Vyšehrad pre National Geographic podľa Petra Jana Juračku

Stalo sa vám už, že ste dostali ponuku, o akej ste snívali? Myslím teraz fotografickú. Takú, ktorú sa nedá odmietnuť, aj keď je mimo vášho žánru?

Nafotiť sériu fotografií pre National Geographic, to by naozaj mohla byť práve takáto ponuka. A pošťastila sa Petrovi Janovi Juračkovi. Keď ho pred časom oslovil šéfredaktor časopisu, logicky predpokladal, že najskôr pôjde o jeho doménu, nejakú prírodovednú tému. Ale všetko bolo úplne inak.

Pre augustové číslo potrebovali v National Geographic doplniť fotkami článok Dany Emingerovej o Vyšehrade. Táto národná kultúrna pamiatka je súčasťou českých dejín už od 10. storočie, keď tu vzniklo hradisko. Dominanta tohto miesta kapitulný chrám sv. Petra a Pavla tu stojí už 950 rokov. A to je teda naozaj dostatočne dlhý čas a priestor na to, aby mohlo vzniknúť nespočetné množstvo nádherných obrazov a v modernej dobe fotografií, či filmových záznamov tohto historického miesta. Po chvíľkovom zaváhaní bolo Petrovi jasné, že druhýkrát už takáto možnosť nemusí zaklopať na jeho dvere. Plán bol jasný, nechcel napodobňovať prácu fotografov architektúry, chcel to spraviť po svojom. Koniec-koncov to bol ako sa zdá aj zámer, tak nejako si to v časopise predstavovali. Neskôr sa totiž šéfredaktor českého National Geographic vyslovil na Petrovu adresu: „…si dôkazom toho, že dobrý fotograf vie okrem iného predovšetkým vytvárať príležitosti.“

Foto: Jan Šimanek

Petr chcel vytvoriť niečo nové, nájsť “neokukané” pohľady, nazrieť na tento kúsok Prahy komplexne, snímať zo zeme aj z výšky a dokonca aj v podzemí. A keď už spomínam výšku, v tej nebol iba jeho dron, ale aj on sám. Odvážne vystúpil na veže chrámu sv. Petra a Pavla. (Túto časť fotografovania by som ja určite rád prenechal niekomu inému. 🙂 Kreativita, osobný pohľad a fotografické zanietenie nechýbali Petrovi ani pri tomto projekte.

Hľadanie nových, pohľadov a kompozícií bolo pre Petra veľmi dôležité, ale základom je zvládnuť najprv klasiku a až potom sa vyhrať pri hľadaní nezvyčajných záberov. Čelný pohľad na dominantnú budovu chrámu nesmel chýbať. Snímka vznikla z opačného brehu.

Nikon Z 7, FTZ, Nikkor 300mm f/4.0 E PF ED VR, 20 s, f/10, Foto: Petr Jan Juračka

Detailné zdobenie chrámu.

Nikon Z 7, Nikkor Z 85mm, 1,3 s, f/10, ISO 64, Foto: Petr Jan Juračka

Vedeli ste o tom, že sochy na Karlovom moste sú iba repliky? Originály sú uložené v podzemnej sále Gorlice na Vyšehrade, ktorá slúžila vojsku. Tu si Petr vyhliadol sochu sv. Anny samotretej pre jej umiestnenie oproti tajnému vchodu, do ktorého dostal Petr povolenie vstúpiť a použiť ako „bránu do fotky. Fotografia vznikla spojením dvoch fotografií s rôznym smerovaním externého blesku. Pozadie je nesvietené ľavostranným svetlom a popredie bleskom priamo do objektívu. Obidva zábery boli nakoniec skombinované do jednej dramaticky nasvietenej snímky.

Nikon Z 7, Nikkor Z 35mm f/1.8 S, 30 s, f/2.8, ISO 400, Foto: Petr Jan Juračka

Fotografie z dronu vždy skvele doplnia súbor fotiek o novú perspektívu. Fotenie z vtáčej perspektívy si pre vzlietnutím vyžaduje získať povolenia na prelet. Na let a nafotenie tohto záberu bolo potrebné získať niekoľko povolení – od riaditeľa národnej kultúrnej pamiatky, od dekana kapituly a súhlas Povodia Vltavy, aby nakoniec Úrad civilného letectva lietanie dovolil. Fotografia vznikla v momente, odkedy je povolené lietanie z dronom, 30 minút pred východom slnka.

DJI Mavic 2 Pro, 1/10 s, f/2,8, ISO 100, Foto: Petr Jan Juračka

Vystúpiť na vežu bol smelý plán, ktorý nakoniec vyšiel nad očakávania. Z túžby dostať sa do jednej veží vzišla príležitosť vyjsť do všetkých veží, aj na zvonkohru. Musel to byť zážitok na celý život.

Foto: Tomáš Beltir
Nikon Z 7, Nikkor Z 20mm f/1.8 S, 0,25 s, f/8, ISO 64, Foto: Petr Jan Juračka

Júnové veľmi skoré ráno na hradbách Vyšehradu.

Nikon Z7, Nikon Z 35 mm f/1,8 S, 1/80 s, f/5,6, ISO 64, Foto: Petr Jan Juračka

Väčšina zo série fotografií z Vyšehradu bola nafotená na Nikon Z 7, ale v Petrovej výbave nechýbala ani menšia Z 50. Poslúžila najmä na dokumentovanie, ale niekedy sa menší model na malom statíve hodí ešte viac, ako veľký. Napríklad ako v tomto prípade pri fotení Slavína cez mreže zábradlia.

Nikon Z50, Nikkor Z DX 16−50 mm f/3,5−6,3 VR, HDR 1/800−1/3 s, f/13, ISO 100, Foto: Petr Jan Juračka

Fotografovanie Vyšehradu zdokumentoval Petr Jan Juračka so svojim fotografickým parťákom Janom Šimánkom aj na videozáznam. Vznikol veľmi pekný krátky dokument Jak se fotí Vyšehrad pro National Geographic, ktorý si môžete pozrieť ako pokračovanie Petrovho seriálu Ze života fotografa na mall.tv.

Fotografický sen sa Petrovi splnil a viete, aký je pre neho ten ďalší? No predsa znovu fotiť pre National Geographic. 😊

Fotografie v galérii: Petr Jan Juračka

Zdieľaj

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *