Pre portréty s charakterom: nový Nikkor Z 85 mm f/1,8 S

Prednedávnom som robil výber zo svojich obľúbených portrétnych fotografií. Keď som si pozeral exif, čím boli vyfotené, zistil som, že veľká časť z nich bola vyfotená 85 mm ohniskom. Na zrkadlovkách Nikon som používal všetky 85 mm objektívy dostupné za poslednú dekádu a aj niekoľko starších (AF-D verzie vo svetelnosti f/1,8 aj f/1,4, AF-S verzie rovnako vo svetelnosti f/1,8 a f/1,4 a dokonca aj AIS verzie vo svetelnosti f/2 a f/1,4). Tieto objektívy boli vynikajúce pre snímanie portrétov a AF-S 85 mm f/1,4 som vyskúšal aj so Z systémom pomocou FTZ adaptéra. Keď ich však porovnávam so Z objektívmi pre nový mirrorless systém, výkonom jednoducho zaostávajú. Keď mám byť naozaj úprimný, tak to musím bez nejakého otáľania priznať. Kresbou a odladením optických nedokonalostí sú jednoducho novým etalónom značky. A tak som veľmi rád, že Nikon dnes predstavuje práve zástupcu populárneho portrétneho ohniska 85 mm aj pre Nikon Z bajonet.

Portrétne použitie, bokeh

85 mm ohnisko s minimálnou vzdialenosťou zaostrenia 0,8 m vám umožňuje vyfotografovať blízky portrét tváre s totálne rozostreným pozadím, ako aj portrét od pása s jemne definovaným okolím, alebo v prípade potreby aj portrét celej postavy s príjemne a primerane rozostreným pozadím.

O hladký a príjemný bokeh sa okrem dobre navrhnutej optickej sústavy stará 9 lamiel oblúkovitého tvaru.  Okraje rozostrených svetiel by nemali mať ostré línie a kontrastné predmety v pozadí dvojité hrany. Rozsah clôn objektívu je F1,8 – F16.

MTF krivky naznačujú špičkovú kresbu s minimálnym poklesom v extrémnych okrajoch obrazového poľa.

Kresba

Optická sústava pozostáva z 12 prvkov v 10 skupinách. Chýba asférický člen, ktorý zvykne robiť problémy s rozostrenými svetlami, no nechýbajú dva optické členy zo špeciálneho skla s nízkym rozptylom svetla – ED členy. Tie sa starajú o perfektnú kresbu neprieč celým obrazovým poľom nepoznačenú chromatickou či inými aberáciami. Optická sústava je navrhnutá tak, aby zabezpečovala super ostrú kresbu v rovine ostrosti aj pri plne odclonenom objektíve a zároveň aby objekty mimo hĺbky ostrosti boli atraktívne rozostrené. Tým fotograf pritiahne pozornosť divákov na svoj objekt.

Optická konštrukcia 12 členov v 10 skupinách z toho dva členy z ED skla a viac členov s Nano Crystal Coat úpravou.

Odolnosť voči protisvetlu

Na povrchu optických členov sú aplikované špeciálne a dnes už legendárne antireflexné vrstvy Nano Crystal Coat, ktoré sa starajú o verný prenos farieb a kontrastu aj pri snímaní v protisvetle. Ani s ostrým svetlom v zábere by nemalo dochádzať k výraznejšej degradácii obrazu.

Plná komunikácia a podpora mirrorless prístrojmi Nikon Z

Fotoaparáty Nikon Z rozoznajú objektív a ďalej vylepšujú jeho vlastnosti. Rýchly AF systém Nikon Z fotoaparátov spolupracuje s dvoma zaostrovacími motormi multi-focusing systému objektívu. Tieto dva krokové motory sa starajú o rýchle a precízne zaostrenie aj o to, aby pri zaostrení na blízke vzdialenosti nedochádzalo k zmäkčeniu kresby a kontrastu ako to u objektívov býva zvykom. Samozrejmosťou je podpora nového spôsobu automatického zaostrovania na oči fotografovanej osoby – AF s detekciou očí. V neposlednom rade umožňujú na zaostrovací krúžok naprogramovať ďalšie funkcie, napríklad plynulú zmenu clony alebo korekciu expozície.

Pokročilé tesnenie na kritických miestach pre odolnosť voči nepriaznivým podmienkam.

Odolnosť

Objektív radu S (Superior) označuje nielen bezprecedentnú obrazovú kvalitu ale aj odolnosť. Objektív má kovový bajonet, zaostrovací krúžok a konštrukčné prvky, zvyšná časť tela je vyrobená z kvalitného polykarbonátu. Všetky pohyblivé miesta sú utesnené voči prachu a kvapkám  vody, objektív je tak odolný voči nepriaznivým poveternostným vplyvom. Fluórová vrstva na prednom optickom člene aktívne odpudzuje vodu, prach a nečistoty a ak k znečisteniu predsa len dôjde, ľahšie a bezpečnejšie sa odstráni.

Cena

Objektív bude stáť 839 €

Link na stránky výrobcu

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *