Traja víťazi Nikon Photo Contest 2017

Pred časom sme vás informovali o súťaži Nikon Photo Contest 2017, do ktorej ste sa mohli zapojiť aj vy. Po nejakom čase sa objavili na oficiálnych stránkach súťaže fotografie, ktoré postúpili do ďalšieho kola. Bolo ich stovky a tak som v dvoch článkoch pre vás vybral zaujímavé fotografie z tohto množstvo, ktorým sa navyše surfovalo dosť obtiažne.

V jednom som urobil výber fotografií s témou prírody a krajiny. Nájdete ich v článku Krajina a príroda. Inšpirácia z celosvetovej súťaže Nikon Photo Contest. V druhom článku som sa snažil vybrať inšpiratívne fotografie ľudí: Hľa človek! Inšpirácia z celosvetovej súťaže Nikon Photo Contest.

Sľúbil som vám tiež, že vás budem informovať o aktualitách zo súťaže a práve posledné dni sa objavili na stránkach Nikon Photo Contest prvé víťazné fotografie. Je už udelená hlavná cena (Grand Prize), výročná cena (Nikon 100th Anniversary Prize) a je známa už aj cena najpopulárnejšej fotografie (Most Popular Entry), ktorá je výsledkom hlasovania všetkých fotografov, ktorí sa zúčastnili súťaže.

Nech sa páči, pozrite si zaujímavý krátky dokument o tom, ako pracovala porota pri vyhodnocovaní súťaže v Tokiu. Nájdete tam aj vyjadrenia jednotlivých porotcov a ich skúsenosti a pocity zo samotnej súťaže.

No a teraz už víťazné fotografie!

Grand Prize

休(Break Time)

田 园园(Tian Yuan Yuan)
China

Krátky komentár predsedu poroty Neville Brody (voľný preklad autora)

Hlavným víťazom v tomto roku je epický a silný obraz, ktorý popisuje globálnu tému klimatických zmien a nevyhnutnosť posunu k menej znečisťujúcim pracovným postupom. Tento obraz zachytáva túto skutočnosť intenzívnym a emotívnym spôsobom, ktorý je dramatickejší tým, že je čiernobiely. Pracovníci v železničných továrňach sú siluetami v silnom dyme a pare v lúčoch svetla, ktoré prenikajú z vonkajšej strany tohto inak neosvetleného priestoru. Ten sa šíri do neznáma vo vlnách dymu a tmy na ľavej strane obrazu. Prostredníctvom otvorených dverí vidíme strom a listy, pripomínajúce nám krehkú prírodu, ktorá potrebuje našu naliehavú ochranu. Tento ikonický obraz možno aplikovať kdekoľvek v našom svete: vieme si predstaviť, že sa to deje v Európe alebo Amerike, Ázii alebo Afrike.

Rovnako ako scéna v náboženskej maľbe, je obraz krásny v tom, ako používa svetlo a tmu na vyrozprávanie príbehu. Má silné podoby s prácou maliarov ako Goya, Caravaggio alebo Veronese. Rámovanie a štruktúra, aj keď kinematografická, je klasicky renesančná. Diagonály svetelných lúčov vedú oko do stredu obrazu, kde je dej dramaticky zahalený opačnými uhlopriečkami dymu. Siluety pracovníkov odpočívajúcich pri dverách sa spájajú s tieňom a v strede obrazu sa nad všetkými týči jediný zdvihnutý nástroj, ktorý sa vznáša nad skloneným robotníkom, zatiaľ čo ostatní sa pozerajú. Osamelý elektrický ventilátor stojí pri vchode, zjavne neschopný poradiť si s výparmi.

„Krásne, dramatické a silné, rád by som mal veľký výtlačok tohto obrazu na stene.“ Myšlienka ktorá bola opakovaná mnohými členmi poroty!

Nikon 100th Anniversary Prize

Greeting to the Sun

Annamaria Bruni / Italy
Nikon D800 / AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G

Krátky komentár predsedu poroty Neville Brody (voľný preklad autora)

Táto fotografia by ohla byť moderným obrazom Vermeera alebo Rembrandta. Víťazka ceny 100. výročia Nikonu zachytila 73 ročnú ženu samú v zatemnenej obývacej izbe. Na modliacu sa ženu dopadá úzky lúč svetla, ktorá preniká cez štrbinu polozavretého okna. „Postoj“ ženy je typický pre modlitbu – v pravom uhle k líniu svetla.

Táto pokojná oslava nového dňa je magická. Pokoja obrazu nás vtiahne doň a detaily v objektoch vytvárajú podklad našej fantázii. Opäť mäkkosť, kontrast, svetlo a tieň sú silné nástroje, ktoré sa tu používajú na vyrozprávanie ľudského príbehu. Dojemná atmosféra a pokoj takmer ako pri vnímaní krásneho zátišia.

Most Popular Entry

Disappearing fishing method by Moken

Dorte Verner
United States of America

Dynamický obrázok popisujúci už veľmi zriedkavú metódu lovu rýb. Skok do vody s oštepom v ruke získal najviac zo všetkých 7065 hlasov, ktoré rozdali spolu všetci súťažiaci.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *