Top ďalekohľady MONARCH HG už aj v kompaktnom prevedení

A opäť Nikon pripravil „lahôdku“. Tenoraz  pre milovníkov prírody, wildlifistov, turistov, ktorí radi pozorujú prírodu a život v nej. Ak si na svoje potulky chcete vziať ľahký, kompaktný a zároveň veľmi kvalitný ďalekohľad, určite vás zaujmú najnovšie modely z radu MONARCH HG. Ja na kvalitné ďalekohľady nedám dopustiť. Sú mojim najobľúbenejším príslušenstvom a neraz sa stáva, že na vychádzku si nevezmem ani fotoaparát, ale ďalekohľad áno. Nie som wildlife fotograf, radšej fotografujem ľudí, ale veľmi rád trávim čas aj v prírode, kde je ďalekohľad mojim verným spoločníkom. Už pred časom som mal možnosť vyskúšať kompaktné ďalekohľady z radu Monarch 7 a ďalekohľady boli naozaj špičkové (link na recenziu nájdete pod článkom). Keď som sa však pozrel do okulárov ďalekohľadov Monarch HG, zážitok z pozorovania bol ešte väčší. Dúfam, že sa mi dostane do ruky aj jeden z týchto nových kompaktných modelov a budem vám môcť sprostredkovať aj osobnú skúsenosť. Ďalekohľady v tomto kompaktnom prevedení sú mi veľmi blízke. Bližšie špecifikácie o nových modeloch si prečítajte v tlačovej správe.

Amsterdam, Holandsko, 28. júna 2018: Nikon dnes oznámil uvedenie ľahkých a kompaktných modelov s priemerom objektívu 30 mm (8×30 a 10×30) z radu MONARCH HG – najpokročilejšieho radu v histórii ďalekohľadov MONARCH.

Model s priemerom objektívu 30 mm je kompaktný a ľahký. Vďaka telu z horčíkovej zliatiny váži iba približne 450 g. Poskytuje ostrý a jasný obraz až po okraj a zachováva si široké zorné pole s prirodzeným podaním farieb – obidve vlastnosti modelu MONARCH HG s priemerom objektívu 42 mm, avšak v menšom tele.

Podobne ako pri ostatných modeloch z radu MONARCH HG, aj tieto nové ďalekohľady majú elegantný dizajn a poskytujú rovnako vysoký výkon. Široké zdanlivé zorné pole ďalekohľadov (60,3° pri modeli 8×30 a 62,2° pri modeli 10×30) prináša veľkolepý obraz a systém šošoviek na vyrovnávanie poľa zaručuje ostrý, jasný obraz až po okraje šošovky. Optické sklo s extrémne nízkym rozptylom svetla (ED) koriguje chromatickú aberáciu, ktorá môže spôsobovať vznik farebných okrajov, a prináša tak kontrastný obraz s vysokým rozlíšením.

Všetky šošovky a optické hranoly majú vysokokvalitnú viacvrstvovú úpravu. Strechové hranoly majú viacnásobné dielektrické vrstvy s vysokou odrazivosťou a povrchovú úpravu na korekciu fázového skreslenia, ktoré spoločne umožňujú dosiahnuť prirodzené podanie farieb a jasný obraz vďaka priepustnosti svetla až 92 % alebo viac.

Kompaktné telo z horčíkovej zliatiny je vodotesné a odolné voči zahmlievaniu (až do hĺbky 5 m po dobu 10 minút). Vysoká odolnosť voči zahmlievaniu eliminuje vnútorné zahmlievanie optického systému aj v prostredí s nízkym tlakom až do ekvivalentnej nadmorskej výšky 5 000 m.

Tento nový model sa dodáva s popruhom na krk navrhnutým na zníženie namáhania krku a polomäkkým puzdrom na ochranu ďalekohľadu počas prepravy. Ďalekohľady MONARCH HG od spoločnosti Nikon s priemerom objektívu 30 mm sú ideálne pre pozorovateľov vtákov a prírody, ako aj pre ľudí, ktorí sa venujú rôznym outdoorovým aktivitám a chcú cestovať naľahko.

Hlavné vlastnosti

• Široké zdanlivé zorné pole (60,3° pre 8×30 a 62,2° pre 10×30). Systém šošoviek na vyrovnávanie poľa zabezpečuje popri širokom zornom poli aj ostrý a jasný obraz až po okraje šošovky.

• Optické sklo s extrémne nízkym rozptylom svetla (ED) koriguje chromatickú aberáciu, ktorá môže spôsobovať vznik farebných okrajov, a prináša tak kontrastný obraz s vysokým rozlíšením.

• Všetky šošovky a hranoly majú vysokokvalitnú viacvrstvovú úpravu a viacnásobné dielektrické vrstvy s vysokou odrazivosťou na strechových hranoloch umožňujú dosiahnuť prirodzené podanie farieb a jasný obraz vďaka priepustnosti svetla až 92 % alebo viac.

• Strechové hranoly majú úpravu na korekciu fázového skreslenia na dosiahnutie vysokého rozlíšenia a kontrastu.

• Na vonkajšie povrchy šošoviek objektívu a okuláru je nanesená vrstva odolná proti poškriabaniu.

• Veľké predsunutie výstupnej pupily zaručuje jasné zorné pole aj pri použití okuliarov.

• Všetky šošovky a hranoly tvoria optické prvky vyrobené zo skla, ktoré neobsahuje olovo ani arzén.

• Otočné a posuvné gumové očnice s možnosťou nastavenia rôznych polôh s aretáciou umožňujú jednoduché umiestnenie oka do optimálnej pozorovacej pozície.

• Nastavovací krúžok dioptrickej korekcie s aretáciou bráni náhodnému otočeniu.

• Robustné a ľahké telo z horčíkovej zliatiny (približne 450 g)

• Vysoká odolnosť voči vode a zahmlievaniu vďaka telu plnenému dusíkom, ktoré odolá tlaku až do hĺbky 5 m po dobu 10 minút a zabraňuje vnútornému zahmlievaniu optického systému aj v prostredí s nízkym tlakom až do ekvivalentnej nadmorskej výšky 5 000 m.

• Mäkký popruh na krk

• Integrované kryty šošoviek objektívu, aby sa zabránilo ich strate. Súčasťou balenia sú vymeniteľné gumené krúžky objektívu bez krytiek, ktoré možno použiť v závislosti od situácie.

• Voliteľný statívový adaptér [TRA-3/adaptér H (pevný typ)] umožňuje pripevniť ďalekohľad na statív.

Zdroj: Tlačová správa Nikon

Súvisiace články

https://www.nikonblog.sk/nikon-monarch-7-8×30/

https://www.nikonblog.sk/skvost-porroprizmatickych-dalekohladov-nikon-8×30-e-ii-100th-anniversary-edition/

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *