Rozpovedzte príbeh

Prednedávnom som na youtube kanáli objavil fotoškolu pre začiatočníkov. Ide naozaj o rady pre tých z vás, ktorí ešte nemáte veľa skúseností s fotografovaním. Postupne si jednotlivé tipy spolu preberieme, aby vaše začiatky boli zábavné a mohli ste sa tak rýchlejšie dopracovať k pekným fotografiám.

Existujú rôzne prístupy a postupy na to, aby ste vyjadrili pomocou fotografie svoj pohľad na svet, alebo svoje pocity a postrehy. Veľmi silný je v súčasnosti koncept. Je uznávaný a cenený na mnohých fórach, nielen fotografických. Ak niekto nájde ideovú alebo formálnu líniu, ktorej sa pridŕža, môže vzniknúť zaujímavá séria diel. Zdá sa mi však, že niekedy stačí len primitívna zjednocujúca forma či šokujúci nápad a na ďalšom obsahu či prevedení nezáleží.

Nepopieram, že dobrý koncept môže byť inšpiratívny a hodnotný, no osobne mám radšej klasickejší prístup vo fotografii. Určite to súvisí aj s tým, že žánre, ktoré sú mi blízke, sú skôr klasické (dokument, street). Mám rád, keď sa v dokumente pomocou série fotiek rozpovie príbeh. Toto je aj jedna z prvých rád Nikon videoškoly pre začiatočníkov.

Spolu na dobrom jedle

V nasledujúcom videu Elza vyrozpráva niekoľko tipov, ako vytvoriť príbeh aj z takej jednoduchej udalosti, akou je spoločné jedlo s priateľmi. Podľa nej je potrebné zodpovedať niekoľko základných otázok. Kde sme, na akom mieste? S kým sme? Čo robíme? Prečo to robíme?

Možno si poviete, že sú to príliš jednoduché otázky, ale popravde musíme priznať, že nám často niektoré detaily uniknú a náš odkaz ostane nepochopený. Pozor, nebavíme sa teraz o umeleckej fotografii, ktorá má za cieľ vyvolať vlastné pocity, nedopovedať príbeh a nechať obrovský priestor našej fantázii. Hovoríme o zdieľaní svojich bežných udalostí a života s priateľmi. Hovoríme o rozpovedaní jednoduchých príbehov, z ktorých sa môžeme denne tešiť. Elza ide na stretnutie s priateľkami v kaviarni. Idú si vychutnať obľúbené jedlo či nápoj.

Elzine rady

„Začnite celkový pohľadom na scénu pomocou širokouhlého ohniska objektívu“. Jeden či dva zábery na celok by mali vniesť diváka do priestoru, v ktorom sa nachádzame. Jedna fotografia, ktorá bude tak trochu symbolická. Môže to byť logo kaviarne.

Druhým krokom bude ukázať, s kým sme. Blízke portréty priateľov, aj skupinové, aby sme zdôraznili ich vzťah. Jedna rada pre začiatočníkov – ak fotografujete portrét oproti oknu, zvyčajne skončí ako silueta. Presuňte objekt na iné miesto, alebo použite korekciu expozície (v tomto prípade do kladných hodnôt).

Po tretie prichádza rad na „čo“. Či si to priznáme alebo nie, kvalitné impulzy z našich chuťových pohárikov máme radi. Zábery na pekné jedlá či nápoje vedia byť zaujímavé a často aj hovoriace veľa o človeku, ktorý si ich objednal. No a samozrejme nás môžu inšpirovať k novým experimentom v kuchyni. 🙂

Posledným prvkom, ktorý by mal príbeh zachytiť je prečo. V prípade jedla je to jednoduché, dobré jedlo nám chutí. Máme radi dobré jedlo s našimi priateľmi. Práve tieto emócie a reakcie sa môžeme pokúsiť fotoaparátom zachytiť. Jednoduchý príbeh je dopovedaný.

Elza vyzdvihuje aj moderné výdobytky súčasných technológií, ako sú pohodlné fotografovanie pomocou výklopného a otočného displeja Nikonu D5600, či okamžité automatické sťahovanie zmenšených fotografií do smart zariadenia, aby ste ich mohli rýchlo zdieľať so svojimi priateľmi.

Tradičná ručná výroba syra

Možno vás téma svojou jednoduchosťou neočarí všetkých, ale postup môžno aplikovať na akýkoľvek príbeh, ktorý chceme fotografiou rozpovedať. O salaši, kde sa chovajú a doja ovce tradičným manuálnym spôsobom a rovnako sa dorába aj syr, som vám už pred časom písal. Sériu 9 fotografií z príbehu som však aj poslal na konzultáciu kurátorom významnej online galérie fotografií. Dostal som pozitívnu reakciu na celú sériu fotografií, až na poslednú, ktorá sa akosi vymykala pochopeniu porotcov.

Porota ocenila, ako je séria usporiadaná. Vyvíja príbeh pomocou práce s konceptom a vizuálne a farebne príjemnými kompozíciami. V prvých fotkách nás vťahuje do prostredia, druhé hovoria o ľuďoch a ich práci a nakoniec o výsledku, pre ktorý svoju neľahkú prácu robia. Séria na porotcov pôsobila vyrovnane a ľudsky teplo, napriek tomu, že sa odohráva počas studenej jesene.

Je zjavné, že ide o ťažkú prácu jednoduchých ľudí, ktorí sú zachytení dôstojne. Každé ráno vstávajú na úpätí hôr, či je teplo alebo mráz. Sú 24 hodín denne so svojimi priateľmi na salaši, ktorý je väčšinu roka ich domovom. Pracujú, doja, vyrábajú syr, stavajú košiar, rúbu drevo, pasú… Prečo? Pre toto. Pre kus syra, mäsa, vlnu. Posledná fotografia fujaristu na kopci na sklonku dňa im do série nesadla, bola už mimo jednoduchej osi výroby syra. Chápem to, aj keď viem, že po všetkej tej práci a lopote si chlapi zahrali do tmavej noci na fujaru…

Ako vidíte, osnova je univerzálna a platí. Netreba sa však na ňu príliš upútať, každá situácia môže byť iná a vyžadovať iný prístup. Tipy, ktoré sme ale v tomto článku spomenuli, sú pre začiatočníka výbornou orientačnou pomôckou.

Vidíme sa skoro pri ďalšom dieli Nikon minifotoškoly. Dovtedy skúste vyrozprávať fotkami nejaký jednoduchý príbeh z vášho života. Veď k tomu slúži fotografia, aby sme si uchovali tie najvzácnejšie malé okamihy, ktoré sú korením nášho každodenného života. 🙂


Hľadáte najrýchlejší spôsob ako sa naučiť fotografovať? Prinášame vám jedinečnú paletu fotografických kurzov, ktoré vás vo forme zážitkov naučí, ako vyťažiť maximum z vašej obľúbenej fotografickej techniky značky Nikon. Nezáleží na stupni vašej odbornosti, i vy si u nás nájdete kurz, ktorý obohatí vašu skúsenosť, naučí pracovať s technikou Nikon efektívne, inšpiruje vás k novej tvorbe a to najdôležitejšie, zlepší vaše výsledné fotografie.

www.nikonskola.cz

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *