Poznáme víťazov fotosúťaže NIKON KALENDÁR 2019

Prestížny NIKON KALENDÁR 2019 vyšiel už v desiatom vydaní a prispel nadácii Národ deťom na projekt 1000 statočných na financovanie optimalizujúcich štúdií v odbore detskej onkológie a hematológie.

Dňa 12. 12. 2018 prebehlo vyhlásenie výsledkov 10. ročníka fotografickej súťaže NIKON KALENDÁR – moja srdcová záležitosť. Súťaž na tému „Na svete nie sú najkrajšie veci, ale okamihy“, ktorú sme si pre tento ročník súťaže požičali od českého velikána Karla Čapka, prebehla od 1. augusta do 15. októbra 2018 na webových stránkach www.nikon-kalendar.cz. Odborná porota na čele s predsedom pánom Stanislavom Pokorným, členom Asociácie profesionálnych fotografov ČR a kurátorom Nikon Photo Gallery, vybrala z celkového počtu 1 406 prihlásených fotografií päťdesiat semifinálových. Medzi nimi bolo aj dvanásť fotografií, ktoré ozdobily vydanie prestížneho NIKON KALENDÁRa pre rok 2019.

Večerom v útulných priestoroch Nikon Photo Gallery sprevádzal už po tretíkrát Petr Horký, moderátor, režisér, cestovateľ, polárnik a tiež jeden z členov čestnej poroty tohto ročníka. Kalendár pokrstili prof. MUDr. Jan Starý, DrSc. a Agnes Miksch. Po krste nasledoval predaj víťazných fotografií z kalendára pre rok 2019, ale i ďalších semifinálových fotografií, prítomným hosťom.

Celkom sa v priebehu slávnostného večera vydražilo 72 000 Kč. 

Spoločnosť Nikon CEE GmbH navyše venovala nadácii Národ deťom na projekt 1000 statočných finančný dar vo výške 100 000 Kč.

Fotografie bude možné tiež zakúpiť prostredníctvom stránok www.nikon-kalendar.cz. Cena jednej fotografie je 2 500 Kč. Výťažok z predaja fotografií pomôže tento rok hrdinskému projektu 1000 statočných, ktorý je súčasťou nadácie Národ deťom a bude slúžiť na financovanie optimalizujúcich štúdií v odbore detskej onkológie a hematológie. Nadácia Národ deťom sa po celú dobu svojej existencie, teda od roku 1990, kedy vznikla ako jedna z prvých nadácií na území vtedajšieho Československa, snaží svojimi nadačnými príspevkami skvalitniť starostivosť o detských pacientov Kliniky detskej hematológie a onkológie 2. lekárskej fakulty UK a FN Motol. Ide predovšetkým o nákup zdravotníckej techniky, liekov ale aj financovanie výskumu liečby onkologického ochorenia.

Autori 12 víťazných fotografií v kalendári pre rok 2019 sú: Markéta Butalová (Pri jazere), Mia Feres (Tieňohra), Jaroslav Hora (Na čakané), Miloš Nejezchleb (Warm-up), Vojtěch Herout (Osvietený), Lucie Šiprová (Jašenie), Eva Sigmundová (vlastnou cestou), Věra Smolíková (Ráno na lúke), Karolína Vučka (V palmovom háji), Tomáš Tisoň (Vo vlnách), Lucie Drlíková (How you see yourself), Ľuboš Paukeje (Svetelná show v Dubaji).

Absolútnym víťazom súťaže sa stal Miloš Nejezchleb s fotografiou „Warm-up“. Od spoločnosti Nikon získal šek na nákup produktov tejto značky v hodnote 50 000 Kč. Prekvapením i pre samotnú porotu bola skutočnosť, že Miloš Nejezchleb vyhral túto súťaž už po druhýkrát. V minulom roku ju najviac zaujala jeho fotografia „Consumer society“.

„Jubilejný desiaty ročník súťaže NIKON KALENDÁR potvrdil neustále stúpajúcu úroveň prihlásených fotografií a už v súťaži známych autorov. Hoci sa v tomto ročníku zišlo menej fotografií ako v minulých rokoch, bola účasť autorov a kvalita prihlásených fotografií hodná vyhlásenej témy – Na svete nie sú najkrajšie veci, ale okamihy. Priebeh súťaže a jej výsledky potvrdili, že menej znamená niekdy podstatne viac“, zhodnotil priebeh tohto ročníku predseda poroty a kurátor Nikon Photo Gallery pán Stanislav Pokorný.

Galéria 12 víťazných fotografií NIKON KALENDÁR 2019:

Vyhlásením výsledkov bola v Nikon Photo Gallery zahájená výstava semifinálových fotografií, ktorá potrvá do 20. januára 2018. Galéria je otvorená pre verejnosť na adrese Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana, vždy od utorku do nedele medzi 12. a 19. hodinou. Vstup do galérie je voľný.

Do súťaže NIKON KALENDÁR 2019 sa tento rok prihlásilo spolu 588 súťažiacich, ktorí zaslali 1406 fotografií. Najmladší účastníci mali 14 rokov a najstarší úctyhodných 88 rokov. Najčastejšie využívaným modelom fotoaparátu, ktorým vznikali súťažné fotografie bola vynikajúca FX zrkadlovka NIKON D750.

Viac o projekte „NIKON KALENDÁR – moja srdcová záležitosť“ nájdete na www.nikon-kalendar.cz.

Zdroj: Tlačová správa Nikon

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *