Z show s prvou dámou českej dokumentárnej fotografie

Program Z SHOW, ktorý môžete sledovať na Youtube kanáli Nikon Czech Republic, sa venuje výnimočným tvorcom. Postupne pribudli rozhovory Janom Suchardom – fotografom, lektorom a riaditeľom fotografickej školy, kreatívnym (foto-video) duom Czech Vibes, filmovou fotografkou Juliou Vrabelovou a aj s Dano Vojtěchom, ktorého poznáme ako výborného športového fotografa. Piatu časť opäť pripravil Honza Kozák z Nikonu  v spolupráci s Martinom Přívratským. Tentoraz Honza vyspovedal prvú dámu českej dokumentárnej fotografie, výnimočnú fotografku Alžbětu Jungrovú.

Alžběta má za sebou množstvo fotografických skúseností, a to nielen náročných, ale dokonca aj nebezpečných. Fotografovala v rozvojových krajinách, v oblastiach zmietaných nepokojmi a vojenskými konfliktami. Dokumentovala priekupníkov heroínu na afgánsko-pakistanskej hranici, najväčšiu skládku odpadu v Kambodži, ozbrojené deti a civilistov počas nepokojov v Pásme Gaza. Odvaha jej určite nechýbala. Pri tejto práci sa však musela vyrovnávať s veľkou zodpovednosťou, či by sa veci udiali rovnako, aj keby pri nich nebola ona ako fotografka. Často ľudí k horším reakciám vyprovokuje práve to, že sa môžu „predviesť“ pred objektívom.

S cestovaním pred niekoľkými rokmi skončila a ako hovorí v rozhovore, bolo pre ňu veľmi náročné robiť doma to, čo robila v zahraničí. Fotky z Afganistanu či Pakistanu sa ľuďom páčia a dojmú ich, nech je na nich čokoľvek. Na druhej strane fotky vecí, ktoré vidíme každý deň, môžu byť nafotené oveľa lepšie, ale ľudia ich nedocenia. Dnes sa venuje reklamnej, portrétnej, módnej aj výtvarnej fotografii, ale stále zostáva verná aj dokumentárnej tvorbe a pracuje na niekoľkých projektoch.

Pozrite si video a dozviete sa viac o tejto výnimočnej fotografke, uvidíte ju pri práci, aj pri rozprávaní o iných fotografoch a ich tvorbe.

Fotografie Alžběty Jungrovej:

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.