Profi fotografi pri zrode Z 9: od prototypu po vlajkový mirrorless fotoaparát

Už ste sa niekedy zamysleli, ako sa vyvíja nový model fotoaparátu? Vývoj profesionálneho foto prístroja vôbec netrvá krátko a inak tomu nebolo ani v prípade Nikonu Z 9. Agentúra Agence France-Presse (AFP) prezradila, že niekoľko rokov spolupracovala s Nikonom na vývoji Z 9 – od abstraktného prototypu až po súčasnosť, keď svojich zamestnancov vybavuje novými Z 9. V agentúre padlo rozhodnutie vybaviť všetkých svojich fotografov Z 9 a ďalšími mirrorless fotoaparátmi. Jej sieť tvorí 450 fotografov vrátane 190 stálych fotografov, ktorí prinášajú správy zo 151 krajín a väčšina z nich fotografuje s Nikonmi.

Agentúra spolupracuje s Nikonom už viac ako dve desaťročia a sprostredkúva komunikáciu medzi fotografmi v teréne a inžiniermi vyvíjajúcimi fotoaparáty. Aj preto sa podarilo vyrobiť fotoaparát, ktorý sa vďaka svojej funkčnosti a kvalite stal najpredávanejším vo svojej kategórii.

Foto: Antonin THUILLIER / AFP

Prvé konverzácie o vývoji Z9 prebehli pred tromi rokmi. „ Na prvých stretnutiach nám predstavili len veľmi abstraktný model fotoaparátu: plastovú škatuľu s falošnými tlačidlami. To bol náš prvý pohľad na Z 9. Vytvorili ho, aby otestovali našu reakciu, pocit pri držaní, manipulácii a ovládaní.“ Povedal François-Xavier Marit, jeden z technických redaktorov agentúry AFP. Na začiatku sa spätná väzba sa týkala práve umiestnenia niektorých tlačidiel.

Jednou z úplne prvých zmien, o ktorej spoločne diskutovali, bolo presunutie tlačidla prehrávania z ľavej hornej časti doprava dole. Okrem iného aj na vrátení tlačidla režimu AF tam, kde je bežne u zrkadloviek Nikon. To umožňuje fotografom rýchle prepínanie medzi manuálnym a automatickým zaostrovaním a jeho režimami.

Foto: Sebastien BOZON / AFP

Antonin Thuillier, ďalší technický redaktor v AFP, potvrdil slová Marita o neustálej spätnej väzbe z terénu od fotografov pre inžinierov. Návrhy na zlepšenia, spätá väzba na funkcie a iné zmeny, ktoré profesionáli považovali za potrebné, aby ich fotografie boli čo najlepšie. „Skutočnou výzvou pre Nikon je realizovať priania a spĺňať potreby fotografov prostredníctvom technológií.“

Fotografi AFP spolupracovali nielen na modeli Z 9, ale aj na funkciách softvéru a ďalších fotoaparátoch.  „Najskôr sme spolupracovali na vytvorení hlasových záznamov do Z 6II. Tento fotoaparát používa mnoho našich fotografov. Je dôležité si uvedomiť, že fotožurnalisti nikdy nepracujú sami, ale v tíme. Poskytnutie dostatočných informácií redaktorovi a spravodajskému tímu je v tomto pracovnom postupe kľúčové,“ hovorí Thuillier.

Foto: Gabriel BOUYS / AFP

„Často prirovnávam fotografa k dirigentovi a fotoaparáty, ktoré treba skoordinovať k orchestru. Úzko sme preto spolupracovali aj pri vývoji NX Field – softvérového riešenia na diaľkové snímanie. Táto technológia umožňuje synchronizované spúšťanie závierky viacerých vzdialených fotoaparátov a zároveň zrýchľuje pracovný tok prenosu snímkov.“

„Nie je to vždy len o superrýchlom AF, vyladené jemné nuansy vo funkcionalite sú to, čo je pre fotografov dôležité. Aj malé vylepšenia môžu znamenať obrovský rozdiel, a preto je náš vzťah s Nikonom dôležitý.“ Spolupráca prospieva nielen pri prvotnom vývoji, ale aj v prebiehajúcom procese pri vývoji aktualizácií, ktoré priebežne vylepšujú produkt a udržiavajú ho aktuálny s technologickým pokrokom.

Foto: Tobias SCHWARZ, AFP

„Ďalšou výzvou pre Nikon a celkovo fotografický priemysel je pomoc fotografom s efektívnym spracovávaním veľkého objemu fotografií.“ Hovorí Marit. „ Fotoaparáty sú stále sofistikovanejšie a počty snímok, ktoré dokážu zaznamenať na jedno stlačenie spúšte, sú ohromujúce. A fotografi musia byť pri ich odosielaní rýchli, takže pomoc v tomto procese bude kľúčová.“ Aj vy ste zvedaví, kam sa pokrok v zobrazovacích technológiách posunie? Ostaňte s nami. 😊

 

Zdroj: Nikon, petapixel.com

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *