Širokáč pre náročných. Nikon AF-S 24mm f/1,8G ED N

24mm ohnisko bolo stále akýmsi medzníkom medzi širokouhlými a ultraširokouhlými objektívmi. Medzník neznamená, že by bolo toto ohnisko nepopulárne, skôr naopak. Tí, ktorí chceli snímať ultraširoko alebo široko, často siahli práve po 24mm ohnisku, ktoré sa zdá byť v mnohých prípadoch naplnením obidvoch ambícií. Mnohí fotografi riešili širokouhlé fotografovanie práve prostredníctvom tohto jediného objektívu. Nie náhodou sa aj profesionálne zoomy postupom času vyprofilovali tak, že začínajú práve na 24mm (prvé svetelné zoomy boli v rozsahu 35-70mm, neskôr 28-70mm a súčasné v rozsahu 24-70mm). Profi zoomy sú však veľké, ťažké a drahé a ich svetelnosť je vo väčšine prípadov prinajlepšom f/2,8, niekedy dokonca len f/4. Čo však, ak chcete nosiť niečo menšie, nenápadnejšie a zároveň svetelnejšie? A čo ak nemáte zvyšných 2000€ na profizoom? Čo ak chcete fotiť dokument či nočnú oblohu, kde je často aj svetelnosť f2,8 nedostatočná?

OK, aj na toto existuje riešenie a je ním dvojica svetelných 24mm objektívov so svetelnosťou f/1,4 a f/1,8. My sa dnes pozrieme na ľudovejší (cenovo dostupnejší) variant so svetelnosťou f/1,8. Veď ide o cenu cca. 750€ verzus cca. 2000€ a to je obrovský rozdiel.

Dizajn a ergonómia

Dizajn je typický pre súčasné AF-S G objektívy triedy f/1,8. Kvalitný polykarbonát, kovový bajonet a prekvapujúca ľahkosť. Objektív má pomerne veľké rozmery na svoje ohnisko, no keď ho chytíte do ruky, okamžite pochopíte, že tento vašu brašnu veľmi nezaťaží. Má niečo vyše 300g. Filtrový závit má priemer 72mm a rozmery objektívu sú 83 x 77,5mm (dĺžka x šírka).

Výborná správa je, že objektív je vybavený 7 lamelami clony oblúkovitého tvaru. Odclonený objektív a mierne priclonený má tak kruhový otvor clony (hladší bokeh a rozostrené svetlá v tvare kruhu), kým zaclonený objektív z ostrých svetiel vytvára naozaj atraktívne 14 cípe hviezdice.

Dobrou správou je aj rýchlosť zaostrovania. Tá je na obyčajný USM motor (nie prstencového typu) veľmi dobrá a objektív zaostruje veľmi presne. Používal som ho na Nikone D810. Objektív nie je utesnený voči nepriaznivým poveternostným vyplyvom, fotografovania v daždi sa teda radšej zrieknite, alebo použite ochranné pomôcky.

Obrazová kvalita

Obraz, ktorý Nikkor AF-S 24mm f/1,8 poskytuje 36MP senzoru je perfektný. O ostrosť sa starajú dva asférické optické členy a o potlačenie optických chýb dva členy zo špeciálneho skla s nízkym rozptylom ED. Ostrosť je vynikajúca v strede obrazového poľa už od maximálnej clony F1,8. Extrémne okraje a rohy sú na veľmi dobrej úrovni a plne použiteľné. Priclonením na F5,6 sa okraje znateľne vylepšia a stredová ostrosť je pravdepodobne už na svojom maxime. Ideálna clona je F8, pri ktorej je stred stále na špičkovej úrovni a na výbornej úrovni sú aj okraje. Po F8 sa už začína prejavovať difrakcia, ale clona F16 je stále viac ako použiteľná. Ostrosťou patrí tento objektív medzi najlepšie širokáče vôbec.

Chromatická aberácia je v stredových oblastiach takmer nepostrehnuteľná a v okrajových oblastiach málinko výraznejšia. Dá sa ľahko korigovať v Adobe Photoshop Lightroom. Podobne je na tom vinetácia. Je pomerne výrazná pri plne otvorenej clone F1,8, pri F2,8 ustupuje a pri F5,6 je už nebadateľná. Opäť, dá sa v príslušnom programe ľahko odstrániť.

Pozdĺžnu chromatickú aberáciu objavíte len pri odclonenom objektíve a fotení kontrastných hrán mimo hĺbky ostrosti. Táto sa odstraňuje zložitejšie, ale objavíte ju skôr výnimočne pri typickom použití objektívu.

Objektív je odolný voči odleskom a závojom v priamom protisvetle i plošnom. Sem tam nejaký odlesk (zvyčajne zelenej farby) nájdete, ale nie je to nič excesívne. Ja by som odleskov dokonca prijal viac, ozvláštňujú totiž obraz v protisvetle. Tak či onak, objektív vykazuje v protisvetle vynikajúcu prácu antireflexných vrstiev. Ozaj, spomenul som, že objektív má aj špeciálne antireflexné vrstvy Nano Crystal Coat? Aj vďaka nim je možné v protisvetle vytvárať krásne kontrastné snímky.


S objektívom sa dá ostriť na minimálnu vzdialenosť 23cm od roviny snímača, čo znamená necelých 15cm od predného optického člena. Môžete tak urobiť aj blízke zábery predmetov.

Záver

Objektívu sa dá vyčítať len máločo. Snáď pozdĺžnu chromatickú aberáciu, s ktorou sa občas môžete stretnúť pri fotení detailov. Inak ponúka vyvážený celok, ktorý produkuje perfektne ostré, kontrastné a farebné fotografie bez výraznejších nedostatkov. Je určite lepší ako ktorýkoľvek zoom objektív na 24mm ohnisku a pritom je v porovnaní so zoomom menší a extrémne ľahký. Vynikajúce použitie na krajinu, reportáž, dokument, večernú i nočnú fotografiu.
Bez obáv odporúčam všetkým náročným fotografom. Je to širokáč pre náročných. Cena nového objektívu sa pohybuje okolo 750€.

Špecifikácie

Objektív          Nikon AF-S 24mm f/1,8 G ED N
Ohnisková vzdialenosť          24mm
Svetelnosť objektívu Fmax          f/1,8
Najkratšia vzdialenosť zaostrenia          0,25m
Optická konštrukcia          12 optických členov v 9 skupinách z toho 2 asférické a 2 ED sklá
Clona          mechanická
Lamely clony          7, okrúhleho tvaru
Filtrový závit          72mm
Dodávané          Objektív, krytky, bajonetová slnečná clona, mäkké puzdro
Odhadovaná cena          750€
Link na stránky výrobcu: https://www.nikon.sk/sk_SK/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/fx/single-focal-length/af-s-nikkor-24mm-f-1-8g-ed

Fotografie produktu: Nikon Crop. a BHphotovideo.com
Testovacie fotografie: Julo Kotus

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. To ze hviezdickuje novy objektiv ma celkom prekvapilo. Milo. inak kresba aj vsetky ostatne opticke kvality vyzeraju velmi slubne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *