Telefón verzus foťák I: zoom verzus pevné ohnisko

Milí priatelia fotografie. Tí, ktorí ma poznáte, viete, že nie som veľmi konfrontatívny typ a ani táto séria článkov nemá byť útokom na akýchkoľvek nadšencov fotoaparátoch v mobile. Veď aj ja sám foťák v mobile použijem na určité príležitosti a v určitých situáciách.

Čo bude sledovať táto séria článkov je to, aby som pomocou nich poukázal na výhody, ktoré aj nadšeným používateľom fotoaparátu v mobile môže priniesť samostatný fotoaparát.

Tou prvou a najzrejmejšou výhodou dedikovaného fotoaparátu je zoom alebo priblíženie vzdialených objektov. Pre jednu nespornú výhodu telefónov – kompaktnosť a všetko v jednom balení – telefón prichádza o možnosť výraznejšieho priblíženia. Áno, máte pravdu, niečo za niečo. Pohodlnosť jedného malého prístroja verzus druhý dedikovaný fotoaparát s teleobjektívom. Nebudem teraz hovoriť totiž o kompaktných fotoaparátoch, ktoré neponúkajú oveľa vyššiu kvalitu obrazu ako telefón. Ale aby ste vedeli, že dobrý fotoaparát so skvelým priblížením nemusí vážiť 3kg, predstavím vám na krátkom príbehu malý mirrorless fotoaparát Nikon Z 50 s kompaktným no výborným zoomom NIKKOR Z DX 55-250 mm f/4,5-6,3 VR. Po prepočte crop faktorom uhol záberu zodpovedá ohnisku 375 mm, čo je veľmi slušné priblíženie.

Nikon Z 50 s dvoma (NIKKOR 16-50 mm a NIKKOR 50-250 mm) objektývmi majú taký rozsah priblíženia, ktorý vystačuje na všetky bežné a i menej bežné situácie, ktoré vás môžu pri fotení vonku postretnúť (v interiéri radšej svetelnejší objektív).

Boli sme na chalupe s príbuznými a svokor objavil na kopci oproti chalupe pekný skosený strom na úboči. Práve sa zvečerievalo a za stromom bola pekná dramatická oblačnosť. Fotka telefónom dopadla takto. Mimochodom, šlo o ten strom v malom červenom štvorčeku. 😊

No a takto fotku vyfotil Nikon Z 50 na najširšom ohnisku svojho ľahučkého štandardného objektívu.

Omnoho krajšie tóny, oveľa menej šumu v plochách napriek tomu, že tento objektív nemá vysokú svetelnosť.

No a nakoniec fotka Nikonom Z 50 a spomínaným teleobjektívom. Verili by ste tomu, že toto dokáže objektív, ktorý sa predáva za 380 €??? Ja donedávna ani nie. 😊

No a druhý názorný príklad uvediem z nášho nedeľného popoludnia, keď sme sa šli s deťmi (milujú kone) pozrieť na parkúr. Takto vyzerá fotka z telefónu

A toto dokáže uvedený zoom.

K téme fotenia parkúru so Z 50 sa ešte dostanem v niektorom z nasledujúcich článkov, táto fotografia má slúžiť len ako ukážka dosahu tohto kompaktného a ľahučkého teleobjektívu.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *