Pre portréty s charakterom: nový Nikkor Z 85 mm f/1,8 S

Prednedávnom som robil výber zo svojich obľúbených portrétnych fotografií. Keď som si pozeral exif, čím boli vyfotené, zistil som, že veľká časť z nich bola vyfotená 85 mm ohniskom. Na zrkadlovkách Nikon som používal všetky 85 mm objektívy dostupné za poslednú dekádu a aj niekoľko starších (AF-D verzie vo svetelnosti f/1,8 aj f/1,4, AF-S verzie rovnako vo svetelnosti f/1,8 a f/1,4 a dokonca aj AIS verzie vo svetelnosti f/2 a f/1,4). Tieto objektívy boli vynikajúce pre snímanie portrétov a AF-S 85 mm f/1,4 som vyskúšal aj so Z systémom pomocou FTZ adaptéra. Keď ich však porovnávam so Z objektívmi pre nový mirrorless systém, výkonom jednoducho zaostávajú. Keď mám byť naozaj úprimný, tak to musím bez nejakého otáľania priznať. Kresbou a odladením optických nedokonalostí sú jednoducho novým etalónom značky. A tak som veľmi rád, že Nikon dnes predstavuje práve zástupcu populárneho portrétneho ohniska 85 mm aj pre Nikon Z bajonet.

Portrétne použitie, bokeh

85 mm ohnisko s minimálnou vzdialenosťou zaostrenia 0,8 m vám umožňuje vyfotografovať blízky portrét tváre s totálne rozostreným pozadím, ako aj portrét od pása s jemne definovaným okolím, alebo v prípade potreby aj portrét celej postavy s príjemne a primerane rozostreným pozadím.

O hladký a príjemný bokeh sa okrem dobre navrhnutej optickej sústavy stará 9 lamiel oblúkovitého tvaru.  Okraje rozostrených svetiel by nemali mať ostré línie a kontrastné predmety v pozadí dvojité hrany. Rozsah clôn objektívu je F1,8 – F16.

MTF krivky naznačujú špičkovú kresbu s minimálnym poklesom v extrémnych okrajoch obrazového poľa.

Kresba

Optická sústava pozostáva z 12 prvkov v 10 skupinách. Chýba asférický člen, ktorý zvykne robiť problémy s rozostrenými svetlami, no nechýbajú dva optické členy zo špeciálneho skla s nízkym rozptylom svetla – ED členy. Tie sa starajú o perfektnú kresbu neprieč celým obrazovým poľom nepoznačenú chromatickou či inými aberáciami. Optická sústava je navrhnutá tak, aby zabezpečovala super ostrú kresbu v rovine ostrosti aj pri plne odclonenom objektíve a zároveň aby objekty mimo hĺbky ostrosti boli atraktívne rozostrené. Tým fotograf pritiahne pozornosť divákov na svoj objekt.

Optická konštrukcia 12 členov v 10 skupinách z toho dva členy z ED skla a viac členov s Nano Crystal Coat úpravou.

Odolnosť voči protisvetlu

Na povrchu optických členov sú aplikované špeciálne a dnes už legendárne antireflexné vrstvy Nano Crystal Coat, ktoré sa starajú o verný prenos farieb a kontrastu aj pri snímaní v protisvetle. Ani s ostrým svetlom v zábere by nemalo dochádzať k výraznejšej degradácii obrazu.

Plná komunikácia a podpora mirrorless prístrojmi Nikon Z

Fotoaparáty Nikon Z rozoznajú objektív a ďalej vylepšujú jeho vlastnosti. Rýchly AF systém Nikon Z fotoaparátov spolupracuje s dvoma zaostrovacími motormi multi-focusing systému objektívu. Tieto dva krokové motory sa starajú o rýchle a precízne zaostrenie aj o to, aby pri zaostrení na blízke vzdialenosti nedochádzalo k zmäkčeniu kresby a kontrastu ako to u objektívov býva zvykom. Samozrejmosťou je podpora nového spôsobu automatického zaostrovania na oči fotografovanej osoby – AF s detekciou očí. V neposlednom rade umožňujú na zaostrovací krúžok naprogramovať ďalšie funkcie, napríklad plynulú zmenu clony alebo korekciu expozície.

Pokročilé tesnenie na kritických miestach pre odolnosť voči nepriaznivým podmienkam.

Odolnosť

Objektív radu S (Superior) označuje nielen bezprecedentnú obrazovú kvalitu ale aj odolnosť. Objektív má kovový bajonet, zaostrovací krúžok a konštrukčné prvky, zvyšná časť tela je vyrobená z kvalitného polykarbonátu. Všetky pohyblivé miesta sú utesnené voči prachu a kvapkám  vody, objektív je tak odolný voči nepriaznivým poveternostným vplyvom. Fluórová vrstva na prednom optickom člene aktívne odpudzuje vodu, prach a nečistoty a ak k znečisteniu predsa len dôjde, ľahšie a bezpečnejšie sa odstráni.

Cena

Objektív bude stáť 839 €

Link na stránky výrobcu

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.