Z 6 v rukách inšpiratívnych fotografov

Ubehlo len niekoľko dní, čo sa na trh dostal cenovo dostupnejší model mirroless fotoaparátu od Nikonu – Z 6. Ešte pred predstavením fotoaparátu verejnosti dostali do svojich šikovných rúk nové fotoaparáty skúsení fotografi. Prácu so “Zet šestku” si vyskúšal aj talentovaný vizuálny umelec Brandon Woelfel a food a lifestyle fotografka Dominique Cherry. Aké sú ich dojmy z nového prístroja, ktoré vlastnosti najviac ocenili a aké snímky sa im podarilo nafotiť? Pozrime sa spoločne.

Brandon Woelfel

Brandon Woelfel je newyorský umelec, ktorý si získal viac ako 2,6 milióna sledovateľov na Instagrame a tisícky odoberateľov na vlasnom Youtube kanáli.

Spočiatku fotil iba pre seba, až postupne sa fotenie, kreatívna tvorba a jej zdieľanie stali každodennou súčasťou jeho života. Na svoju prácu nepotrebuje exotické lokality, najčastejšie fotí doma, alebo len v okolí.

Brandonova práca je veľmi spontánna preto na Z 6 oceňuje kompaktné rozmery. Fotografuje často pri nízkom osvetlení, preto potrebuje fotoaparát s vysokými hodnotami ISO a tak môže posúvať hranice svojej tvorby.

Presný autofokus, kvalita snímok a schopnosť snímať aj pri slabom svetle sú hlavné benefity podľa Brendona. Najväčším prekvapením však pre neho bola funkcia Creative Picture Control. Počas fotenia si vďaka nej môže prezrieť, ako bude vyzerať výsledná fotografia po postprodukcii a rozhodnúť sa, či treba vo fotení pokračovať.

“Zetkové” objektívy si pochvaľuje pre ich nízku váhu a kompaktnosť, super ostrosť a čistotu obrazu. “Nikon Z 6 mi pomohol posunúť hranice toho, čo môžem vytvoriť.”

Dominique Cherry

Food a lifestyle fotografka Dominique Cherry sa tiež podelila o svoje prvé dojmy zo Z6.

Pri fotografovaní jedla zachytáva náladu miesta a času. Jedlo je pre ňu nostalgiou, spája sa so spomienkami z detstva s potešením zo skvelého jedla s rodinou a priateľmi. Dobre nafotiť jedlo je umenie.

Musíte zachovať prirodzené farby, textúru a zvoliť správnu kompozíciu. Cieľom Dominique je vniesť do jej práce tieto kvality a nechať ich harmonicky vyznieť. Na Nikone Z 6 sa Dominique páčia sýte farby. Vraví, že ľudia jedia očami a preto je pre reštaurácie veľmi dôležité zaujať zákazníkov dobrými fotografiami.

Farebnosť fotografií rada stupňuje podľa prostredia. S Creative Picture Control Nikonu Z 6 ju môže dosiahnuť v momente snímania a ušetriť tak čas pri postprocese. Dominique miluje fotografovanie šéfkuchárov a ich tímov pri práci. Šefkuchára prirovnáva k umelcovi v divadle, ktorí tvorí chuť, dizajn, vlastný štýl. So Z 6 môže toto všetko zachytiť aj v tmavej kuchyni s vysokým ISO rovnako, ako keď fotí v jej obľúbenom prostredí v prirodzenom svetla.

Môže fotografovať potichu a zachovať tak atmosféru. Na cestách so Z 6 cestujete naľahko a môžete sa cítiť isto, že fotoapatát bude fungovať za každého počasia. Na záver Dominique nešetrí chválou na nový model. “Je to podľa nej splnený sen každého fotografa.”

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. ako je to v slabších svetelnych podmienkach ? čital som na ephoto.sk ze ma to s tym problem a AF je pomalší ako oproti D850

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *