Vaša Elegancia: CEWE FOTOKNIHA

Časy keď som bežne fotografoval svadby sú už dávno preč. Už sa necítim na ten stres, ktorý fotenie svadby sprevádza. Svadobná fotografia je jednou z najnáročnejších fotografických disciplín. Spája v sebe rôzne fotografické žánre od reportážnej fotky, cez portrétnu až po fotografiu reklamnú. Pri odvážnejších pároch si možno užijete aj akčnú športovú fotografiu.

Napriek tomu že svadby už nefotografujem, niekedy sa ešte stane, že sa od dobrých priateľov nechám nahovoriť, aby som zachytil ich svadobný deň. Fotografie zo svadby odovzdávam samozrejme aj v digitálnej podobe, ale svadba je špeciálna udalosť, ktorá si zaslúži nezostať zabudnutá na USB kľúči alebo harddisku. Pohodlne si sadnúť a prelistovať si svadobné fotografie je úplne iné, ako ich preklikávať v počítači. Niekedy sa fotografie lepili či zakladali do fotoalbumov a malo to svoje čaro. Potom ale prišli do módy fotoknihy. Boli o niečo praktickejšie. V začiatkoch neboli veľmi kvalitné, ale v tých časoch nám to stačilo. No tak ako digitálna fotografia sa posúva míľovými krokmi, aj fotoknihy dnes dosahujú takmer dokonalosť.

Moji klienti v posledných rokoch často dostávali najmä fotoknihu od spoločnosti CEWE. Ponúkala príťažlivý softvér na zalomenie fotografií do knihy a veľmi príjemnú kvalitu. Mojím najobľúbenejším papierom bol matný fotopapier, ktorý v skutočnosti nebol úplne matný, ale pôsobil skôr ako perleťový. Obálku fotoknihy som tvoril takisto z fotografií. Po poslednej svadbe, ktorú som fotil na jeseň, som po dlhšom čase pozeral ponuku CEWE a objavil som fotoknihy vhodné na zobrazenie takejto slávnostnej udalosti. Ide o elegantné fotoknihy vo väzbe z kože alebo plátna. 3D nápisy či kliparty v zlatej, striebornej alebo staroružovej farbe na obálke pôsobia na dotyk aj pohľad luxusne. Rozhodol som sa tento typ fotoknihy vyskúšať. Dá sa v nej zvoliť iba prémiový matný fotopapier. Mne vyhovuje, tí čo chcete mať fotografie lesklé v kombinácii s elegantnou plátenou väzbou to nejde.

V softvéri na výrobu fotoknihy sa priebežne po aktualizáciách programu objavujú nové užitočné možnosti. Vo všeobecnosti sa so softvérom pracuje užívateľsky príjemne a intuitívne. Tentokrát sa ale chcem venovať hlavne kvalite fotoknihy s platenou obálkou.

Svadobná fotokniha dorazila v priebehu dvoch týždňov od objednania zabalená ako Matrioška. V tvrdom kartónovom obale celofánový obal, v ňom papierové navliekacie puzdro a v ňom už finálna pekná biela krabica so vzorom. V krabici je fotokniha chránená ešte ozdobnou látkou, ktorá nielen dobre chráni fotoknihu, ale pomocou nej sa fotokniha aj veľmi pohodlne vyberá. Keby tam nebola, museli by ste fotoknihu vyberať namáhavo prstami alebo nechtami a po čase by určite došlo k jej poškodeniu. Čo sa týka teda balenia, rýchlosti dodania, ale aj obsluhy softvéru, zo všetkého môžem udeliť CEWE FOTOKNIHE plný počet bodov. 😊

Pri elegantnej väzbe si môžete vybrať z dvoch veľkostí XL 30×30 cm a XXL Panoráma 39×30 cm. Na výber sú tri farby – biela, sivá a modrá, pri koženej verzii si môžete vyberať čiernej, bielej a hnedej mramorovanej. Ja som sa rozhodol pre biele plátno vo veľkosti XL. Povrch fotoknihy je z hladko napnutého plátna so štruktúrou. Biela na obale knihy je krásne čistá a zlaté písmo sa na jemný štruktúrovaný povrch veľmi hodí a krásne vyniká. Tým, že vystupuje nad povrch a vo svetle mení svoju farbu, pôsobí priestorovo. Z niektorých uhlov sa leskne, z iných vyzerá tmavo až čierne, lukratívne.

Tento typ fotoknihy sa tlačí na matný fotopapier PREMIUM. Je iný na aký som bol zvyknutý, keď som predtým pri fotoknihe volil najkvalitnejší fotopapier s matným povrchom. Zdá sa mi, že je o trochu tenší, ale je stále pevný a strany sa dobre otáčajú. Je to rozumné ušetrenie na hrúbke knihy a váhe. Povrch je matnejší, ale nevyzerá, že by bol náchylnejší na otlačky prstov alebo na poškodenie. Kniha samozrejme nie je moja, a tak nejdem robiť nejaké testy oderuvzdornosti alebo odolnosti voči otlačkom či poliatiu. Kniha je dosť drahá na to, aby sa s ňou zaobchádzalo ako v rukavičkách alebo najlepšie v rukavičkách. 🙂 Do fotoknihy takéhoto typu asi nebudete vkladať fotografie zo svojej dovolenky, ale použijete ju práve na svadbu, krst, okrúhle výročie či iné významné sviatky a slávnosti, ktoré nás v živote sprevádzajú.

Čo sa týka farebnosti, obrázky vo fotoknihe zodpovedajú tomu, čo som videl na mojom monitore a vedia zachytiť vysoký dynamický rozsah, ktorý dnešné fotoaparáty majú. Aj čiernobiele fotografie vyzerajú vo fotoknihe veľmi pekne a pomerne neutrálne. Upozorňujem na to, že ak chcete, aby boli vaše fotky svetlé, optimistické a farebné, musia na vašom monitore žiariť o kúsok viac. Displej je totiž podsvietený a zvýrazňuje farby, ale papier iba odráža svetlo a v tom je zásadný rozdiel. Platí to pri takýchto bežných aplikáciách všeobecne. Pre najlepší výsledok na papieri majú fotky na obrazovke pôsobiť málinko preexponované, čiže svetlejšie, ako ich skutočnosti chcem na papieri. Hovorím ale o monitore, ktorý je na kalibrovaný kalibračnou sondou.

Fotografie, ktoré ležia na oboch stranách fotoknihy, sú pri rozmere 30×30 naozaj veľké. Na dvoch stranách tvoria panorámu 60×30 cm a vyznejú luxusne. Tým, že väzba je lepená v tzv. Lay-Flat väzbe, fotka na dvojstrane nie je prerušená a zlom je urobený tak citlivo, že vôbec neprekáža pri sledovaní fotografie. Smelo tak môžete nechať vo fotoknihe aj obrovské panorámy.

Ja som bol s touto luxusnou verziu fotoknihy veľmi spokojný a verím že je aj klient, teda kamarátka, ktorej svadbu som fotil. Maličký  detail, ktorý mi na fotoknihe vadí, je pomerne výrazné reklama na spodku poslednej strany knihy. Už som to spomínal v predchádzajúcej verzii bežnej fotoknihy. Reklama kľudne mohla ostať len na krabici fotoknihy a samotná fotokniha už mohla ostať bez informácií o výrobcovi. Inak nemám veľmi čo fotoknihe vytknúť. Produkt CEWE FOTOKNIHA v plátenej väzbe môžem s najlepším vedomím a svedomím odporúčať fotografom, mladomanželom alebo tým, ktorí by ich chceli obdarovať krásnym darčekom. Stačí sa dostať k fotkám, stiahnuť si softvér na výrobu fotoknihy, trochu si nad tým posedieť, usporiadať, zadať do výroby a o dva týždne sa tešiť zo skvelého výsledku. 

Aj keď elegantná fotokniha v plátne nie je najlacnejšia záležitosť a cena vo veľkosti 30×30 cm začína od cca. 200 € (potom stúpa podľa počtu strán a veľkosti), je určená pre príležitosti, pri ktorých na peknom nešetríme. Za krásnu a hodnotnú pamiatku to stojí. Dokonca si ju viem predstaviť aj ako darček rodičom. 

https://www.cewe.sk/cewe-fotokniha

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *