Privítajte nový systém Nikon Z a dva Full Frame fotoaparáty mirrorless: Z 7 a Z 6

Bez zrkadla, ale naplno!

Tak sme sa dočkali! Nový mirrorless systém Nikon s bajonetom Z je tu! A je vážne dobrý. Nie je to honba za miniaturizáciou, je to maximalizácia obrazu a pohodlného, istého používania v rozumnej veľkosti. V novom systéme Nikon využil storočné bohatstvo neustáleho pokroku a snahy o zlepšovanie.

Nikon Z6 a Z7 s veľkým bajonetom Z a s natívnymi i plne kompatiblnými objektívmi z digitálnych zrkadloviek s bajonetom F.

Priznám sa, že na tento deň som čakal dlho. Prečo? Lebo každý systém, či už digitálna zrkadlovka alebo mirroless má svoje výhody. Svojho času som ich opísal v niekoľkých článkoch a veľa sa o nich diskutovalo na internete. Kým zrkadlovky vo všeobecnosti ponúkajú lepšie sledovanie rýchlo a nepravidelne sa pohybujúcich objektov, sledovanie objektu cez optický hľadáčik v reálnom čase a lepšiu výdrž batérie, fotoaparáty mirrorless vynikajú presnosťou pri “single” zaostrení, kompktnejším telom, tichšou prevádzkou a v neposlednom rade aj veľmi rýchlym kontinuálnym snímaním, vďaka absencii pohybujúceho sa zrkadla. Veľmi hrubo zhrnuté. 🙂


Nový bajonet Z

Od jesene, kedy je plánované spustenie predaja, môžu používatelia fotoprístrojov Nikon využívať výhody oboch systémov. Fotoaparáty mirrorless s bajonetom Z pritom nijako neukracujú fotografov zvyknutých na podanie obrazu pomocou Full Frame snímača a špičkových svetelných objektívov pre Full Frame formát (Nikon FX). Dokonca ho vylepšujú. Ako? Novým väčším bajonetom, ktorý je nielen väčší, ale je aj extrémne (16mm) blízko k rovine obrazu (obrazovému snímaču). To umožňuje vyvíjať konštrukčne nové objektívy, ktoré sprostredkujú špičkový obraz v celej jeho ploche. A nemyslím teraz len na ostrosť, ale tiež na podanie rozostrených častí obrazu – bokeh.


Uvedenie nového bajonetu vždy bolí, ale spoločnosť Nikon naše boľačky pofúka. Čo sa dalo rozumne zachrániť, ostalo zachované a kompatibilné. Preto, aby sme sa nemuseli rozlúčiť so svojimi obľúbenými objektívmi, spoločnosť Nikon vyvinula bajonetový adaptér FTZ, ktorý umožňuje nasadiť objektív s bajonetom F na fotoaparát s bajonetom Z. Pomocou elektronických kontaktov v adaptéri bajonetu FTZ možno na telách mirrorless fotoaparátov Nikon využívať stovky predchádzajúcich objektívov. S automatickou expozíciou a plným exifom všetky objektívy od Nikkor Ai série a s automatickým zaostrovaním všetky objektívy, ktoré majú vlastný zaostrovací motor. Plne tak využijete svoje obľúbené AF-S objektívy Nikkor. Navyše s objektívmi bez stabilizácie obrazu odteraz snímate ostrejšie snímky v kritickom svetle či pri snímaní pomocou teleobjektívov. Vstavaná stabilizácia obrazu vo fotoaparátoch radu Z totiž pracuje aj pri použití s objektívmi bez stabilizácie. Pri snímaní s objektími so stabilizáciou pritom obe stabilizácie obrazu spolupracujú pre dosiahnutie ostrejších záberov.


Samozrejmosťou je kompatibilita s rôznym príslušenstvom pre zrkadlovky vrátane externých bleskov a rádiového ovládania pre ne.

Dvojčatá na začiatok

Od začiatku budú k dispozícii dva fotoaparáty s označením Nikon Z 6 a Z 7. Ak si nevšimnete nenápadného označenia dole pri bajonete, nerozoznáte ich od seba. Obidva majú Full Frame snímač a jednoducho povedané odlišujú sa medzi sebou asi tak ako modely zrkadloviek D750 a D850. Jeden výkonný, ale za priaznivú cenu, druhý svalovec s extrémnym rozlíšením pre použitie, kde sa vyžaduje maximálne množstvo zachytených detailov. Nové modely Z majú senzory s priamym osvetlením fotodiód („Backside illumination”) a čo je hlavné, fázový zaostrovací systém priamo v obrazovom snímači. Znamená to koniec back a front focusu a jemného dolaďovania objektívov. Rozlíšenie je 24,5MP u Z 6 a 45,7MP u Z 7.


Po lopate a stručne, prečo…?

Na všetkých serveroch nájdete informácie a tlačové správy o nových fotoaparátoch mirrorless. Informácií i vzletných formulácií je neúrekom a tak v tomto odstavci krátko a v odrážkach napíšem moje osobné dôvody, prečo sa teším a určite využijem nový mirrorless systém.

· rozumná kompaktnosť (nie je cieľom súperiť o najmenší a najľahší fotoaparát, cieľom je isté a komfortné používanie) so zachovanou ergonómiou zrkadloviek
· veľký hľadáčik s jemným rozlíšením
· nový bajonet s extrémne krátkou vzdialenosťou k snímaču (nové objektívy s lepšou kresbou a “iným” bokehom)
· tichšia prevádzka (v delikátnych situáciach nerušíte hlukom sklápajúceho zrkadla)
· AF modul priamo v rovine obrazu (na snímači) znamená koniec problémov s front a back focusom a koniec jemného dolaďovania objektívov. 90% pokrytie obrazového poľa AF bodmi!
· vstavaná stabilizácia obrazu na snímači znamená stabilizované všetky obľúbené objektívy vrátane pevných skiel. Stabilizácia v piatich osiach s účinnosťou 5EV!
· rýchle sériové snímanie 9 obr./s resp. 12 obr./s
· 8K časozberné videosekvencie, 4K video s full pixel readout, aj keď zatiaľ nie som veľmi na video 🙂

Ak si chcete o jednotlivých funkciách prečítať viac, nech sa páči tlačová správa spoločnosti Nikon.

Tlačová správa spoločnosti Nikon

Spoločnosť Nikon predstavuje nový systém s bajonetom Z a uvádza dva plnoformátové fotoaparáty mirrorless: Z 7 a Z 6

Amsterdam, Holandsko, 23. augusta 2018: Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje uvedenie plnoformátových (formát Nikon FX) fotoaparátov mirrorless, modelov Z 7 a Z 6, ako aj objektívov NIKKOR Z vybavených novým bajonetom s väčším priemerom.


Novinka. Mirrorless. S bajonetom Nikon Z

Systém s bajonetom Z zahŕňa fotoaparáty mirrorless vybavené bajonetom s väčším priemerom, ako aj kompatibilné objektívy NIKKOR a príslušenstvo. Tento systém vznikol s cieľom dosiahnuť novú úroveň optického výkonu. Vychádza z tradície kvality, špičkových fotografických technológií, skvelej ovládateľnosti a vysokej spoľahlivosti produktov od spoločnosti Nikon, ktorá je charakteristická pre jej digitálne zrkadlovky.
Srdcom nového systému je nový bajonet Z s väčším priemerom, ktorý ovára nové možnosti konštrukcie objektívov s vyšším optickým výkonom. Systém s bajonetom Z ponúkne množstvo vysokovýkonných objektívov* vrátane objektívu s najvyššou svetelnosťou v histórii spoločnosti Nikon f/0,95. Navyše nový bajonetový adaptér zaisťuje kompatibilitu s objektívmi NIKKOR s bajonetom F, vďaka čomu získajú fotografi väčšie možnosti výberu.
Písmeno „Z” je otvorením novej kapitoly. Nikon Z predstavuje neoblomnú snahu spoločnosti Nikon dosiahnuť špičkový výkon, otvárať nové možnosti a poskytnúť fotografom nástroj na realizáciu.
Spoločnosť Nikon zvyšuje hodnotu systému mirrorless novou úrovňou optického výkonu a zachovaním tradície kvality, pričom súčasne reaguje na evolúciu zobrazovacích technológií. Vďaka novým podnetným produktom pre fotografov bude spoločnosť Nikon aj naďalej lídrom fotografickej kultúry.

* Vymeniteľné objektívy pre jednooké zrkadlovky Nikon a pokročilé fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi

Bajonetový adaptér FTZ umožňuje pripojenie akéhokoľvek objektívu s bajonetom F. Od objektívov Ai podporuje meranie expozície a od objektívov AF-S (s vlastným AF motorom) aj automatické zaostrovanie.

Prehľad produktov Z 7 a Z 6

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým plnoformátovým (Nikon FX) obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination“ so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (na senzore) a najnovším obrazovým procesorom EXPEED 6.
Model Z 7 má rozlíšenie 45,7 efektívnych megapixlov a podporuje štandardný rozsah citlivosti ISO 64 – 25 600. V kombinácii s objektívmi NIKKOR Z fotoaparát dosahuje výnimočnú úroveň ostrosti a detailov, a to až po okraje snímky.
Model Z 6 je všestranný fotoaparát formátu FX s efektívnym rozlíšením 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200. Vďaka vynikajúcemu výkonu pri vysokej citlivosti ISO a možnosti snímať full-frame videosekvencie v kvalite 4K UHD s plným odčítaním pixlov (full pixel readout), model Z 6 vyhovie rozmanitým potrebám, napríklad pri snímaní v slabo osvetlenom prostredí alebo snímaní videosekvencií.

Hlavné funkcie fotoaparátov Z 7 a Z 6

1. Vybavené obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination” formátu Nikon FX so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine


V obidvoch modeloch, Z 7 aj Z 6, je použitý obrazový snímač CMOS typu „Backside illumination” so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (senzora). Model Z 7 má efektívne rozlíšenie 45,7 megapixela a podporuje rozsah štandardnej citlivosti ISO 64 – 25 600 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 32 a zvýšenia na ekvivalent ISO 102 400). Model Z 6 má efektívne rozlíšenie 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 50 a zvýšenia na ekvivalent ISO 204 800).
2. Systém hybridného automatického zaostrovania, pričom zaostrovacie body pokrývajú približne 90 % plochy obrazu

Model Z 7 má 493 zaostrovacích bodov* a model Z 6 ich má 273. To umožňuje široké, približne 90 % pokrytie plochy obrazu zvislo aj vodorovne. Systém hybridného automatického zaostrovania využíva algoritmus optimalizovaný pre snímač formátu FX, ktorý pri zaostrovaní automaticky prepína medzi automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine a automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu. Použitie objektívov NIKKOR Z ďalej zvyšuje presnosť automatického zaostrovania pri snímaní statických snímok aj videosekvencií.
* V prípade oblasti snímania FX (36 × 24) a zapnutého automatického zaostrovania na jednotlivé zaostrovacie body.
3. Nový systém spracovania obrazu EXPEED 6 pre dosiahnutie ostrého a čistého obrazu a nové funkcie, ktoré podporujú kreativitu

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým systémom spracovania obrazu EXPEED 6. Vďaka vynikajúcemu rozlíšeniu objektívov NIKKOR s bajonetom Z a bajonetom F sú objekty zobrazené ostrejšie než kedykoľvek predtým. Šum je tiež účinne redukovaný.
Medzi parametre ostrosti systému Picture Control bola pridaná možnosť zvýšenia ostrosti v stredných tónoch. Táto možnosť v kombinácii s existujúcimi parametrami zvýšenia ostrosti a čistoty umožňuje používateľom doostriť alebo zjemniť jednotlivé textúry na snímke, a to pri statických snímkach aj videosekvenciách*. Fotoaparáty tiež ponúkajú 20 prednastavení systému Creative Picture Control (Kreatívny systém Picture Control) pre širšie tvorivé možnosti. Úroveň efektov je nastaviteľná v rozsahu 0 až 100.
* Nastavenie ostrosti stredných tónov je dostupné iba pri nastavení snímania videosekvencií v kvalite „High quality”.

4. Elektronický hľadáčik využívajúci špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikon pre čistý a prirodzený obraz

Elektronický hľadáčik použitý vo fotoaparátoch Z 7 a Z 6 je komfortný, ľahko sa používa a je porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Obidva fotoaparáty sú vybavené elektronickým hľadáčikom vybaveným panelom OLED s rozlíšením približne 3 690 000 bodov. Elektronický hľadáčik má približne 100 % pokrytie obrazového poľa a 0,8-násobné zväčšenie a jeho diagonálny pozorovací uhol je približne 37,0°. Hľadáčik využíva špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikom, čo zaručuje čistý obraz a komfort používania porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Má zníženú aberáciu a minimalizuje namáhanie očí, a to aj pri dlhotrvajúcom fotografovaní. Na ochranné sklíčko okulára bola navyše nanesená fluórová vrstva, ktorá účinne odpudzuje nečistoty. V elektronickom hľadáčiku tiež možno zobraziť menu , čo umožňuje používateľom rýchlo skontrolovať alebo nastaviť rôzne parametre snímania vrátane citlivosti ISO, režimu činnosti AF či nastavení systému Picture Control – a to všetko pri pozeraní sa cez hľadáčik.

5. Ergonomický dizajn jedinečný pre spoločnosť Nikon, ktorý umožňuje intuitívne ovládanie

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 prevzali vynikajúce ovládanie, ktoré spoločnosť Nikon rokmi zdokonaľuje pri vývoji svojich fotoaparátov. Telá sú kompaktné, no zároveň sa pýšia pevným uchopením, dobre sa držia a všetky tlačidlá, napríklad pomocný volič, tlačidlo AF-ON a tlačidlo korekcie expozície, sú umiestnené tak, aby sa dali rýchlo a jednoducho ovládať. Navyše panel so stavovým displejom je umiestnený v hornej časti fotoaparátu, kde možno zobraziť informácie o nastaveniach, rovnako ako pri modeloch digitálnych zrkadloviek najvyššej triedy.

6. Funkcie na snímanie videosekvencií ako 10-bitový N-Log so širokým dynamickým rozsahom, a časový kód, ktoré vyhovujú profesionálnym potrebám

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 podporujú snímanie plnoformátových videosekvencií nielen v kvalite 4K UHD (3840 × 2160)/30p, ale aj snímanie videosekvencií v kvalite Full-HD/120p. Ešte ostrejšie videosekvencie v kvalite 4K UHD umožňuje snímanie plným odčítaním pixlov (full pixel readout).*1 Okrem toho možno pri snímaní videosekvencií v kvalite 4K UHD a Full-HD využívať funkcie ako Active D-Lighting, elektronická stabilizácia obrazu a „focus peaking”. Originálny profil N-Log od spoločnosti Nikon možno využívať pri 10-bitovom*2 výstupe HDMI. Veľká farebná hĺbka a 1 300 % dynamický rozsah (12 expozičných stupňov) umožňuje fotoaparátom zaznamenať*3 množstvo informácií z jasných aj tmavých častí záberu pre efektívnejšie úpravy a color grading. Podpora časového kódu uľahčuje synchronizáciu obrazového a zvukového záznamu z viacerých zariadení. Okrem toho možno multifunkčný ovládací prstenec vstavaný v objektívoch NIKKOR Z použiť na tiché a plynulé nastavenie napríklad clony alebo korekcie expozície.
*1 Okrem základného formátu videosekvencií FX v prípade fotoaparátu Z 7.
*2 Súčasné zaznamenávanie videosekvencií v kvalite 4K UHD s 10-bitovým výstupom na pamäťovú kartu fotoaparátu nie je možné.
*3 Nie je k dispozícii pri natáčaní slow-motion videosekvencií

Stabilizovaný senzor fotoaparátov Nikon Z

7. Prvá*1 stabilizácia obrazu vstavaná vo fotoaparáte od spoločnosti Nikon s účinnosťou približne 5,0 expozičných stupňov*2

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené stabilizáciou obrazu (VR) vstavanou vo fotoaparáte. Systém VR vykonáva korekciu pohybu v piatich osiach. Stabilizácia obrazu umožňuje snímať s časmi závierky dlhšími až o 5 expozičných stupňov (EV) než by bolo inak možné*2. Túto funkciu možno účinne využívať pomocou bajonetového adaptéru FTZ (predáva sa samostatne) aj s objektívmi NIKKOR F, vrátane tých, ktoré nie sú vybavené funkciou stabilizácie obrazu*3.

*1 Spomedzi fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi.
*2 Merané v súlade s normami asociácie CIPA (s objektívom NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S s priblížením nastaveným na maximálnu hodnotu).
*3 Úroveň dosiahnutej korekcie pri použití objektívu NIKKOR s bajonetom F nie je taká vysoká ako pri použití objektívu NIKKOR Z.

8. Ďalšie funkcie

• Ovládanie pochádzajúce z digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon umožňuje intuitívne používanie tlačidiel a prepínačov

• Rovnaká pevnosť, odolnosť a utesnenie voči prachu a kvapkajúcej vode, ako má fotoaparát Nikon D850, avšak v kompaktnom tele

• Výklopný dotykový LCD monitor s uhlopriečkou 8,0 cm (3,2“) a rozlíšením približne 2 100 000 bodov

• Režim tichého fotografovania eliminuje chvenie a hluk spôsobený uvoľnením uzávierky. Nová funkcia zvýraznenia oblasti zaostrenia pri funkcii focus stacking*1 umožňuje používateľom skontrolovať správnosť nastavení po snímaní série fotografií s posúvaním zaostrenia. Simulovaná monochromatická snímka pomocou technológie focus peaking znázorňuje, ako bude vyzerať hĺbka ostrosti po spojení všetkých snímok s odstupňovaným zaostrením do jednej zloženej snímky pomocou softvéru na úpravu fotografií*2

• Rýchle sériové snímanie (rozšírené)*3 rýchlosťou približne 9 sn./s (Z 7) a 12 sn./s (Z 6) umožňuje zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty

• Intervalové fotografovanie, ktoré umožňuje vytvárať časozberné videosekvencie v kvalite 8K (Z 7)*2

• Rozšírený rozsah merania expozície v slabom svete*4 umožňuje používateľom jednoducho zachytiť scény ako prechod od západu slnka k hviezdnej oblohe s využitím automatického nastavenia expozície

• Vstavaný modul Wi-Fi® na priame pripojenie k inteligentnému zariadeniu pomocou technológie SnapBridge

• Vstavaný modul Wi-Fi® umožňuje prenos fotografií a videosekvencií do počítača

• Podpora existujúceho príslušenstva pre digitálne jednooké zrkadlovky, napríklad bezdrôtového vysielača WT-7 (predáva sa samostatne) na rýchly prenos snímok a videosekvencií cez káblovú alebo bezdrôtovú sieť LAN, a pokročilého rádiovo ovládaného bezdrôtového osvetlenia, ktoré umožňuje flexibilné fotografovanie s viacerými zábleskovými jednotkami

*1 Ostrosť možno skontrolovať iba vo fotoaparáte, ktorým boli zhotovené snímky s posúvaním zaostrenia.
*2 Vyžaduje sa softvér tretích strán.
*3 Rýchle sériové snímanie H (rozšírené) v 12-bitovom formáte RAW, JPEG alebo TIFF
*4 Pri intervalovom snímaní alebo časozbernom snímaní so zapnutým režimom tichého fotografovania a vyrovnaním expozície.

Vývoj Battery Pack MB-N10

Vyvíjaný Battery Pack MB-N10 pojme dve nabíjateľné lítium-iónové batérie EN-EL15b, čím účinne zvyšuje počet nasnímaných záberov alebo maximálny čas záznamu videosekvencií (približne 1,8-násobne). Poskytuje rovnakú úroveň odolnosti voči prachu a kvapkajúcej vode ako fotoaparáty Z 7 a Z 6 a bude podporovať nabíjanie prostredníctvom rozhrania USB pri použití nabíjacieho sieťového zdroja EH-7P.

Predpokladané ceny a dostupnosť

Nikon Z6 telo: 2 129 € /koniec novembra 2018
Nikon Z6 + 24–70 mm f/4 S kit: 2 699 €
Nikon Z6 + FTZ adaptér kit:2 299 €
Nikon Z6 + 24–70 mm f/4 S + FTZ adapter kit:2 899 €

Nikon Z7 telo: 3 429 €/koniec septembra 2018
Nikon Z7 + 24–70 mm f/4 S kit:3 999 €
Nikon Z7 + FTZ adaptér kit: 3 599 €
Nikon Z7 + 24–70 mm f/4 S + FTZ adapter kit:4 199 €

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S: 1 059 €/koniec septembra 2018
Nikkor Z 35 mm f/1,8 S: 899 €/koniec septembra 2018
Nikkor Z 50 mm f/1,8 S: 629 €/koniec októbra 2018
FTZ adaptér: 289 €/konec septembra 2018

Produktové fotografie

Súvisiaci článok:

Tri nové objektívy radu S pre mirrorless fotoaparáty Nikon Z a vývoj 58 mm f/0,95 S Noct

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

4 komentáre

  1. Vacsi Z bajonet dava sancu vzniku zoom sklam so svetelnostou F1.8, ake vo FF segmente nebudu mat asi konkurenciu, teda ak vzniknu. Tesime sa na prve predvadzacie akcie.. 🙂

  2. Som zvedavy, ako tieto fotaky budu spolupracovat so starsimi manualnymi objektivmi. Stabilizacia v tele je velkou vyhodou…

  3. Nikon ukázal karty a skutočne krásne mašinky púšťa do sveta oplatilo sa počkať, verim že aj recenzie to potvrdia

  4. miroslav: Chystaju Nikkor Z 58/0.95 a teoreticky je pri tomto bajonete mozna clona az F0.6. Ja osobne si asi po rokoch kupim novy fotak a to tu novu Z6, pockam este na recenzie, ale nemyslim si, ze Nikon v dnesnom vysoko konkurencnom prostredi vypusti nieco co by za to nestalo:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.