Nový Nikon Z 6III je tu a prináša množstvo vylepšení

Spoločnosť Nikon Europe s potešením uvádza nový mirrorless fotoaparát Nikon strednej triedy nielen pre nadšencov, ale aj pre profesionálnych fotografov a videotvorcov.

Ukrýva v sebe prvý čiastočne vrstvený snímač s extrémne rýchlym čítaním dát. Procesor EXPEED 7 prináša aj do toho malého tela zaostrovanie vlajkových fotoaparátov a jeho hľadáčik je unikátny implementovaním širokého farebného gamutu DCI-P3.

Výsledkom je nielen špičkové citlivé zaostrovanie ale aj 6K RAW video vo frekvencii 60p či 4K video vo frekvencii až 120p.

Stručné predstavenie Nikonu Z 6III produktovým špecialistom Nikonu Filipom Bartákom

Tlačová správa

Amsterdam, Holandsko, 17. júna 2024: Spoločnosť Nikon dnes rozširuje svoju ponuku fotoaparátov strednej triedy radu Z o plnoformátový hybridný model Z6III. Malý a odolný model Z6III skonštruovaný v duchu modelov Z8 a Z9 je flexibilné kreatívne zariadenie, ktoré ponúka výnimočne detailné statické snímky a interný záznam videa v rozlíšení 6K/60P (RAW).

Fotoaparát Z6III predstavuje novú úroveň výkonu plnoformátových fotoaparátov strednej triedy a je vzrušujúcou inováciou pre fotografov a filmárov, ktorí chcú zdokonaliť svoje zručnosti alebo naplno využiť svoju kreativitu a zároveň zachovať svoju výbavu mimoriadne kompaktnú. Srdcom fotoaparátu je prvý čiastočne vrstvený plnoformátový snímač CMOS na svete – je navrhnutý tak, aby fotoaparátu Z6III umožnil dosahovať vysoký výkon a zachovať si malé rozmery, a poskytuje vo všetkých smeroch neuveriteľnú kvalitu obrazu, dynamický rozsah a vernosť farieb.

Čiastočne vrstvený snímač v srdci fotoaparátu Z6III je podporovaný rovnakým procesorom EXPEED 7, ktorý poháňa modely Z8 a Z9. Toto výkonné duo senzora a procesora umožňuje bleskové výpočty AF a obnovovacie frekvencie elektronického hľadáčika fotoaparátu, ako aj jeho pôsobivú citlivosť na svetlo. Fotografi tak získajú neprerušovaný pohľad cez hľadáčik a môžu využívať frekvenciu snímania až 120 snímok za sekundu bez obáv zo skreslenia vplyvom efektu „rolling shutter”.

Filmári môžu priamo z fotoaparátu poskytovať čisté záznamy s rozlíšením 6K a 5,4K alebo priamo vo fotoaparáte vytvárať na detaily bohaté videosekvencie v kvalite 4K UHD prevzorkované z rozlíšenia 6K. Fotografi a filmári môžu okrem toho využívať inteligentnú detekciu objektov od spoločnosti Nikon s neochvejným sledovaním očí v režimoch detekcie očí ľudí alebo zvierat a vďaka širokému rozsahu citlivostí snímača ISO a citlivosti automatického zaostrovania až do –10 EV môžu snímať až do noci.

Fotoaparát Z6III sa tiež môže pochváliť najjasnejším elektronickým hľadáčikom vo svojej triede – a toto je vôbec prvý mirrorless fotoaparát vybavený elektronickým hľadáčikom so širokým farebným gamutom DCI-P3.1 Vďaka novej úrovni zobrazenia už nebudú detaily skryté v tieni a používatelia môžu s istotou tvoriť pomocou fotoaparátu s vedomím, že finálne súbory budú zobrazovať farby podľa ich predstáv.

Nikon zároveň ohlasuje skoré spustenie služby Nikon Imaging Cloud. Ide o bezplatnú službu pre užívateľov fotoaparátov Nikon pre priamu aktualizáciu firmvéru a priamu zálohu dát z fotoaparátu na cloud úložisko. Pre viac informácií sledujte oficiálne stránky výrobcu.

Zhrnutie kľúčových vlastností: Z6III

Čiastočne vrstvený plnoformátový 24,5 Mpx snímač: bleskurýchle čítanie dát zo snímača umožňuje dátový výstup v plnom rozlíšení na vytváranie čistých, detailných snímok s vynikajúcim dynamickým rozsahom a vernosťou farieb. Natívny rozsah ISO sa pohybuje od 100 do 64 000 (rozšíriteľný na 50 – 204 800).

Videosekvencie vo formáte 6K RAW priamo vo fotoaparáte: interný záznam v kvalite 6K/60P (RAW) a 5,4K/60P (YUV). Priamo vo fotoaparáte môžete vytvárať videosekvencie v kvalite 4K UHD/60p prevzorkované z rozlíšenia 6K a snímať videosekvencie s frekvenciou snímania až 240p (10-násobne spomalené).

Zvuk profesionálnej kvality: externý mikrofónny vstup fotoaparátu možno použiť ako linkový vstup pre zvuk profesionálnej kvality.

Jasný  elektronický hľadáčik s ultra širokým farebným gamutom: 5 670 000-bodový  elektronický hľadáčik s obnovovacou frekvenciou 60 sn./s a jasom 4 000 nitov zobrazuje konzistentne plynulý obraz vo vysokom rozlíšení. Široký (DCI-P3) farebný gamut zobrazuje realistické farby bez farebných pruhov.

Až 120 sn./s s AF/AE a snímanie pred stlačením spúšte: 120 sn./s (10 Mpx, JPEG vo formáte DX) alebo 60 sn./s (24 Mpx, plnoformátový JPEG). Z6III zachytí rozhodujúci okamih, aj keď sa udeje skôr, ako ste stlačili spúšť.

Vlajkové funkcie automatického zaostrovania: prekvapivo rýchle výpočty automatického zaostrovania zabezpečujú spoľahlivé sledovanie objektov. Detekcia objektov a automatické zaostrovanie fungujú až do –10 EV pri snímaní videosekvencií aj statických snímok.3

Výkonná stabilizácia obrazu a stabilizácia obrazu viazaná na zaostrovací bod: 5-osová stabilizácia obrazu v rozsahu 8,0 EV3 zabudovaná priamo v tele fotoaparátu a E-VR pri snímaní videosekvencií. Stabilizácia obrazu viazaná na zaostrovací bod stabilizuje senzor s prioritou oblasti okolo aktívneho zaostrovacieho bodu.4

Výklopný a otočný monitor s vysokým rozlíšením: plne otočný dotykový displej s 2 100 000 bodmi poskytuje jasný a veľmi detailný pohľad na scénu z akéhokoľvek uhla.

Malý, ľahký, odolný: váži iba 750 g (približne), s prvotriednym utesnením voči poveternostným vplyvom a odolnosťou voči chladu až do –10 °C.

Dva sloty na karty: jeden slot podporuje karty CFexpress Type B alebo karty XQD a druhý karty SD UHS-II.

Voliteľný vertikálny batériový grip: nový multifunkčný Battery Pack MB-N14 od spoločnosti Nikon možno použiť ako grip pri vertikálnom snímaní alebo na vyváženie teleobjektívov a osvedčí sa aj pri dlhotrvajúcom celodennom snímaní.

Odporúčané maloobchodné ceny

Nikon Z 6III telo                                                                    2 999 €

Nikon Z 6III + NIKKOR Z 24-70 f/4 S                                3 629 €

Nikon Z 6III + NIKKOR Z 24-120 f/4 S                              3 949 €

Nikon Z 6III + NIKKOR Z 24-200 f/4 – 6,3                       3 839 €

Prepokladaná dostupnosť koncom júna 2024. 

POZNÁMKY

1 Medzi plnoformátovými (FX) mirrorless fotoaparátmi k 17. júnu 2024. Na základe výskumu spoločnosti Nikon.

2Citlivosť AF až do –10 EV. Merané vo fotografickom režime pri ISO 100 a teplote 20 °C s použitím jednorazového automatického zaostrovania (AF-S) a objektívu so svetelnosťou f/1,2.

3 Stabilizácia obrazu v rozsahu 8,0 EV bola nameraná pomocou objektívu NIKKOR Z 24-120mm f/4 S s maximálnym priblížením. Na základe noriem CIPA.

4 Funkcia stabilizácie obrazu na zaostrovacom bode je k dispozícii v režime fotografovania pri použití objektívu NIKKOR Z bez vstavanej stabilizácie obrazu. Stabilizácia obrazu na zaostrovacom bode nie je účinná, keď je zobrazených viacero zaostrovacích bodov.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *