Palacinka do vrecka: NIKKOR Z 26 mm f/2,8

Palacinky milujem, tie ozajstné, ktoré urobí moja žena. 😊 Ale ako dlhoročnému fanúšikovi street fotografie mi imponujú aj kompaktné a ľahké objektívy, ktoré takto zvykneme nazývať podľa anglického „pancake“. V tejto recenzii sa budem zaoberať najnovším prírastkom do portfólia objektívov Nikon – NIKKOR Z 26 mm f/2,8.

Ide o najmenší a najľahší AF objektív pre full frame mirrorless (apríl 2023). To je aj jeho najväčšia devíza, pretože objektív neobťažuje ani keď ho máte (s fotoaparátom) na krku alebo pleci počas niekoľkohodinovej prechádzky mestom. Čo mi ale ako prvé napadlo pri jeho predstavení, bola nebezpečná blízkosť špecifikácií v porovnaní s podobne ľahkým objektívom NIKKOR Z 28 mm f/2,8.

Rozdiel 2 mm v ohnisku znamená o 7 % užší záber v prípade 28 mm objektívu. 28 mm objektív je aj o kúsok ťažší, konkrétne o 30 g. To naozaj nie je veľa. Je však dlhší o 2 cm, ak ho porovnáme s 26 mm objektívom bez slnečnej clony.

So slnečnou clonou to až také zrejmé nie je a slnečnú clonu určite odporúčam používať, nakoľko malý predný člen objektívu sa vysúva a vyzerá dosť zraniteľne. Ja som používal pri fotení nielen s objektívom dodávanú bajonetovú slnečnú clonu HB-111, ale aj UV ochranný filter. Objektív je s týmto príslušenstvom stále kompaktný a ľahký, ale už nie tak markantne, ako keď ho porovnávame bez slnečnej clony. S týmto príslušenstvom ale vyzerá lepšie a zrelšie.

Nespornou výhodou oproti staršiemu bratovi NIKKOR Z 28 mm f/2,8 je lepšie mechanické spracovanie a kovový bajonet.

Zaostrovanie

Zaostrovanie objektívu je riešené pohybom celej optickej sústavy – All Element AF. Je presné a spoľahlivé, ale nemôžem ho nazvať nehlučným. Zvlášť pri preostrení z minimálnej vzdialenosti zaostrenia na nekonečno a opačne, objektív zabzučí, čo budete  na natočenom videu počuť. Bzučaním sa prejavuje aj kontinuálne zaostrovanie a sledovanie objektu.

 Zaostrovanie tiež nepatrí medzi najrýchlejšie, ale bežné situácie, ktoré vás postretnú na ulici, v pohode zvláda, kým má dostatok svetla. Keď hladina osvetlenia klesne a chcete fotografovať pohyb v šere, objektív má tendenciu hľadať zaostrenie. Do šera ale nie je predurčený ani svojou svetelnosťou f/ 2,8. Tam sú lepšie objektívy so svetelnosťou f/ 1,8 a svetelnejšie. V tomto prípade naozaj ide o čo najkompaktnejší objektív, ktorý môžete so sebou nosiť počas celého dňa.

Obrazová kvalita

Objektív je v strede obrazu perfektne ostrý a vyladený, k okrajom ostrosť klesá a to už pri použití na fotoaparáte s menším APS-C (DX) senzorom.

Na Nikon Z fc

Pokles ostrosti k okrajom a rohom je ešte výraznejší u full frame (FX) fotoaparátu. Ak chcete mať okrajové oblasti ostrejšie, odporúčam pricloniť objektív, keďže logicky z priclonením stúpa ostrosť obrazu v okrajových oblastiach. Smelo môžete cloniť aj na hodnoty F8 alebo F11. Extrémne rohy ani pri maximálnom priclonení nie sú tip top ostré, to ale neznamená, že objektívom nevyfotíte krásne fotografie. Krása fotografie nespočíva v tom, či je fotka ostrá pod mikroskopom v najvzdialenejších rohoch. Uvádzam to preto, aby bolo zrejmé, že na špecifické použitie, napríklad pri snímaní a archivovaní plochých predlôh, tento objektív nebude voľbou číslo 1.

Objektív perfektne zvláda fotografovanie v protisvetle. Jeho jednoduchá optická sústava je odolná voči poklesu kontrastu i voči odleskom na povrchu šošoviek. V okrajových častiach a rohoch sa môžu vyskytnúť purpurové kontúry na konároch stromov oproti modrej oblohe. Inak je to voči aberáciám pomerne dobre odladený objektív. Problém mu nerobí ani pozdĺžna chromatická aberácia. Pri snímaní ostrých svetiel v noci je dobré objektív pricloniť, aby sme sa vyhli deformácii svetiel v rohoch obrazu – coma. Objektív svojou konštrukciou a kompaktnosťou nemôže súperiť so svetelnejšími a drahšími objektívmi, ktoré sú vhodnejšie na snímanie nočnej oblohy.

NIKKOR Z 26 mm f/2,8
NIKKOR Z 28 mm f/2,8

Večerného mesta sa ale vôbec báť nemusíte. Po priclonení je objektív ostrý a z ostrých svetiel vytvára hviezdice. Tieto robí výraznejšie a atraktívnejšie ako NIKKOR Z 28 mm, s ktorým sme ho na začiatku tejto recenzie porovnávali. Pre porovnanie som nočnú fotku vyfotil aj s objektívom NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S, ktorý je ohniskom najbližšie k tomuto testovanému objektívu.

NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S

Je zrejmé, že drahší a svetelnejší objektív radu S (Superior), je z týchto troch objektívov najostrejší a vytvára najatraktívnejšie hviezdice z ostrých svetiel. Vôbec sa tomu ale nečudujem, nakoľko je takmer štvornásobne ťažší, väčší a dvojnásobne drahší.

Čo sa týka bokehu – rozostrenia obrazu mimo hĺbky ostrosti – vzhľadom na širokouhlé ohnisko nie je výrazné ani najhladšie. Nie je to chyba, je to vlastnosť širokouhlých objektívov. Pri krátkych vzdialenostiach zaostrenia ale nejaký bokeh a rozostrenie obrazu za objektom dokážete vyčarovať.

Čo ma milo prekvapilo, bola kvalita kresby v centrálnej oblasti aj pri minimálnej vzdialenosti zaostrenia. Tu tento objektív naozaj predčí spomínaný NIKKOR Z 28 mm f/2,8.

Dokážete ním tak vyhotoviť kvalitné zábery zblízka. Nie je to makro objektív, ale na fotenie kvetín a iných malých detailov je vhodný. Ak ho mám celkovo ostrosťou obrazu porovnať s NIKKOR Z 28 mm f/2,8, potom aj pri bežných fotkách platí, že v strede obrazu je tento nový 26 mm pancake objektív ostrejší, v rohoch je naopak o kúsok vyrovnanejší NIKKOR Z 28 mm f/2,8.

Záver

Tento malinký a ľahučký objektív NIKKOR Z 26 mm f/2,8 výborne vyzerá, neobťažuje ani pri celodennom nosení (s fotoaparátom) na krku alebo na ramene a dajú sa ani vyhotoviť pekné a pohotové momentky. Je diskrétny a nevzbudzuje pozornosť na verejnosti. Vo svojich vlastných radoch má však vážneho konkurenta, ktorý je navyše o polovicu lacnejší. Áno, je to spomínaný NIKKOR Z 28 mm f/2,8. Náš pancake je o niečo ľahší, kompaktnejší, lepšie spracovaný – ma kovový bajonet. Jeho zaostrovanie je však hlučnejšie a pocitovo aj o niečo pomalšie. NIKKOR Z 26 mm f/2,8 je ostrejší v strede obrazu. Tu je jeho ostrosť prefektná pri všetkých vzdialenostiach zaostrenia. V okrajových oblastiach a rohoch je o kúsok vyrovnanejší NIKKOR Z 28 mm f/2,8. Ak teda hľadáte objektív, ktorý bude čo najmenší, najľahší a nebudete mať ambíciu fotiť pohyb v šere alebo snímať video so zvukom, bude to palacinka NIKKOR Z 26 mm f/2,8. Robí aj krajšie hviezdice z ostrých svetiel v nočných záberoch. Ak chcete točiť video a používať plynule kontinuálne zaostrovanie, bude to naopak NIKKOR Z 28 mm f/2,8. Ak vám nevadí násobne väčší rozmer a váha a dvojnásobná cena, potom môžete siahnuť aj po objektíve NIKKOR Z 24 mm f/1,8 S, ktorý je a ešte lepšie spracovaný a opticky ešte lepší. Jeho recenziu už pre vás chystám, takže ostaňte s nami na Nikonblog.sk. 😊

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *