Uchyť, upevni, vyfoť! Leofoto držiaky, ramená a svorky.

Pamätáte si určite situáciu, kedy ste sa nechali nalákať na niečo, čo ste v skutočnosti nepotrebovali, alebo aj potrebovali, ale nakoniec to zďaleka nebola tá najlepšia kúpa? Ja si pamätám niekoľko nákupov, po ktorých som si povedal: „Toto si si Julo mohol odpustiť!“ Alebo: „Julo, zase ťa …“. Tak hneď na začiatku vám chcem napísať, že dnešný článok ani odporúčania také nebudú. Poctivo som odskúšal a poviem (napíšem), čo je OK a čo nie.

V poslednom čase dosť fotografujem rôzne produktové fotky a zátišia. Najradšej ich fotím v prirodzenom svetle, no nie vždy sa to podarí. Niekedy musím použiť umelé osvetlenie, či už sú to externé blesky alebo trvalé svetlá. V kombinácii s nimi, ale aj v prípade prirodzeného svetla, používam modifikátory svetla – odrazky, rozptylky, ručne vyrobené „šablóny“ na tvarovanie a tienenie svetla. A to všetko si na scéne potrebujem postaviť, upevniť a tak dospieť k fotke podľa svojich predstáv.

A k tomu mi okrem vynikajúcich Nikonov pomáha ďalšie príslušenstvo – držiaky, svorky a ramená.

K značke Leofoto som sa dostal cez statívy, ktoré veľmi rád používam pre ich kvalitu, spoľahlivosť a ovládanie. Ale značka myslí aj na ďalšie príslušenstvo, ktorému sa aktuálne veľmi teším. Svorky, ktoré spoľahlivo upevníte na tyč statívu, zábradlie či konár stromu a ramená s kĺbmi, ktoré si prispôsobíte podľa potrieb, sú mojimi nerozlučnými pomocníkmi. A keďže s nimi pracujem už niekoľko týždňov. Rozhodol som sa, že sa s vami o tieto skúsenosti podelím.

Upínacie svorky Leofoto MC-40, MC-100 (a MC-80)

Svorka MC-100 s guľovou hlavou LH-25

Ja som doteraz používal MC-40, ktorá je primárne určená na upnutie na tyč, konár či iný pevný materiál oválneho tvaru a MC-100. Tá druhá je určená pre upnutie na ploché predmety a ovály s väčším priemerom. MC-80 je menšia varianta MC-100.

Leofoto MC-100 a MC-80

Vďaka týmto upínacím svorkám sa mi pracuje omnoho lepšie s bleskami. Nemám problém upevniť na jeden statív viacero bleskov, ale tu to zďaleka nekončí. Na upínacie svorky môžete pomocou ramien, adaptérov a držiakov pripevniť nielen blesk, ale aj trvalé svetlá, mobil či tablet, odraznú plochu, mikrofón a ďalšie príslušenstvo. Ako to funguje?

Na svorku Leofoto MC-100 môžete upevniť množstvo príslušenstva. MC-100 má dostatočnú šilu, aby to všetko udržala. Na fotke s guľovou hlavou LH-25, ramenami AM-4 a AM-4Kit, LED svetlom Aputure, mobilným telefónom a Nikonom Z 6 s nasadeným objektívom Nikkor Z 35 mm f/1,8 S.

Svorky majú štandardné otvory s 1/4“ alebo 3/8“ závitom na upevnenie ramien a príslušenstva. MC-100 a MC-80 má navyše reverzibilný šraub s 1/4“ alebo 3/8“ šraubom pre upevnenie statívovej hlavy.

Upevnenie svoriek som vyskúšal na mnohých povrchoch, tvaroch, predmetoch. Aj MC-40 aj MX-100 držali ako prikované na drsnejších prírodných materiáloch aj na hladkých materiáloch vytvorených ľudskou rukou. K svorkám nemám jedinú výhradu. Za niekoľko týždňov ani raz nezaváhali. Platí to samozrejme za predpokladu, že nepredimenzujete váhu, ktorú na svorky upevníte, alebo že sa nesnažíte pripevniť svorku na predmet, ktorý je príliš veľký alebo príliš malý.

MC-100 na tráme s priemerom takmer 10 cm

Manipulácia s obidvoma svorkami, ktoré som mal (MC-40 a MC-100) bola pohodlná, logická a každý priemerne zručný človek sa ich naučí ovládať úplne intuitívne.

Na MC-100 (rovnako aj na MC-80) je zaujímavým riešením priťahovanie dvoma skrutkami. Jedna má vďaka dvojitému závitu (jeden šraub uprostred druhého) extrémne rýchle zatiahnutie i uvoľňovanie, druhá krídlová skrutka ide potom viac do sily. S prvou rýchlo prispôsobíte rázvor ramien, s druhou svorku napevno dotiahnete. Funguje to logicky, rýchlo a bezchybne. Pomocou MC-40 upevňujem blesky, menšie fotoaparáty alebo ďalšie príslušenstvo na tyčové predmety. MC-100 zas spoľahlivo upevní aj statný fotoaparát na ploché predmety, ale po vyklopení rovných pogumovaných prítlačných plôch dokážete upnúť MC-100 aj na trám s priemerom 10cm! 

A keď už máte svorku upevnenú, môžete na ňu namontovať množstvo príslušenstva. MC-40 má päť 1/4“ závitov a jeden 3/8“ a MC-100 má jeden 1/4“, tri 3/8“ závity a reverzibilný šraub (1/4“ a 3/8“ závit). Práve na ten som upevnil maličkú ale výbornú hlavu Leofoto LH-25. S ovládaním pomocou jednej krídlovej skrutky s presným dávkovaním sily, ktoré najprv uvoľní platformu pre vodorovný panning a až potom samotnú guľu pre pohyb do všetkých strán. Na to, aká je hlava kompaktná má veľmi slušnú nosnosť 6 kg. Hlava sa extrémne jednoducho a plynulo ovláda. Je to najmenšia hlava z radu LH, ale nemá problém udržať aj zrkadlovku so statočným objektívom.

Ramená AM-2, AM-4 a AM-4Kit

Pomocou ramien pripevníte k svorkám príslušenstvo, ktoré potom môžete jednoducho polohovať do pozícií, v akých ho potrebujete. Najjednoduchším ramenom, ktoré som mal k dispozícii, bolo rameno AM-2. Nie že by nesplnilo účel, ale je potrebné byť s ním opatrný. Nemá totiž nijakú poistku proti uvoľneniu sa zo závitu váhou samotného príslušenstva.

Mne sa stalo, že som na neho upevnil blesk do polohy tak, že váha blesku pôsobila smerom uvoľnenia závitu a pri prenášaní celého statívu s bleskami sa mi rameno váhou blesku samovoľne uvoľnilo. Blesk sa pretočil a narazil hlavou o statív. Našťastie sa nič nestalo, ale je potrebné na to myslieť. Najlepšie je zaťažiť rameno v smere doťahovania závitu, nie naopak. Tým pádom by váha blesku viac doťahovala skrutku a neuvoľnila sa. Až neskôr som zistil, že rameno sa dá dotiahnuť pomocou imbusového kľúča . S kľúčom alebo bez kľúča, možnosť, že sa príslušenstvo váhou samo uvoľní tam pri neopatrnosti stále ostáva.

Ani rameno AM-4 nemá špeciálne poistky proti pretočeniu závitu, ale má v skrutke priečny otvor, do ktorého môžete vložiť imbusový kľúč a silnejšie závit pritiahnuť. S týmto ramenom sa mi nestalo, že by sa zo svorky uvoľnilo. Ak si chcete byť ale 100% istý, siahnite po najlepšie vymyslenom AM-4Kit (alebo kratšie rameno AM-3Kit).

Objímku s 3/8" šraubom môžete sňať a namiesto nej upevniť trn s 1/4" závitom.

To má na svojich koncoch skrutky s otvormi pre dotiahnutie imbusákom, ale okolo nich dokonca akúsi objímku s poistkami proti pretočeniu. Sú to dva výčnelky, ktoré presne zapadnú do vybratých miest na svorkách a zabránia nechcenému uvoľneniu ramena.

Tieto poistky v objímke fungujú v prípade, že rameno upevňuje pomocou 3/8“ skrutky. Ak potrebujete, pomocou adaptérov môžete vymeniť skrutky na koncoch ramena za 1/4“. Stačí vám na to priložený malý imbusový kľúč a minútka času. Myslím si, že rameno AM-4Kit je naozaj spoľahlivé a navyše aj najuniverzálnejšie. Je dosť silné na to, aby udržalo mirrorless foťák či menšiu zrkadlovku s ľahkým objektívom. Nijaký problém mu teda nerobí mikrofón, svetlo, blesk či iné menšie príslušenstvo. Takže ak môžem zhrnúť skúsenosti s ramenami, opatrne s AM-2 a trochu aj s AM-4, s AM-4Kit úplne bezpečne, jednoducho a univerzálne.

Držiak na mobil PC-90II

Dnes nie je nič čudné, že s fotoaparátmi používame mobil či už pomocou neho fotoaparát ovládame alebo používame ako druhý monitor v prípade, že fotoaparát nemá vyklopiteľný displej. PC-90II má páčku s aretáciou na rýchle prispôsobenie rázvoru ramien a potom skrutku s jemným chodom na finálnu aretáciu mobilu v držiaku. Držiak je opatrený dvoma zdierkami s 1/4“ závitom a zároveň na jednej strane adaptérom Arca Swiss. Držiak tak nemusíte upevniť len na svorku, ale môžete ho vložiť namiesto rýchloupínacej doštičky rovno do kompatibilnej hlavy. Geniálne jednoduché riešenie. Ja som si už vymyslel, ako mi tento držiak bude slúžiť na uchytenie mobilu na motocykel. 🙂 Musíte len dať pozor na to, aby ste stále zaistili poistku rýchleho prispôsobenia rázvoru ramien. Inak by vám mohol mobil pri silnejšom otrase z držiaka vypadnúť.

Záver

Svorky, ramená i držiak na mobil sú bezchybne spracované na veľmi vysokej úrovni. Sú z ocele a leteckého hliníka s matným, lesklým alebo anodizovaným povrchom. Pôsobia spoľahlivo a vyzerajú luxusne. Viem, nepoužívam ich ešte mesiace či roky, ale po niekoľkotýždňovom používaní vyzerajú takmer rovnako, ako keď som ich rozbalil z originálneho balenia. Svorky odporúčam všetkými desiatimi, podobne rameno AM-4Kit. S AM-4 musíte byť trochu opatrní a ešte viac s AM-2. Keď zaťažíte závit v smere doťahovania a nie uvoľnenia, problém nebudete mať. Kto by však na to stále pamätal? Aj preto u mňa ostáva práve AM-4Kit.

Držiak pre mobilný telefón je podobne pevný, robustný a spoľahlivý. Miesto, ktoré si u neho zaslúži zvýšenú pozornosť, je poistka rýchleho prispôsobenia rázvoru ramien.

Ak patríte k produktovým fotografom, portrétistom, ktorí radi umiestňujú svetlá či modifikátory svetiel okolo svojich objektov fotenia, vrelo vám všetky svorky a ramená, zvlášť AM-4Kit, odporúčam a podobne aj držiak na mobilný telefón PC-90II.

Viac info o Leofoto produktoch: https://www.ngpro.eu/sk/

Bezpečné uchytenie aj na tenkej hladkej (šmykľavej) ploche

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.