Výstup do výškových táborov C1 (5800m) a C2 (6700m), zhoršenie počasia a návrat do Base Campu

Minule sme vám priniesli krátky report z expedície Kláry Kolouchovej na druhý najvyšší vrchol sveta K2. Posledné správy, ktoré ste u nás mohli zachytiť, boli zo základného tábero (Base Camp). Medzitým sa ale hodne udialo.

28.6.2016 odštartovala expedícia dôležitú fázu výstupu – postupné dosiahnutie predsunutého základného tábora (Advance Base Cam), výškového tábora C1 (5800m n. m.), výškového tábora C2 (6700m n.m.). Potom sa horolezci majú vrátiť do základného tábora, aby ich telá zregenerovali a aklimatizovali sa.

DSC_4335

DSC_4362

V piatok 1.7.2016 sa skupine, trochu preriedenej o tých, ktorí to vzdali, podarilo dosiahnuť druhý výškový tábor C2. Petr Juračka sa vracia do základného tábora s Markom, Britom, ktorý si poranil koleno. Podľa slov Kláry fotky z výstupu vyzerajú veľmi pohodové, plné slnka, no nevidno na nich jej omrznutú tvár a prsty na nohách.

DSC_4301

Počasie sa láme a horolezci ostávajú uväznení vetrom vo výškovom tábore ďalší deň a noc a vracajú sa až v nedeľu 3.7.2016 do základného tábora. Posledná noc bola pre Kláru náročná. Bolesti hlavy tíšené litrami vody a aspirínom a tŕpnutie, aby poryvy vetra nezhodili stan spôsobili, že noc bola takmer bez spánku.

DSC_4493

Konečne teda zostup cez obávaný House of Chimney medzi dvoma výškovými tábormi. Premenlivý strmý terén nie je nijaká pohoda a tak po náročnom zostupe nasleduje niekoľko dní oddychu v základnom tábore. Konečne v spacáku vo vlastnom stane, umyté zuby a zajtra možno i sprcha. Ale už teraz sa Klára teší na ostrý výstup. Ostáva im už len čakať na povestné „okno v počasí“, ktoré by im umožnilo sa na K2 vrátiť a pokúsiť sa o finálny výstup.

DSC_4970

Peter Juračka fotografoval všetky zábery v tomto reporte na Nikon D500 s rôznymi objektívmi (Nikkor 10,5mm f/2,8 fisheye, Nikkor AF-S 20mm f1,8 G, Nikkor AF-S 14-24mm f/2,8 G).

Sledujte i naďalej Klárin výstup na K2 u nás i na jej vlastných stránkach, kde nájdete viac fotografií i videí z tohto dobroružného športového výkonu.

https://www.klarakolouchova.cz/

Zdieľaj

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *