Nový Voigtlander NOKTON D35mm F1.2 pre APS-C mirrorless fotoaparáty Nikon

Mnohí z vás, ktorí máte radi klasický dizajn nášho mirrorless fotoaparátu Nikon Z fc si s dnešnou novinkou prídete na svoje. Viacerí ste mi písali, že by ste privítali malé svetelné objektívy určené práve pre DX formát našich mirrorless fotoaparátov. A mali ste pravdu, FX (full frame) objektívy NIKKOR Z sú úžasné, ostré, tiché, bez optických vád, ale sú príliš veľké k malému fotoaparátu akým je Z fc a navyše nesedia ani dizajnom. Je pravdou, že ten, kto si kúpi taký krásny retro fotoaparát, bude chcieť fotografovať manuálne a možno aj manuálne zaostrovať a užívať si plnohodnotné ručné fotografovanie.

Áno, Nikon Z bajonet je tak široký, že nie je problém na neho pomocou redukcií nasadiť takmer akýkoľvek objektív, starší či nový. Ja sám to robím a na Z fc používam cez Leica M redukciu malé manuálne objektívy. Má to však jeden háčik. So žiadnym takýmto manuálnym objektívom fotoaparát nezapisuje informácie o použitej clone a tak v EXIFe nemáte kompletné info. Dokonca ani to, akým objektívom ste fotografovali. A preto sa teším tejto spolupráci spoločností Nikon a Cosina. Je to japonský výrobca, ktorý vyrába medzi inými aj Zeiss objektívy.

NOKTON D35mm F1.2 je štandardný objektív s veľkým priemerom bajonetu určený pre APS-C mirrorless fotoaparáty Nikon Z. Konštrukčne ide o tradičný dvojitý Gaussov objektív. Svetelnosť f/1,2 je dosiahnutá konštrukciou s 8 členmi. Všetky členy takmer symetricky usporiadané okolo clony sú zložené z guľových (sférických) povrchov. Výsledkom je nádherný charakteristický bokeh na snímkach pri plne otvorenej clone.

Zdroj: www.cosina.co.jp

Exkluzívne pre bajonet Z

Optická konštrukcia je optimalizovaná na veľkosť APS-C senzora (DX formát) mirrorless fotoaparátov. Môžete ho ale v pohode používať aj na full – frame (FX formát) mirrorless Nikon, stačí si v menu zvoliť voľbu obrazového poľa na DX.

Prepojenie s fotoaparátom elektronickými kontaktami

Objektív je vybavený elektronickými kontaktami, ktoré sprostredkúvajú komunikáciu medzi objektívom a telom fotoaparátu. Okrem Exif informácií o použitom objektíve a clone, má plné elektronické prepojenie aj ďalšie výhody. Lepšiu prácu so stabilizátorom, pomoc pri zaostrovaní (zazelenanie rámčeka pri zaostrení) a v budúcnosti možno aj automatickú korekciu či už vo fotoaparáte alebo v počítači pri postprodukcii.

Zdroj: www.cosina.co.jp

Manuálne zaostrovanie pre spoľahlivosť

Použitím celokovového helikoidu spracovaného s vysokou presnosťou a s kvalitným mazivom je zaostrovanie hladké s prirodzenou mierou odporu. Umožňuje to jemné a citlivé zaostrovanie pri malej hĺbke ostrosti.

Hladký bokeh s 12 lamelami clony

12-lamelová clona sa používa pre vytvorenie kruhových rozostrených svetiel. Časť záberu mimo rovinu ostrosti má prirodzené zobrazenie.

Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť 0,3 m

Okrem možnosti snímania širokej škály objektov ako so štandardným objektívom so zorným uhlom 44°, blízke snímanie umožňuje sústrediť sa na detail a ešte viac vyniknúť bokehu.

Kompaktný a ľahký

S priemerom filtrovej príruby 46 mm, celkovou dĺžkou 41 mm a váhou 230 g je kompaktným objektívom, s ktorým sa ľahko manipuluje a pohodlne nosí na fotoaparáte. Nostalgický dizajn pripomínajúci „staré dobré časy“ s funkčnosťou, ktorá zlepšuje pocit aj výsledok z fotografovania s manuálnym zaostrovaním.

Zdroj: www.cosina.co.jp

Ohnisková vzdialenosť:   35mm (52,5 mm po prepočte na full frame)

Bajonet:   Nikon Z (DX formát, možno používať aj na FX s aktivovaným orezom)  

Svetelnosť :   1 : 1.2

Min clona:   F16

Konštrukcia objektívu:   6 skupín 8 elementov

Uhol záberu:   44°

Lamely clony:   12 elements

Min. zaostrovacia vzdialenosť:   0.3m

Max. reprodukčný pomer:   1: 6.7

Priemer×dĺžka:   φ65.8×41.0mm

Veľkosť filtra:   φ46mm

Váha:   230g

Mechanický prstenec pre ovládanie clony

Mechanický prstenec zaostrovania

Elektronické kontakty pre Exif Data

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *