Povoľte uzdu fantázie. Nikkor AIS 55mm v akcii

Pred časom som dostal úlohu nafotografovať produkty jednej známej a kvalitnej značky na tému „Back to nature“. Návrat k prírode je dnes populárny a veľa spoločností a značiek na to reflektuje. Produkty sa týkali gastronómie. Išlo o krásne taniere a príbory.

Najprv padla štandardná myšlienka vytvoriť zátišie z prírodných plodín (maliny, černice, čučoriedky…). Potom mi jeden kamarát (ďakujem Miro 🙂 )poslal video Nature wants you back od MySwitzerland, ktoré propagovalo Švajčiarsko ako nádhernú prírodnú krajinu.

Celé video má drive a vtip a tak som sa rozhodol, že sa nechám inšpirovať a že to bude voda a ak sa podarí aj naše divoké ryby – pstruhy. 🙂

Predpokladal som, že sa produkty v čírej vode budú vynímať, trochu deformovať lomom svetla a že budú pôsobiť sviežo. Šlo len o to, aby som evokoval naozaj čistú prírodu a zurčiaci potok. Skúsil som to aj v prírode, no pochopil som, že tade cesta nevedie. Voda nebola dokonale čistá a nemal som pod kontrolou ani silu a smer svetla. Keďže som chcel, aby bolo všetko bezchybne ostré a živé, rozhodol som sa, že produkciu urobím doma vo veľkom akváriu. Ani to však nebolo ono, akvárium bolo malé a na prvý pokus som nazbieral len malé kamienky, na ktorých sa produkty nevynímali a ktoré nepôsobili dosť divoko. V akváriu som tiež nevedel dosť rozpohybovať vodu, tá sa z neho vylievala a striekala po izbe. Potreboval som väčší priestor a tak som nakoniec opäť skončil vo vani…

Naštartoval som auto a vybral som sa hľadať väčšie ale príjemné vyhladené okrúhliaky. Pri Dunaji som neuspel, no našťastie som si spomenul, že pri kúpaní na neďalekom jazere som po takýchto okrúhliakoch chodieval. Potom to už nabralo rýchly spád.

Malé kamienky účel nesplnili, väčšie sa osvedčili viac.

Nazberal som si primerané množstvo do vedra a vrátil sa domov. Do vane vložil hnedý uterák, aby vyplnil možné medzery medzi kameňmi a poukladal kamene do peknej kompozície. Na ne som uložil taniere a príbor. Napustil vodu tak, aby bola nad produktami cca. 5cm výška vody, kým som nezistil, že sa vo vlnkách pekne lomia tvary. Potom som do vane pustil silným prúdom vodu a zároveň mi asistenka (ďakujem 🙂 )pomáhala s vlnením. Dosiahol som krásnu kombináciu vĺn a perlivých bubliniek.

Technické vybavenie

Použil som zrkadlovku s vysokým rozlíšením Nikon D810 a po dlhšom čase oprášil skvelý manuálny objektív Nikkor AIS 55mm f/2,8 makro. Ten je geniálny tým, že aj keď ho pricloníte na clonu F16-22, aby ste dosiahli veľkú hĺbku ostrosti, strata ostrosti vplyvom difrakcie sa takmer vôbec neprejaví.
Pri takom veľkom priclonení je dôležité silné svetlo. Ja som použil záblesky Elinchrom o sile 400Ws. Fotografoval som samozrejme v manuáli na štandardnom synchročase 1/200s. Citlivosť som držal na nízkej hodnote ISO200 a clonu som používal typicky F16 alebo F11. Výkon zábleskov je potrebné nastaviť zakaždým podľa aktuálnej clony. Výsledok je ten, že fotografia nie je exponovaná časom 1/200s, lebo v kombinácii s patričnou clonou a ISO by vyšla čierna tma. Fotografia je exponovaná výlučne zábleskom, ktorý trvá menej ako 1/2000s! A v tom tkvie tajomstvo dokonale ostrej fotky so zachytenými bublinkami. Super ostrý obraz na clone F16 a čas expozície 1/2000s a kratší.

Keď som sa rozhodol, že sa vo fotke objaví aj divočina, do vĺn a bubliniek som pomocou Photoshopu vložil pstruha. Okrem profesionálneho programu mi veľmi pomohol grafický tablet Wacom, pomocou ktorého sa orezáva, robí selektívny výber a maskuje neporovnateľne presnejšie a rýchlejšie ako so štandardnou počítačovou myškou. Tú mi aj tak pred dvoma týždňami rozhrýzli naše dva zajace. A tu je výsledok mojej snahy. 🙂

Tak čo, ako si zaexperimentujete najbližšie vy?

Zdieľaj

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *