlade a pre optický hľadáčik, ktorý niektorí fotografi stále uprednostňujú. Ak sa splnia tvrdené predpoklady, Nikon D780 bude akási prezlečený obľúbený Nikon Z 6. Pred vyklopením zrkadla pravá zrkadlovka, po ňom šikovný a pružný mirrorless. 🙂

Všetko dobré z D750 pritom ostáva: Odolnosť voči nepriaznivým poveternostným vplyvom, programovateľné tlačidlá a užívateľské režimy U1 a U2, dva sloty pre SD karty, kompatibilita s AF-D a AIS objektívmi, konektory pre mikrofón i slúchadlá, CLS systém…

Nech sa páči, oficiálna tlačová správa.

Tlačová správa

Amsterdam, Holandsko, 7. januára 2020: Spoločnosť Nikon dnes predstavuje vysokovýkonnú digitálnu jednookú zrkadlovku, ktorá poskytuje kreatívnym fotografom všetko, čo vyžadujú od plnoformátového fotoaparátu – a ešte viac. Spoľahlivý partner pre odvážnych tvorcov kdekoľvek na svete, fotoaparát D780, umožňuje vytvárať dokonalé snímky a rovnako brilantné videosekvencie.

Odolný fotoaparát D780 sa pýši rýchlym špecializovaným systémom hybridného automatického zaostrovania pri fotografovaní so živým náhľadom (Live View) a rýchlym a spoľahlivým 51-bodovým systémom automatického zaostrovania s fázovou detekciou na snímanie s použitím hľadáčika. Pri fotografovaní v režime Live View fotografi a filmári využívajú rovnaký systém AF, aký sa nachádza v uznávanom mirrorless fotoaparáte Nikon Z 6. Používatelia môžu zaostriť na výrazy tváre vďaka funkcii Eye-Detection AF a využívať výhody automatického zaostrovania v slabom svetle, ktoré umožňuje spoľahlivé zaostrenie objektov až do –6 EV. Fotografi, ktorí snímajú pomocou hľadáčika, môžu využiť výkon sledovania objektov na úrovni vlajkovej lode a rýchle prepínanie medzi pokročilými režimami AF.

Vysoká rýchlosť snímania zvyšuje univerzálnosť tohto fotoaparátu: až 7 snímok za sekundu pri snímaní pomocou hľadáčika a 12 snímok za sekundu v režime nehlučného fotografovania pri snímaní so živým náhľadom. K ďalším pozoruhodným funkciám patrí mimoriadne krátky čas uzávierky 1/8 000 s, ktorý fotografom poskytuje flexibilitu pri synchronizácii s bleskami Nikon. Alebo môžu čas natiahnuť až na 900 s, čo je ideálne na zachytenie dramatických svetelných stôp a nočných panorám.

Filmári si zamilujú kvalitu videosekvencií, ktoré môžu s fotoaparátom D780 dosiahnuť. Fotoaparát používa rozlíšenie obrazového snímača 6K na vytvorenie záznamu s ultravysokým rozlíšením 4K/UHD pri 30p/25p/24p a nulovým faktorom orezania. Tvorcovia videí tiež môžu používať externý videorekordér na zachytenie bohatých záberov HLG HDR, ktoré možno zobraziť priamo na kompatibilnom televízore alebo monitore.

Jordi Brinkman, produktový manažér pre spoločnosť Nikon Europe, povedal: „Mnohí fotografi milujú digitálne jednooké zrkadlovky a čakali na model ako D780. Ak ste milovníkom DSLR a chcete snímať filmy aj fotografie, je to ideálne riešenie. Ak chcete vstúpiť do sveta mirrorless, máme systém Z! Bez ohľadu na to, ktorý systém tvorcov nadchne, sme nadšení, že môžeme ponúknuť všestrannosť, ktorá im tvoriť bez obmedzení.“

Súhrn hlavných funkcií

AUTOMATICKÉ ZAOSTROVANIE PRI POUŽITÍ HĽADÁČIKA.
51-bodový systém automatického zaostrovania s fázovou detekciou je citlivý až do –3 EV. Získate možnosti sledovania objektov na úrovni vlajkovej lode a rýchle prepínanie medzi pokročilými režimami AF.

AUTOMATICKÉ ZAOSTROVANIE PRI POUŽITÍ ŽIVÉHO NÁHĽADU.
273-bodový systém hybridného automatického zaostrovania je citlivý až do –4 EV, resp. –6 EV s funkciou Low-Light AF.¹ Pri snímaní fotografií je k dispozícii AF s detekciou očí.

SÉRIOVÉ SNÍMANIE RÝCHLOSŤOU AŽ 12 SN./S.
Snímajte rýchlosťou až 7 snímok za sekundu s automatickým zaostrovaním a nastavením expozície, alebo až 12 snímok za sekundu v režime nehlučného fotografovania so živým náhľadom. Používatelia získajú snímky v plnom rozlíšení, a to aj pri snímaní vo formáte RAW.

OPTICKÝ HĽADÁČIK A VÝKLOPNÝ DOTYKOVÝ DISPLEJ.
Optický hľadáčik s 0,70-násobným zväčšením poskytuje široké zorné pole a 100 % pokrytie. Výklopný LCD monitor s rozlíšením 2 359 000 bodov umožňuje aktivovať uzávierku pomocou dotykového ovládania a ovládať automatické zaostrovanie.

PRVOTRIEDNA OBRAZOVÁ KVALITA.
Objektívy s bajonetom Nikon F. Plnoformátový snímač CMOS s rozlíšením 24,5 Mpx. Obrazový procesor EXPEED 6. Rovnaký snímač RGB s rozlíšením 180 000 pixelov a pokročilý systém detekcie motívu ako pri modeli D850.

ULTRA ŠIROKÝ ROZSAH CITLIVOSTI ISO.
Model D780 sa môže pochváliť širším rozsahom ISO než uznávaný model D850. Pracujte s citlivosťou ISO 100 – 51 200 rozšíriteľnou až na 204 800 či ISO 50.

PLNOFORMÁTOVÉ FILMY V KVALITE DSLR.
Snímajte zábery s vysokým rozlíšením 4K/UHD pri 30p/25p/24p s nulovým faktorom orezania. Nahrávajte vo formáte N-Log alebo Hybrid Log Gamma (HLG) s množstvom informácií.

KREATÍVNA SLOBODA.
Time-lapse videosekvencie priamo vo fotoaparáte. 2 Mpx statické snímky oslňujúcou rýchlosťou 120 snímok za sekundu. Ponuka digitalizácie vo fotoaparáte. A ešte viac.

RÝCHLY PRENOS SNÍMOK.
Vysokorýchlostný prenos údajov a bezdrôtové pripojenie fotoaparátu uľahčujú prenos snímok. A funkcia SnapBridge umožňuje používateľom zdieľať súbory JPEG a RAW s akýmkoľvek inteligentným zariadením.

CENY A DOSTUPNOSŤ
Nikon D780 (Začiatok predaja 23.1.2020) – 2339 €
Nikon D780 + 24-120MM – 2 859 €

¹ Pri snímaní s objektívom so svetelnosťou f/2 alebo väčšou.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *