Vylepšenie AF a nové funkcie pre všetky Nikon Z mirrorless fotoaparáty

Výhodou elektroniky moderných digitálnych fotoaparátov je nesporne jej schopnosť aktualizácie softvéru, ktorý poskytuje fotoaparátu funkcie. Tým, že tento vnútorný softvér (firmvér) vieme inovovať, vo výsledku vieme inovovať aj funkcie fotoaparátov. A nielen inovovať, ale aj priniesť úplne nové funkcie, samozrejme nakoľko nám to hardvér umožní.

A tak sa dnes, 26. apríla stalo, že spoločnosť Nikon vydala aktualizácie firmvérov všetkých doterajších mirrorless fotoaparátov Nikon Z. Niektoré aktualizácia sú len menším vylepšením už existujúcich funkcií, niektoré ale prinášajú funkcionalitu novú. Niektoré nové funkcie sú veľmi zaujímavé a mňa osobne potešili.

Zrýchlenie AF pri slabom svetle (Nikon Z 5, Z 6II a Z 7II)

Rýchlosť a spoľahlivosť automatického zaostrovania je kvalita, ktorej nikdy nie je dosť. Zvlášť v ťažkých svetelných podmienkach, kde býva problém s kontrastom, siahame po manuálnom zaostrení. Aby sme to museli robiť čo najmenej, Nikon vylepšuje citlivosť a presnosť AF (konkrétne AF-S) pri zhoršených svetelných podmienkach a pružnejšie reagovanie zaostrovacích bodov (grafickú odozvu), ktoré pri pohybe fotoaparátu Z 6II a Z 7II akoby zaostávali a dobiehali pohyb. Zlepšuje sa tak celková rýchlosť a obsluha zaostrovania. U Z 5 je to celkové vylepšenie citlivosti a presnosti AF v horších svetelných podmienkach.

AF aj MF zachované hurá! (Z 50, Z 5, Z 6 a Z 7)

Priznám sa, že ako milovníka street fotografie, ma viac ako jemné zrýchlenie AF v slabom svetle zaujal práve tento update. Objektívy NIKKOR Z totiž zaostrujú elektronickým motorom – by wire. Keď sa fotoaparát uspí, alebo ho vypnete, vráti sa zaostrenie na default hodnotu – odhadom takmer na nekonečno. To platí aj pri manuálnom zaostrovaní (MF). Nemôžete si tak prednastaviť určitú vzdialenosť zaostrenia, ako tomu bolo na manuálnych objektívoch alebo s manuálnym ovládaním zaostrenia. Tak, aby ostala zachovaná aj po uspaní a prebudení, alebo vypnutí a zapnutí fotoaparátu. A to sa teraz mení! Novým update-om firmvéru si v Setup Menu môžete nastaviť funkciu Save focus position na ON. A odteraz aj po uspaní a prebudení, alebo po vypnutí a zapnutí fotoaparátu ostane vzdialenosť zaostrovanie zachovaná a to aj pri AF aj MF režime. BINGO!!! Touto funkciou sa dorovnávajú Z 6 a Z 7 na nové prístroje Z 6II a Z 7II. Je to skvelá správa pre všetkých, ktorí radi využívali predostrenie na určitú vzdialenosť a je nás mnoho! A to nie je všetko, pamäť pre túto funkciu nie je viazaná na napájanie z veľkej batérie, takže vzdialenosť zaostrenia ostáva zachovaná aj po výmene batérie. Hurááá! 😊

Zapamätajte si, čo ste kde nafotili

Svojho času som vo svojej reportérskej kariére používal profi prístroj Nikon D3. Veľmi rád som na ňom využíval možnosť pridať k fotografii zvukovú poznámku. Či už bolo potrebné zapamätať si miesto fotografovanie, meno osoby na snímkach alebo krátky príbeh fotografie, jednoduchým a efektívnym riešením bolo pripojenie hlasovej poznámky k fotografii. Teraz sa po update fimvéru dočkala tejto funkcie aj prvá verzia modelu Nikon Z 6 s prísľubom rovnakého updatu pre Z 6II. O ostatných modeloch zatiaľ informáciu nemáme.

Riešenie bugov

Bug je nepredvídateľné správanie sa alebo chyba v správaní sa prístroja / softvéru. Nájde sa všade, a keď sa nenájde, po určitom čase vznikne. 😊 Takmer podľa Murphyho zákona. Update firmvéru rieši viacero prípadov nepredvídateľných reakcií prístrojov, nedokonalostí alebo jednoducho reaguje na požiadavky zákazníkov. Nebudem tu vymenúvať všetky opravy, nájdete si ich pri jednotlivých aktualizáciách firmvéru podľa vášho prístroja.

Linky na jednotlivé aktualizácie firmvéru

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *