Top ďalekohľady MONARCH HG už aj v kompaktnom prevedení

A opäť Nikon pripravil „lahôdku“. Tenoraz  pre milovníkov prírody, wildlifistov, turistov, ktorí radi pozorujú prírodu a život v nej. Ak si na svoje potulky chcete vziať ľahký, kompaktný a zároveň veľmi kvalitný ďalekohľad, určite vás zaujmú najnovšie modely z radu MONARCH HG. Ja na kvalitné ďalekohľady nedám dopustiť. Sú mojim najobľúbenejším príslušenstvom a neraz sa stáva, že na vychádzku si nevezmem ani fotoaparát, ale ďalekohľad áno. Nie som wildlife fotograf, radšej fotografujem ľudí, ale veľmi rád trávim čas aj v prírode, kde je ďalekohľad mojim verným spoločníkom. Už pred časom som mal možnosť vyskúšať kompaktné ďalekohľady z radu Monarch 7 a ďalekohľady boli naozaj špičkové (link na recenziu nájdete pod článkom). Keď som sa však pozrel do okulárov ďalekohľadov Monarch HG, zážitok z pozorovania bol ešte väčší. Dúfam, že sa mi dostane do ruky aj jeden z týchto nových kompaktných modelov a budem vám môcť sprostredkovať aj osobnú skúsenosť. Ďalekohľady v tomto kompaktnom prevedení sú mi veľmi blízke. Bližšie špecifikácie o nových modeloch si prečítajte v tlačovej správe.

Amsterdam, Holandsko, 28. júna 2018: Nikon dnes oznámil uvedenie ľahkých a kompaktných modelov s priemerom objektívu 30 mm (8×30 a 10×30) z radu MONARCH HG – najpokročilejšieho radu v histórii ďalekohľadov MONARCH.

Model s priemerom objektívu 30 mm je kompaktný a ľahký. Vďaka telu z horčíkovej zliatiny váži iba približne 450 g. Poskytuje ostrý a jasný obraz až po okraj a zachováva si široké zorné pole s prirodzeným podaním farieb – obidve vlastnosti modelu MONARCH HG s priemerom objektívu 42 mm, avšak v menšom tele.

Podobne ako pri ostatných modeloch z radu MONARCH HG, aj tieto nové ďalekohľady majú elegantný dizajn a poskytujú rovnako vysoký výkon. Široké zdanlivé zorné pole ďalekohľadov (60,3° pri modeli 8×30 a 62,2° pri modeli 10×30) prináša veľkolepý obraz a systém šošoviek na vyrovnávanie poľa zaručuje ostrý, jasný obraz až po okraje šošovky. Optické sklo s extrémne nízkym rozptylom svetla (ED) koriguje chromatickú aberáciu, ktorá môže spôsobovať vznik farebných okrajov, a prináša tak kontrastný obraz s vysokým rozlíšením.

Všetky šošovky a optické hranoly majú vysokokvalitnú viacvrstvovú úpravu. Strechové hranoly majú viacnásobné dielektrické vrstvy s vysokou odrazivosťou a povrchovú úpravu na korekciu fázového skreslenia, ktoré spoločne umožňujú dosiahnuť prirodzené podanie farieb a jasný obraz vďaka priepustnosti svetla až 92 % alebo viac.

Kompaktné telo z horčíkovej zliatiny je vodotesné a odolné voči zahmlievaniu (až do hĺbky 5 m po dobu 10 minút). Vysoká odolnosť voči zahmlievaniu eliminuje vnútorné zahmlievanie optického systému aj v prostredí s nízkym tlakom až do ekvivalentnej nadmorskej výšky 5 000 m.

Tento nový model sa dodáva s popruhom na krk navrhnutým na zníženie namáhania krku a polomäkkým puzdrom na ochranu ďalekohľadu počas prepravy. Ďalekohľady MONARCH HG od spoločnosti Nikon s priemerom objektívu 30 mm sú ideálne pre pozorovateľov vtákov a prírody, ako aj pre ľudí, ktorí sa venujú rôznym outdoorovým aktivitám a chcú cestovať naľahko.

Hlavné vlastnosti

• Široké zdanlivé zorné pole (60,3° pre 8×30 a 62,2° pre 10×30). Systém šošoviek na vyrovnávanie poľa zabezpečuje popri širokom zornom poli aj ostrý a jasný obraz až po okraje šošovky.

• Optické sklo s extrémne nízkym rozptylom svetla (ED) koriguje chromatickú aberáciu, ktorá môže spôsobovať vznik farebných okrajov, a prináša tak kontrastný obraz s vysokým rozlíšením.

• Všetky šošovky a hranoly majú vysokokvalitnú viacvrstvovú úpravu a viacnásobné dielektrické vrstvy s vysokou odrazivosťou na strechových hranoloch umožňujú dosiahnuť prirodzené podanie farieb a jasný obraz vďaka priepustnosti svetla až 92 % alebo viac.

• Strechové hranoly majú úpravu na korekciu fázového skreslenia na dosiahnutie vysokého rozlíšenia a kontrastu.

• Na vonkajšie povrchy šošoviek objektívu a okuláru je nanesená vrstva odolná proti poškriabaniu.

• Veľké predsunutie výstupnej pupily zaručuje jasné zorné pole aj pri použití okuliarov.

• Všetky šošovky a hranoly tvoria optické prvky vyrobené zo skla, ktoré neobsahuje olovo ani arzén.

• Otočné a posuvné gumové očnice s možnosťou nastavenia rôznych polôh s aretáciou umožňujú jednoduché umiestnenie oka do optimálnej pozorovacej pozície.

• Nastavovací krúžok dioptrickej korekcie s aretáciou bráni náhodnému otočeniu.

• Robustné a ľahké telo z horčíkovej zliatiny (približne 450 g)

• Vysoká odolnosť voči vode a zahmlievaniu vďaka telu plnenému dusíkom, ktoré odolá tlaku až do hĺbky 5 m po dobu 10 minút a zabraňuje vnútornému zahmlievaniu optického systému aj v prostredí s nízkym tlakom až do ekvivalentnej nadmorskej výšky 5 000 m.

• Mäkký popruh na krk

• Integrované kryty šošoviek objektívu, aby sa zabránilo ich strate. Súčasťou balenia sú vymeniteľné gumené krúžky objektívu bez krytiek, ktoré možno použiť v závislosti od situácie.

• Voliteľný statívový adaptér [TRA-3/adaptér H (pevný typ)] umožňuje pripevniť ďalekohľad na statív.

Zdroj: Tlačová správa Nikon

Súvisiace články

https://www.nikonblog.sk/nikon-monarch-7-8×30/

https://www.nikonblog.sk/skvost-porroprizmatickych-dalekohladov-nikon-8×30-e-ii-100th-anniversary-edition/

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.