Vyhodnotenie 3. kola Fotky NIKONBLOGU 2022

Téma tretieho kola Fotky NIKONBLOGU bola pre vás, súdiac podľa počtu pridaných fotografií, naozaj príťažlivá. 376 najmenších detailov prírody (hoci nie všetky vystihovali tému) vytvorilo pestrú galériu, z ktorej sa len ťažko vyberala najlepšia trojica. Viacerým sa podarilo zachytiť krásu živej (aj neživej) prírody, jej väčších či menších detailov, s makroobjektívom či so štandardným sklom ste fotili technicky dokonalé aj výtvarne zaujímavé snímky. Viaceré boli veľmi pekné, kvalitné aj nápadité. Do „semifinálového“ výberu sa preto dostalo pomerne veľa fotografií. Tento výber si môžete pozrieť v galérii na konci článku. A teraz si už môžeme predstaviť víťaznú trojicu.

Víťazi 3. kola súťaže:

Pavol Cepel

Za sériu neuveriteľných detailov hmyzu získava prvé ocenenie Pavol Cepel. Na takéto snímky je potrebná špeciálna technika s extrémne blízkym zaostrením. To však nestačí, je potrebný náročný postup spájania záberov zaostrených postupne na rôznu vzdialenosť do jedného záberu s ohromnou hĺbkou ostrosti. Za túto náročnú, takmer vedeckú prácu si Pavol určite zaslúži byť súčasťou trojice výhercov tohto kola.

„Fotky sú fotené Nikonom D7200 uchyteným na makrosánkach a sú zložené z približne 120 záberov. Použil som objektív Mitakon 20mm f/2 Super Macro (4.5x zväčšenie).”

Štefan Csontos

Ďalšou veľmi peknou a nápaditou je fotka Štefana Csontosa. Vyfotil vážku či šidielko cez vyhryzený okraj listu. Celá fotografia je v teplých tónoch so zvláštnym akcentom na modrú hlavičku hmyzu.

„Fotka bola vyfotená ešte v lete 2019 Nikonom D7100 s objektívom Nikon 105 mm f/2,8 G Macro IF ED VR a domácky vyrobeným mini softbox na blesk. Je to jedna z mojich najúspešnejších makro fotiek, preto som sa rozhodol skúsiť šťastie aj v tejto súťaži.“

Ľuboslava Iskrová

A treťou ocenenou sa stáva žena s výtvarne veľmi zaujímavou fotografiu tentokrát z rastlinnej ríše. Takmer až abstraktný záber, s odvážnou farebnou kombináciou. Som veľmi zvedavý, ako táto fotografia vznikla:

„Pred rodinným obedom v záhrade na chalupe som poverila dcéru, aby uviazala kyticu z lúčnych kvetov a ozdobila stôl. Nuž a na fotografii je detail tej kytice. Jednoducho naukladané lúčne kvety vložené do vázy. Keďže mám veľmi blízky vzťah k detailom, zobrala som fotoaparát a kyticu si prezrela cez objektív. Túto fotografiu som vybrala pre pútavú kombináciu farieb fialová-žltá-zelená. Moju pozornosť upútali aj jemné krivky fialových okvetných lístkov a zaujímavý tvar zeleného kvetu.“

Víťazom gratulujem a ich ďalšej veľmi silnej konkurencii ďakujem za účasť a za to, že sa môžeme potešiť pohľadom na ich krásne vydarené zábery. Zároveň vás všetkých pozývam k účasti v ďalšom súťažnom kole. Zapojiť sa môžete so svojou sériou 5-9 reportážnych fotografií z ciest. Nie je to jednoduché pripraviť vhodný výber a vyrozprávať niekoľkými fotografiami príbeh, ktorý zaujme, ale verím, že mnohí z vás to výbore zvládnu a koncom leta budeme kochať nad vašimi skvelými reportážami. Viac o novom kole súťaže sa dozviete TU. Fotografie môžete pridávať TU.

A na záver sľúbená galéria semifinalistov.

Galéria fotografií, ktoré zaujali:

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *