Peter Lindbergh a Pirelli kalendár proti teroru perfekcionalizmu a kultúre retuše

Kalendár Pirelli 2017 bez retuše, no s maximálnou dávkou ľudskosti a prirodzenosti…

Určite mnohí z vás poznáte svetoznámy kalendár spoločnosti vyrábajúcej špičkové pneumatiky na motorové vozidlá Pirelli. Pirelli kalendár je akýmsi etalónom medzi módnymi kalendármi, kalendármi zobrazujúcimi krásu žien či portréty hviezd šoubiznisu. Úplne prvý kalendár nafotil Robert Freeman v roku 1964. Fotografovať Pirelli kalendár bolo a je pre fotografa prestížou a vyznamenaním a len máloktorý fotograf fotografoval tento kalendár dvakrát, výnimočne trikrát. Pod fotografiami mali svoj podpis fotografi zvučných mien ako Francis Giacobetti, Sarah Moon, Brian Duffy, Bert Stern, Terence Donovan, Clive Arrowsmith, Richard Avedon, Peter Lindbergh, Bruce Weber, Annie Leibovitz, Mario Testino, Patrick Demarchelier, Terry Richardson, dokonca netradične aj cestovateľský fotograf Steve McCurry a ďalší.

Peter Lindbergh fotografuje herečky svetového formátu bez makeupu a bez retuše
Peter Lindbergh fotografuje herečky svetového formátu bez makeupu a bez retuše

Kalendáre boli charakteristické tým, že odhaľovali krásu ľudského tela niekedy viac, niekedy menej výstredným spôsobom. Vždy sa snažili ale o určité surovšie, umeleckejšie podanie a málokedy skončili typickými vyhladenými tvárami, pokožkami či umelo zoštíhlenými postavami, čo bolo typické pre iné módne kalendáre alebo časopisy.

Peter_Lindbergh_by_Stefan_Rappo_2015
Peter_Lindbergh_by_Stefan_Rappo_2015

No a práve náš dnešný hrdina, Peter Lindbergh, fotografoval Pirelli kalendár trikrát. Bolo to pre rok 1996, 2002 a súčasný kalendár 2017. Je to neuveriteľné, akým spôsobom tento 72 ročný fotograf poňal toto náročné fotografovanie. A prečo venujem tejto udalosti takú pozornosť? Dôvodov mám viacero. Praktickým dôvodom je to, že Peter Lindbergh fotografuje Nikonom a my vám prinášame informácie o známych (aj menej známych) fotografoch nikonistoch. 🙂 Druhý dôvod je srdcový a verím, že ho oceníte aj vy.

PIRELLI / PETER LINDBERGH Uma Thurman
PIRELLI / PETER LINDBERGH
Uma Thurman

29. novembra bol v Paríži predstavený nový Pirelli kalendár, ktorý je nafotografovaný čo naprirodzenejším spôsobom. Veľké hviezdy filmového plátna sa nechali vyfotografovať bez makeupu, bez retuše. Tak, aby z nich vyžarovala ľudskosť a prirodzenosť. Herečky Robin Wright, Hellen Mirren či Charlotte Rampling bez zaváhania súhlasili s touto myšlienkou a ďalšie osobnosti filmu sa pridali k nim. Lupita Nyong’o, Jessica Chastain, Anastasia Ignatova, Kate Winslet, Nicole Kidmen, Julianne Moore, Rooney Mara, Penelope Cruse, Léa Seydoux, Alicia Vikander, Uma Thurman, Zhang Ziyi. Všetky súhlasili a boli nadšené myšlienkou ukázať prirodzenosť, svoju tvár a telo bez umelých prikrášlení.

PIRELLI/PETER LINDBERGH
Nicole Kidman

Sám Peter Lindbergh použil tieto slová o kalendári Pirelli 2017:
Je našim veľkým gestom a vyjadrením názoru proti Photoshopom posadnutej kultúre a proti teroru perfekcionalizmu. (voľný preklad autora)

Pozrite si nasledujúci krátky trailer a ostanete príjemne prekvapení.

A ja z celého srdca súhlasím. Poznám pozadie módnej fotografie a viem, čo všetko sa robí v počítači, aby ženská krása vyzerala dokonalo. Poznám aj niekoľko prípadov, kedy mladé a neskúsené dievčatá v snahe o dokonalosť prišli o zdravie. Je úžasné, že sa herečky najväčšieho formátu ukázali také, aké sú. Je to veľká zásluha fotografa Petra Lindbergha, ktorý je bezprostredný, nadšený a všetky herečky sa o ňom vyjadrili, ako o naozajstnom majstrovi, ktorý dokáže prebudiť prirodzenosť, ktorý fotografiou robí „interview“. Pre všetkých to bola ohromná skúsenosť so silnými emóciami.

PIRELLI/PETER LINDBERGH Julianne Moore
PIRELLI/PETER LINDBERGH
Julianne Moore
PIRELLI/PETER LINDBERGH
Robin Wright

Tak čo vy? Aj vy máte samé pozitívne emócie z tohto počinu? 🙂

Viac z tvorby Petra Lindbergha nájdete na jeho stránkach: https://www.peterlindbergh.com/

Zdroj informácií:
https://pirellicalendar.pirelli.com/en/home
https://www.huffingtonpost.co.uk/

Zdieľaj

3 komentáre

  1. Áno, áno, takých počinov potrebujeme čo najviac. Už som niekde zaregistroval, že za modelky pri predvádzaní šiat i fotení využili moletné modelky. Palec hore!

  2. moja rec, ale business je business a ked by niektori fotografi odmietli retusovat a fotit tak, ako sa po nich ziada, prisli by o pracu…

  3. Je to uzasne. kdyz se i slavny fotograf spolecne s velmi popularnimi hereckami rozhodl zverejnit prirozenou krasu zen bez pocitacove upravy a i pres to dokonalost techto fotografii ve me vzbuzuje prijemny pocit a kouzlo cernobile fotky je proste stale pro mne na prvnim miste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *