Téma PORTRÉT v našej súťaži už len do konca týždňa!

Posledný novembrový týždeň, s ktorým skončí predposledné tohtoročné kolo našej súťaže Fotka mesiaca Nikonblogu, začal.  A tak je najvyšší čas povzbudiť všetkých vás, ktorí ste sa ešte nestihli zapojiť, zabudli, alebo jednoducho novú tému ešte nezaregistrovali. Tento mesiac budeme hodnotiť portréty. Portrét je veľmi rozšírený fotografický žáner, veď asi len ťažko by som hľadal medzi nami fotografa, ktorý ešte portrét nevyfotil.

Keď sa povie slovo portrét, každý, nielen fotograf, vie pomerne presne, čo si má predstaviť. Ale predsa využijem tento priestor na to, aby som vám, ktorí si nie ste úplne istí, či vašu konkrétnu fotografiu môžeme naozaj zaradiť medzi portréty, pomohol jednoduchou definiciou. Wikipedia ponúka takéto výstižné vysvetlenie:

Portrétna fotografia je zachytenie podoby jednej alebo viacerých osôb na fotografiu, v ktorej prevláda tvár a jej výraz. Cieľom je, aby fotografia zobrazila podobu, osobitosť alebo tiež jej náladu. Rovnako ako ostatné spôsoby portrétovania, zameriava sa fotografia predovšetkým na tvár osoby, ale na snímke môže byť aj telo a doplňujúce pozadie. Portrét nie je náhodná snímka, ale komponovaný obraz osoby v statickej pozícii. Portrét často (nie je to podmienka) zobrazuje osobu hľadiacu priamo do fotoaparátu.

Portréty mám veľmi rád. Na jednej strane môžu byť vnímané ako nudné výcvaky cudzích ľudí, ale na druhej strane šikovným fotografom ponúkajú priestor na kreativitu a odzrkadľujú schopnosť v jednom zábere vystihnúť osobnosť človeka. Majú mnoho podôb – čiernobiele, farebné, tónované, v protisvetle, v  slabom svetle, umelo nasvietené, v štúdiu, v prírode, mladí ľudia, starí, deti či dokonca zvieratá. Využite posledné dni a ukážte nám svoje portréty.

Tento mesiac som s vyhodnotením kola na rade ja, tak už sa teším na vaše zábery. 🙂

Autor(ka) najlepšej portrétnej fotografie získa od spoločnosti Nikon externú USB čítačku pamäťových kariet a zároveň postupuje do najužšieho výberu o hlavnú cenu – poukaz na fototechniku značky Nikon v hodnote 1 111 Eur. Foťte a hľadajte vo svojich archívoch tie najlepšie portréty. Nahrajte ich ako obvykle do skupiny SOM | Fotka mesiaca Nikonblogu na Flickri a nezabudnite ich označiť tagom nikonblog112018. Podmienky súťaže nájdete tu.

Zdroj informácií: sk.wikipedia.org

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *