Z 7II: Rodený krajinár

Krajinári majú na svoju techniku špecifické požiadavky. Kvalita obrazu sa u nich nutne spája  s termínmi vysoké rozlíšenie či veľký / široký dynamický rozsah. No to nie je všetko. Kvalitné spracovanie a utesnenie je extrémne dôležité, lebo ochráni v nepriaznivom počasí nielen samotný prístroj, ale aj úlovky, ktoré môžu byť cennejšie ako fotoaparát. A veľkou výhodou bude aj vstavaná stabilizácia (nie všade sa dá nosiť a použiť statív), výklopný displej a dobrá výdrž batérie.

Magazín DP review vybral Nikon Z 7II spomedzi konkurencie fotoaparátov ako aktuálne najlepší krajinársky prístroj. Vyberali spomedzi fotoaparátov v cene do 4 000 dolárov (nad touto cenovou hranicou sú už stredoformátové fotoaparáty).

Nikon Z 7II + NIKKOR Z 14-24mm f/2.8S @ 1/30s, f/22, 14mm, ISO 64. Foto © Stefan Forster

Výhody Z 7II pre krajinárov podľa DP review:

Hodnota ISO 64 umožňuj zachytiť o 2/3EV viac svetla ako u väčšiny konkurentov. Znamená to výhodu v kvalite obrazu. Väčšie množstvo svetla vylepšuje tonálne prechody a zvyšuje dynamický rozsah.

Z 7II je tiež pomerne kompaktný a vo svojej triede ponúka komfortnú ergonómiu. Nedisponuje režimom „multishot“ pre spájanú fotografiu s extrémne vysokým rozlíšením a na rozhranie na ovládanie autofokusu je treba si zvyknúť, ale vďaka kombinácii veľkosti, ceny, ovládania a kvality obrazu je voľbou číslo jedna pre dobrodružné cesty do vzdialených malebných destinácií.

Nikon Z 7II je 45,7 Mpx full-frame mirrorless fotoaparát so stabilizáciou obrazu, ktorý sníma 10 sn./s, 4K/60p video s minimálnym crop orezom a jeho ergonómia je jedna z najlepších vo svojej triede.

Napriek pomerne kompaktnému telu ponúka Z 7II dostatok dobre umiestnených ovládacích prvkov a dostatočne veľký grip. Pridanú hodnotu má aj možnosť pripojiť plnohodnotný batériový grip s ovládacími prvkami. Prijali by sme väčšie možnosť nastavenia vlastných ovládacích prvkov a chýba nám ovládanie AF režimu na prednej strane ako u digitálnych zrkadloviek Nikon.

Zhodnotenie , že Z 7II je fotoaparát pohodlný na držanie, by bolo podcenením.

Výkon automatického zaostrovanie je vo všeobecnosti veľmi dobrý. Automatické zaostrovanie na tvár a oči sa aktualizáciami firmvéru neustále zlepšuje. Rozhranie nie je tak prepracované, ako by mohlo byť, musíte sa rozhodnúť, či zvolíte sledovanie objektu, detekciu tváre alebo jednoduchší AF režim, čo u niektorej konkurencie zvláda automatika. Výsledky sú však veľmi dobré.

Nikon Z 7II + NIKKOR Z 14-24mm f/2.8S @ 1/160s, f/16, 14mm, ISO 64. Foto © Stefan Forster

Kvalita obrazu Z 7II je to, čo stále zaujme. Okrem rozlíšenia sa vo všetkom vyrovná najlepšej konkurencii a v situáciách, kde potrebujete zachytiť viac svetla vyniká svojou tonálnou gradáciou pri nízkej natívnej citlivosti ISO 64.  JPEG-y z fotoaparátu sú dobré, ale najlepšie výsledky sme dosiahli z Raw-u.

Pridanie možnosti snímania v 4K/60p s 1,08x orezom je vítané. Neponúkne toľko detailov ako fotoaparát viac orientovaný na video s menším rozlíšením, ale je solídne. Výstupom môže byť Raw video v 1080p na celú šírku senzora alebo 4K  s orezom APS-C.

Z 7II je veľmi schopný fotoaparát, ktorý produkuje fotografie vynikajúcej kvality. Je to veľmi dobrý a veľmi schopný fotoaparát. Vylepšenia v porovnaní s pôvodnou verziou pomáhajú rozširovať jeho možnosti využitia.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *