Príležitosť pre fotodokumentaristky od Marilyn Stafford

Môže to síce znieť trochu diskriminačne voči nám mužom, ale v tejto súťaži si zmerajú svoje “fotografické sily” iba ženy. V tomto roku sa Nikon stal partnerom súťaže Marilyn Stafford FotoReportage Awards. Víťazka získa 2 000 britských libier ako podporu pre dokončenie dokumentárnej fotoeseje, ktorá objasňuje nielen dôležité otázky, ktoré ovplyňujú súčasný svet, ale tiež poukazuje na pozitívne riešenia problémov.

“Hľadám hlavne vysokú kvalitu fotografie a zároveň schopnosť vizuálne vyrozprávať príbeh prostredníctvom pôsobivého a autentického projektu. Hľadám vášeň a chcem spoznať motivácie fotografiek, ktoré sa do súťaže zapoja.”

hovorí Marilyn Stafford
Marilyn Stafford s Nikonom Z 7 © Nina Emett, Nikon D850, Zdroj: blog.nikoneurope.com

Marilyn Stafford je priekopníčka medzi fotografkami. Narodila sa v Clevelande v USA. Jej fotografická kariéra začala nečakane potom, ako ju priatelia, ktorí pracovali na filme o Albertovi Einsteinovi, požiadali, aby ho vyfotila. Cestou do Einsteinovho domu v Princetowne dostala fotoaparát a rýchlu lekciu, ako ho používať.

Kariéru začala v 50.tych rokoch v Paríži, kde ju v práci usmerňovali a formovali zakladatelia agentúri Magnum Robert Capa a Henri Cartier-Bresson. Fotografovala pre parížske módne domy a zároveň deti zo z najhoršieho parížskeho slamu Cite Lesage-Boullourde.

Začiatkom 60.tych rokov cestovala a fotografovala v Libanone aj v Indii, kde fotografovala aj jedinú indskú premiérku Indiru Gandhi. V polovici 60.tych rokov sa usadila v Londýne, na Fleet Street bola v tých časoch jednou z mála fotografiek. Počas svojej kariéry fotila utečencov, módu aj významné osobnosti.

V roku 2017, ako 91-ročná, založila Marilyn Stafford FotoReportage Award, ako pomoc ženám fotografkám vybudovať si meno v tradične mužskom svete fotožurnalistiky. Marilyn sama zažila, aké je náročné vyvážiť prácu a rodinu, najmä keď príležitosti nie sú samozrejmé. Doba sa síce zmenila, ale svet dokumentu a fotožurnalistiky je pre ženy stále náročný.

“Mala som štastie, že som mala príležitosť vybudovať si úspešnú kariéru. Určite je veľa úžasných žien, ktoré by potrebovali viac prostriedkov na svoju prácu.”

hovorí Marilyn Stafford

Prvé aj druhé miestu v roku 2018 získali inšpiratívne autorky a ťažké životné príbehy, v ktorých občas svitne svetlo nádeje.

So svojou fotografickou esejou “Som krásna, ale môj osud …” získala minulý rok ocenenie Özge Sebzeci . Fotografovala súčasnú migračnú krízu a jej dopad na neplnoleté sýrske utečenkyne v Turecku, jednu z najzraniteľnejších skupín postihnutých sýrskou vojnou. Esejou chcela zvýšiť povedomie o detských sobášoch v sýrskych komunitách a vytvoriť mosty medzi dievčatami utečenkyňami. Özge doručovala listy, ktoré si dievčatá navzájom posielali, aby tak posilnila atmosféru dialógu a solidarity.

Previous
Next

“Som krásna, ale môj osud …” © Özge Sebzeci, Zdroj: blog.nikoneurope.com

Druhou ocenennou v minulom roku bola Mary Turner. Zamerala sa na sociálno-kultúrne zmeny, ktorým čelia mestá na severovýchode Anglicka, ktoré súvisia s útlmom kedysi prekvitajúceho uhoľného priemyslu v tomto regióne. Jej séria “Vydedení” je zmesou deprivácie z úpadku kedysi prosperujúceho mesta v kontraste so silou lásky a rodiny v komunite bojujúcej o prežite.

"Vydedení" © Mary Turner, Nikon D750, Zdroj: blog.nikoneurope.com

Súťaž je určená fotografkám starším ako 18 rokov v akejkoľvek etape kariéry a z ktorejkoľvek časti zeme, ktoré svojou prácou poukazujú na ekonomické, environmentálne, sociálne či kultúrne zmeny na lokálnej či globálnej úrovni.

Uzávierka súťaže je 13.decembra 2019. Viac informácií nájdete na fotodocument.org

Zdroj: blog.nikoneurope.com

 

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *