Svet hore nohami

Thomas Vijayan sa stal tohtoročným víťazom World Nature Photographer of the Year. Za súťažou stoja odborníci na udržateľnosť, ktorých spojil nielen nápad súťaže pre najlepších fotografov, ale aj túžba spraviť niečo pre našu planétu. Zmenou nášho myslenia dokážeme úžasné veci, dokážeme prinavrátiť našej planéte budúcnosť, zmeniť seba aj zvyky iných ľudí.

Tvorcovia súťaže vyzývajú, aby fotografi aktívne prispievali k udržateľnému cestovaniu. Po úžasné zábery netreba vždy cestovať len na druhý koniec sveta, dajú sa nájsť aj v našich záhradách, parkoch, lesoch. A to zvlášť v tomto čase, keď zostať doma, znamená zachraňovať životy. Organizátori súťaže podporujú charitatívne projekty o zmenách, ktoré zlepšia budúcnosť planéty. Za každú pridanú súťažnú fotografiu vysadia strom.

Víťaznou pre rok 2020 sa stala fotografia „Svet hore nohami“. Priamo do fotografovho objektívu hľadí ohrozené zviera s priateľským úsmevom. Ako tohto orangutana z ostrova Borneo zachytil Thomas Vijayan?

Svet hore nohami | Thomas Vijayan | Nikon D850, NIKKOR 8-15mm, ISO 5000, F4.5, 1/400s

„Po niekoľkých dňoch strávených na Borneu mi tento obraz neschádzal z mysle. Vybral som si strom vo vode, v ktorej sa odrážala obloha. Zrkadlový efekt pôsobil akoby bol obraz hore nohami. Vyliezol som na strom a čakal niekoľko hodín. Vedie tadiaľ cesta, ktorou sa orangutany presúvajú na druhý ostrov. Vedel som, že keď budem trpezlivý, získam svoj záber. Fotografia v prvom momente zmätie diváka a v tom je jedinečná. Bolo to náročné, ale výsledok stál za to. Borneo je raj pre fotografov.“

Thomas Vijayan je prvý Nikon ambasádor pre Stredný východ a Afriku. Je architekt a pochádza z indickej Kéraly, ale momentálne žije s rodinou v Kanade. Za fotografiami, ktoré sú jeho vášňou, nie profesiou, precestoval všetkých sedem kontinentov. Každé stlačenie spúšte je pre neho skúsenosť a čím viac ju stláča, tým viac sa dozvedá. Z jeho fotografií je jasné, že miluje prírodu. Fotografovaním kombinuje lásku k prírode, cestovaniu, ale aj skúšaniu, trpezlivosti, vášni, ochrane.

Thomas je presvedčený, že keď trávime čas v prírode, veľa sa naučíme. Začneme vnímať dôležitosť životného cyklu živých tvorov. Pomôže nám to stať sa lepšími ľuďmi, ktorí chápu dôležitosť rešpektovania prírody a udržiavania ekosystému. Fotografia je pre neho médium, ktoré chce priniesť ľuďom a vzbudiť v nás lásku a rešpekt k prírode.

 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 

Príspevok, ktorý zdieľa Thomas Vijayan (@thomasvijayan)

Thomasa môžete sledovať na jeho Instagramovom účte tu: @thomasvijayan

 

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.