S Peak design Travel Backpack v Londýne

Veľmi rád ako fotograf, ale aj s rodinou, vyrážame na výlet na predĺžený víkend. Je to vhodná dĺžka na to, aby som nadlho nevypadol z práce, alebo aby sme na dlhší čas nepýtali deti zo školy. Ideálne keď na piatok alebo pondelok padne štátny sviatok.:) Naposledy sme strávili predĺžený víkend v Londýne. Vo štvrtok podvečer tam a v nedeľu v noci naspäť. Ideálne, keď sa podarí vychytiť za dobrú cenu letenky s batožinou iba do kabíny lietadla. Je to nielen lacnejšie ale aj omnoho rýchlejšie dostať sa do lietadla a aj potom z letiska von. A tak to bolo aj teraz.

Opäť som sa ale stretol s problémom, ktorý riešim už niekoľko rokov. Ako si zbaliť bezpečne svoju foto techniku, oblečenie a osobné a hygienické potreby tak, aby som mal všetko v jednom batohu, ktorý v prípade potreby môžem nosiť aj dlhšiu dobu. Zvlášť, keď sme spiatočný let bol až večer a celý deň sme sa mali pohybovať po meste a spoznávať ho aj batožinou na chrbte.

Vždy som chcel niečo decentné, čo nevyzerá na prvý pohľad ako fotoruksak. A aby to plnilo aj istú mieru univerzálnosti v tom zmysle, že do toho batohu pohodlne zmestím aj ostatné veci. Poznáte to, keď cestujete s elektronikou, fotoaparátom, objektívmi, takmer na každom letisku vám prikážu ho na kontrolu otvoriť batoh. Chcel som také riešenie, ktoré by bolo úhľadné a elegantné, aby keď otvorím batoh kvôli fototechnike, nevideli všetci okolostojaci moje použité tričká, trenky a ponožky alebo igelitku, v ktorej to bude všetko napchaté.

Ako na zavolanie prišiel jeden priateľ, ktorý mi predstavil riešenie podľa Peak design. A musím sa priznať, že som mu za to veľmi vďační, pretože práve toto vyriešilo moju dlhoročnú dilemu. Objavil som v jednej elegantnej a kvalitnej značke nielen batoh, ale komplexné cestovateľské riešenie veľmi príjemné na ovládanie a ešte príjemnejšie na pohľad. Je to Peak design Travel Backpack 45 l, do ktorého som vložil Camera Cube strednej veľkosti, čo je akási vložka s polstrovanými priehradkami na fototechniku. Pohodlne sa mi do nej zmestil môj Nikon Z 6II s NIKKOR Z 24-70 mm f/4 S., ulraširokáčom NIKKOR Z 14-30 mm f/4 S a malý ľahký street objektív NIKKOR Z 40 mm f/2. A to v ňom ešte zostalo aj voľné miesto pre Tech Pouch a Wash Pouch. Tech Pouch je stvorený na prehľadné prenášanie rôzneho príslušenstva od batérií, nabíjačiek, káblov, svietidiel, pier a ďalších osobných vecí.

Tech Pouch na drobné príslušenstvo (v ľavom rohu) a Camera Cube vložený v batohu
Tech Pouch (vľavo), Camera Cube v batohu so zbalenou fototechnikou a príslušenstvom

Osobnú kozmetiku a podobné drobnosti vyriešil Wash Pouch. Vyrába sa v dvoch veľkostiach: do menšej sa priemerný chlap zbalí na dva týždne, do väčšej priemerná žena na dva dni. 😊 Ale nie žartujem, obidve riešenia sú veľmi praktické aj so zipsom pre najosobnejšie veci, alebo magnetickou priehradkou na zubnú kefku, či sieťkou na drobnosti. Wash Pouch je vybavený aj háčikom na zavesenie v sprche alebo v kúpeľni. No a potom sú tu Packing Cube, ktoré perfektne riešia prenos oblečenie a bielizne. Elegantné puzdra v 3 farbách a v dvoch veľkostiach, do ktorých môžete poskladať a uzatvoriť oblečenie veľmi elegantne, takže sa vôbec nemusíte hanbiť otvoriť batoh pred hocikým. Osobitne spomeniem Shoe Pouch, do ktorého si môžete odkladať použitú bielizeň alebo topánky. Toto puzdro na topánky neprepustí vlhkosť a izoluje ich od ostatného oblečenia a obsahu batoha. Dokonca neprepustí ani zápach tenisiek, v ktorých ste dva dni chodili po meste.

Wash Pouch na kozmetiku (väčšej veľkosti)
Obsah môjho Wash Pouch
Háčik na zavesenie Wash Pouch
Packing Cube veľkosť M
Obsah môjho Packing Cube veľkosť M
Packing Cube veľkosť S
Packing Cube veľkosť S

Aby som vám ukázal, čo všetko sa do batohu Travel Backpack zmestí, vyložil som to všetko na sedačku. Nech sa páči pozrite sa ako z tohoto neporiadku vznikol krásne pripravený úhľadným batoh nielen zvonku ale aj zvnútra. Naozaj som to veľmi oceňoval, keď som pri každej kontrole musel otvárať batoh a ukazovať, akú elektroniku v ňom mám. Batoh je vyrobený so špeciálnym zreteľom tak, aby spĺňal kritériá rozmerov pre palubnú batožinu, a zároveň toho do seba pojal čo najviac.

To všetko (okrem gauča:)) sa zmestilo do Travel Backpacku 45 l

Čím si ma ešte batoh získal je, že popruhy na plecia aj popruh okolo pásu sa dajú schovať za chrbtovú časť tak, že batoh sa potom viac podobá na kufrík ako batoh. A to má svoje výhody. Popruhy sa nikdy nezachytávajú, elegantne sa dá takáto batožina vyložiť do priestoru nad hlavou v lietadle. A po čase som prišiel aj na to, že sa takáto batožina dá krásne upevniť aj na motocykel. Na uchytenie je okolo batohu urobených 10 pevných ôk. A práve tieto oká môžete využiť, aby ste bezpečne a pevne uchytili batožinu. Ukážem vám aj kde presne môžete upevňovacie gumy prevliecť a zachytiť. Bezpečnejšie sú samozrejme úchyty s karabínkou ako s háčikom. Ale pri dostatočnom napnutí upevňovacej gumy nemôže dôjsť k jej vyvlečeniu z oka. Navyše je Travel Backpack vodeodolný, a tak si nemusíte robiť ťažkú hlavu, keď vás na motocykli zastihne dážď. Pre pokoj mysle však môžete ešte použiť špeciálnu pláštenku, ktorú natiahnete na takto upevnený batoh. Praktické je aj horné vrecko na zips, do ktorého si môžete odložiť peňaženku a ďalšie drobnosti.

Travel Backpack na motocykli
Bezpečnejšie sú úchyty s karabínkou ako s háčikom.
Praktické horné vrecko na peňaženku a ďalšie drobnosti.

Batoh nad očakávania splnil moje požiadavky a umožnil mi komfortné cestovať a dennodenne prenášať techniku, oblečenie, plášte do dažďa, vodu či desiatu a olovrant pre celú rodinu. Oblečenie, ktoré som práve nepoužíval, som vyložil do skrine v hoteli a namiesto neho som do batohu naložil nakúpené jedlo, nápoje a ešte mi ostalo dosť miesta na prípadné suveníry či pamiatky. Peak design Travel Backpack so mnou absolvoval tie najvýznamnejšie miesta v Londýne, odniesol v bezpečí všetko, čo som mu zveril a ponúkol dosť priestoru pre celodenné výlety. No a v posledný deň, v nedeľu, keď sme odišli z hotela, som mal už v batohu nabalené opäť všetko, vrátane drobností, ktoré sme si kúpili domov. Opäť úplne bez problémov. Musím ale povedať, že Peak design ma fascinoval najviac ako systém, nie iba kombinovaný praktický batoh.

Všetky tie puzdra a puzdierka a baliace vaky, ktoré sa mi zdali na začiatku byť smiešne a nechcel som ich ani vyskúšať. Nakoniec my splnili ohromnú službu a ja som po prvýkrát v živote nemal problém za nejakej situácie otvoriť ruksak, ktorý ma sprevádza už štvrtý deň. Odteraz už žiadne trčiace ponožky a trenky, žiadna vôňa z prezúvok, žiaden neorganizovaný chaos medzi použitým a nepoužitým oblečením, žiadne rozsypané zubné kefky, pasty a voňavky medzi fotoaparátmi a objektívny. Žiadne baterky povaľujúce sa voľne v priestore, nabíjačky škŕkajúce o seba a prípadne lieky rozdrobené pod tlakom okolitých vecí. Je to tak, odteraz už na výlety a poznávačky s Peak design systémom. Viem znie to reklamne a príliš nadšene, ale tak to naozaj cítim.

No a ak by sa vám zišiel batoh iba na jeden deň, môžete zvážiť aj menšieho bračeka Travel Backpack 30 l. Je to zmenšenina modelu, ktorý som mal ja. Osobne by som radšej volil tento väčší, aby som mal rezervu pre nepredvídateľné prírastky do batožiny. Obidva batohy sa dajú zmenšiť zatlačením hornej časti, alebo rozšíriť odzipsovaním zipsu. Čo sa týka ovládania, to je perfektné. Všetky zipsy chodia plynulo, nezatrhávajú sa. Všetky priestory sú ľahko dostupné, či už si otvoríte chrbtovú časť, alebo techniku vkladáte z bočnej strany. Chrbtová výstelka nie je úplne pevná a odvetraná tak, ako to býva v turistických batohoch, ale toto nie je turistický batoh. Toto je cestovateľský batoh do ulíc a nepredpokladá sa, že v ňom denne prejdete x kilometrov, aj keď mne sa to každý deň v Londýne podarilo.

Jediná vec, ktorá ma chvíľami obťažovala, bol zapínací háčik na upevnenie bedrového popruhu. Háčik je pomerne ťažký, kovový. Čo je super pre jeho výdrž, určite sa len tak jednoducho nezlomí ako plastový. No zároveň keďže je tvrdý musíte dávať pozor, keď si ruksak vyhadzujete na plecia, aby ste háčikom nezasiahli niečo krehké, alebo nevyrobili hrču na hlave vlastného dieťaťa. 🙈  Zapínanie popruhov na hrudi je tiež veľmi pevné, kovové, ale na jeho používanie som si taktiež musel chvíľu zvykať. Na druhý až tretí deň to už išlo úplne plynule. Praktické riešenie batoh ponúka aj možnosťou pripnutia ďalších veci na v batohu. Dá sa tak urobiť pomocou popruhov, ktoré sú dômyselne schované vo vrecku z vrchnej časti batoha.

Travel Backpack môžete mať v olivovo-šedej alebo v čiernej farbe vo veľkosti 45 l a o jednu modrú farbu máte na výber naviac v prípade 30 litrovej verzie. 30 litrový Travel Backpack je vhodný aj pre dámy, ktoré nechcú nosiť preplnený ťažký veľký batoh. Myslel som si, že práve ten by som zobral pre svoju manželku Majku. No nakoniec sme zistili, že Peak Design má vo svojom portfóliu aj Everyday Totepack, veľmi štýlovú záležitosť, ktorá je perfektne spracovaná. Super vyzerá a má aj niekoľko zaujímavých technických vychytávok.

O tomto batohu na každý deň vám ešte určite napíšem podrobnejšie, nateraz si len vychutnajte ako dobre vyzerá na každodenných výletoch, alebo aj len na ceste do práce, či pri trávení voľného času v meste. Aj Everyday Totepack má otváranie zboku pre fotoaparát alebo pre rýchly prístup k inému obsahu. Má prispôsobiteľné vnútro pomocou špeciálnych priehradok, praktické vrecká, držadlá, ale o tom až nabudúce.

Až keď som sa vrátil z výletu, zistil som koľko ďalšieho užitočného príslušenstva pre fotografov, a nielen pre nich, ponúka značka Peak design, a tak som sa rozhodol, že vám ešte niečo z tohto príslušenstva v budúcnosti ukážem. Určite poznáte veľmi populárne popruhy na fotoaparát s rýchloupínacími kotvičkami, ale to zďaleka nie je všetko. Máte sa na čo tešiť.

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. Pekná recenzia. Tech Pouch je dokonalý. Možem doporučit. Konečne nemám všetky tie drobnosti rozsypané po batohu :-). Je super že sa dajú kúpit v roznych farbách – mám dva na rozne typy fotenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *