Z 7II: Rodený krajinár

Krajinári majú na svoju techniku špecifické požiadavky. Kvalita obrazu sa u nich nutne spája  s termínmi vysoké rozlíšenie či veľký / široký dynamický rozsah. No to nie je všetko. Kvalitné spracovanie a utesnenie je extrémne dôležité, lebo ochráni v nepriaznivom počasí nielen samotný prístroj, ale aj úlovky, ktoré môžu byť cennejšie ako fotoaparát. A veľkou výhodou bude aj vstavaná stabilizácia (nie všade sa dá nosiť a použiť statív), výklopný displej a dobrá výdrž batérie.

Magazín DP review vybral Nikon Z 7II spomedzi konkurencie fotoaparátov ako aktuálne najlepší krajinársky prístroj. Vyberali spomedzi fotoaparátov v cene do 4 000 dolárov (nad touto cenovou hranicou sú už stredoformátové fotoaparáty).

Nikon Z 7II + NIKKOR Z 14-24mm f/2.8S @ 1/30s, f/22, 14mm, ISO 64. Foto © Stefan Forster

Výhody Z 7II pre krajinárov podľa DP review:

Hodnota ISO 64 umožňuj zachytiť o 2/3EV viac svetla ako u väčšiny konkurentov. Znamená to výhodu v kvalite obrazu. Väčšie množstvo svetla vylepšuje tonálne prechody a zvyšuje dynamický rozsah.

Z 7II je tiež pomerne kompaktný a vo svojej triede ponúka komfortnú ergonómiu. Nedisponuje režimom „multishot“ pre spájanú fotografiu s extrémne vysokým rozlíšením a na rozhranie na ovládanie autofokusu je treba si zvyknúť, ale vďaka kombinácii veľkosti, ceny, ovládania a kvality obrazu je voľbou číslo jedna pre dobrodružné cesty do vzdialených malebných destinácií.

Nikon Z 7II je 45,7 Mpx full-frame mirrorless fotoaparát so stabilizáciou obrazu, ktorý sníma 10 sn./s, 4K/60p video s minimálnym crop orezom a jeho ergonómia je jedna z najlepších vo svojej triede.

Napriek pomerne kompaktnému telu ponúka Z 7II dostatok dobre umiestnených ovládacích prvkov a dostatočne veľký grip. Pridanú hodnotu má aj možnosť pripojiť plnohodnotný batériový grip s ovládacími prvkami. Prijali by sme väčšie možnosť nastavenia vlastných ovládacích prvkov a chýba nám ovládanie AF režimu na prednej strane ako u digitálnych zrkadloviek Nikon.

Zhodnotenie , že Z 7II je fotoaparát pohodlný na držanie, by bolo podcenením.

Výkon automatického zaostrovanie je vo všeobecnosti veľmi dobrý. Automatické zaostrovanie na tvár a oči sa aktualizáciami firmvéru neustále zlepšuje. Rozhranie nie je tak prepracované, ako by mohlo byť, musíte sa rozhodnúť, či zvolíte sledovanie objektu, detekciu tváre alebo jednoduchší AF režim, čo u niektorej konkurencie zvláda automatika. Výsledky sú však veľmi dobré.

Nikon Z 7II + NIKKOR Z 14-24mm f/2.8S @ 1/160s, f/16, 14mm, ISO 64. Foto © Stefan Forster

Kvalita obrazu Z 7II je to, čo stále zaujme. Okrem rozlíšenia sa vo všetkom vyrovná najlepšej konkurencii a v situáciách, kde potrebujete zachytiť viac svetla vyniká svojou tonálnou gradáciou pri nízkej natívnej citlivosti ISO 64.  JPEG-y z fotoaparátu sú dobré, ale najlepšie výsledky sme dosiahli z Raw-u.

Pridanie možnosti snímania v 4K/60p s 1,08x orezom je vítané. Neponúkne toľko detailov ako fotoaparát viac orientovaný na video s menším rozlíšením, ale je solídne. Výstupom môže byť Raw video v 1080p na celú šírku senzora alebo 4K  s orezom APS-C.

Z 7II je veľmi schopný fotoaparát, ktorý produkuje fotografie vynikajúcej kvality. Je to veľmi dobrý a veľmi schopný fotoaparát. Vylepšenia v porovnaní s pôvodnou verziou pomáhajú rozširovať jeho možnosti využitia.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.