Vierka Duchoňová: Až fotka ma dostala k zvieratám na dosah

Jej srdce patrí divokej slovenskej prírode, najlepšie sa cíti hlboko v lese, úplne sama, slobodná. Užíva si, keď môže byť na dosah obklopená tvormi, ktoré väčšina z nás nestretla a popravde ich stretnúť ani netúži. 😊 Miluje prechádzky hlbokým lesom, počas ktorých pozorne sleduje okolie. Vie, že je v lese iba na návšteve. Maskáčový vzor a tmavozelenú nenosí preto, že je to moderné (aj keď jej to veľmi sekne), ale aby neplašila zver výraznými farbami oblečenia a čo najviac splynula s prostredím. Spoznajte Vierku Duchoňovú, mladú wildlife fotografku, maminu a chovateľku zvierat.

Vierka, kedy sa v tebe zrodila láska k prírode?

Od malička som sa túlala po horách s ocom a našimi psami. Neskôr sama a potom už aj na koni. Vyrastala som v Nevoľnom v Kremnických vrchoch, je tam nádherná príroda. Obklopená horou z každej strany, nedalo sa nezamilovať do hôr.

Čo to pre teba znamená byť sama v lese, byť jeho súčasťou?

Jedným slovom to je pre mňa SLOBODA. Ťažko sa to vysvetľuje. Je to relax pre dušu a pocit voľnosti bez hraníc. 🙂

Kedy a prečo si začala fotiť?

Keď som sa presťahovala na Turiec. Teraz bývam v Kláštore pod Znievom, tiež je tu neskutočná príroda. Je tu množstvo zveri, keďže sa tu pomerne veľa hospodári. Má tu ideálne podmienky, polia i hory. Túlala som na koni po horách, stretávala som zvieratá, a vtedy mi napadlo začať ich aj dokumentovať . Bolo to pre mňa niečo nové a chytilo ma to za srdce. Aj pred tým som bola v prírode pomerne často, ale až fotka ma dostala k zvieratám na dosah. Sú to neskutočné zážitky, ktoré sa nedajú naplánovať dopredu. Stále sa deje niečo nové a neopakovateľné.

Foto: Viera Duchoňová

Akou technikou lovíš svoje fotografické trofeje?

Momentálne mám Nikon Z6 a sklo Nikkor 200-500 mm. A v skrini zapadá prachom Nikon D500… reku možno sa ešte zíde. 🙂

Foto: Viera Duchoňová

Koľko času tráviš v lesoch, ako často do nich vyberieš?

Sú dni, keď idem aj dvakrát denne. Momentálne sa snažím tak 4 až 5-krát do týždňa. Je to časovo aj kondične náročné, veľa sa nachodím.

Máš nejakú srdcovku? Miesto, kam sa rada vraciaš vždy, keď môžeš?

Mám ich viacero. Keď sa mi nechce chodiť, idem aspoň na svoje obľúbené miesta a len tak si sadnem a užívam kľud. Už som takto aj viackrát zaspala a keď som sa prebrala, nevedela som, kde som.

Foto: Viera Duchoňová

Máš zážitok, na ktorý nikdy nezabudneš? 

Jeden z top zážitkov je stretnutie s vlkom v Kremnických vrchoch. Bolo to také nečakané, a dokonca to trvalo niekoľko minút, čo je pri vlkoch ozaj raritné. Ležal na lúke a obhrýzal kosť. Vôbec ma nezbadal. Bola som mu od chrbta a mala som správny vietor. Neprejde deň kedy si na toto neuveriteľné stretnutie nespomeniem. Mám z neho krásne fotky na stene J

Čo pokladáš za svoj najvzácnejší záber?

Je to práve z tohto stretnutia s vlkom, bolo to neskutočné a  fotka medveďa na snehu. Niekoľko rokov som sa o to pokúšala a až teraz sa mi to pošťastilo.

Foto: Viera Duchoňová

Ako lovíš svoje zábery? Poznáš miesta, kde sa zdržiavajú zvieratá a prípadne si postavíš fotokryt, alebo sú to náhodné stretnutia?

Často dobre poznám terén a viem kde sa zver zdržiava, poznám jej chodníčky a viem si ju aj nájsť. No rada spoznávam aj nové lokality a tam je to ozaj o veľkom šťastí. Z krytu fotím dravce, lebo tam to inak asi nejde. Ale je pre mňa dosť ťažké vydržať na jednom mieste niekoľko hodín. Musím stále kráčať, lebo nikdy neviem čo ma čaká za kopcom.

Máš rešpekt byť v lese sama? V akej situácii si mala najväčší strach?

Všeobecne mám rešpekt pred prírodou, ale čím častejšie tam som, tým viac ju beriem ako moju súčasť, moju zelenú drogu. J  Samozrejme občas sú aj adrenalínové momenty. Keďže mám v láske naše medvede a fotím ich zo zeme bez krytu, zažila som už kadečo. Nikdy neviem, kedy sa naše cesty pretnú a keďže na Turci sa im darí, vždy je to len otázka času. Už raz na mňa medvedica vybehla a upozornila ma: Ani krok lebo bude zle! Kľačala som na zemi a len čakala, či to myslí vážne. Vždy mám pri sebe sprej na medvede, no našťastie ešte som ho nemusela použiť . A zachovala som kľud, aj keď vo vnútri som išla skolabovať. Ako po mne vybehla, tak sa aj vrátila a postavila sa na zadné, aby lepšie videla. Až potom som zbadala tri malé guľky, ako za ňou utekajú do kopca. Neviem prečo, ale najčastejšie mám stretnutia s rodinkami.

Foto: Viera Duchoňová

Zvieratá sú tvojou vášňou. V lese ich pozoruješ a doma chováš. Aké máš doma zvieratá?

Mojou vášňou sú od malička kone a psy. Otec má chovateľskú stanicu jazvečíkov a ja mám dve sučky stafordov, k tomu tri kobylky na ktorých sa túlame po horách.

Čo to pre teba znamená vysadnúť na koňa a vydať sa do hory?

Je to ako z filmu alebo skôr z rozprávky. Je to môj splnený sen. To človek musí zažiť a buď sa zamiluje, alebo sa k tomu už nevráti. Mňa kone sprevádzajú cely život.

Fotíš aj z konského sedla, alebo sa to nedá? 😊

Na začiatku som fotila z koňa, ale zmenila som techniku a už je to problém udržať. Na koňa si beriem len malé sklá a na túlačky na pešo teleobjektív Nikkor 200-500mm a psa. Svoje psi som naučila, aby na zver v lese nereagovali, iba pozorovali ako ja. Nemám s nimi problém ani pri medveďoch a zatiaľ vždy naše stretnutie dopadlo dobre.

Foto: Viera Duchoňová

Vierka a to ti prajeme aj naďalej. Aby stretnutia so zvieratkami v našich lesoch boli pre teba vždy krásnym stretnutím a prípadne s výsledkom v podobe vydarených fotografií!

Fotogaléria Viera Duchoňová:

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.