Novinka medzi Z objektívmi: NIKKOR Z 17 – 28 mm f/2,8

Ultra širokouhlé objektívy vedia byť naozaj drahé, zvlášť ak majú mať aj dobrú svetelnosť pre fotografovanie v horších svetelných podmienkach. Nie je tajomstvom, že objektívy so svetelnosťou f/2,8 býva v širokouhlom rozsahu prekračujú cenovú hladinu 2 000 €. Áno Nikon má aj ľahší objektív a cenovo výhodnejší v podobe NIKKOR Z 14 – 30 mm a vo svetelnosti f/4. Ako sme pred časom videli, fotografii sa môžu tešiť aj zo svetelných objektívov s priaznivejšou cenovkou. Je to vidieť napríklad na objektíve NIKKOR Z 28 – 75 mm f/2,8. Dnes sme sa dočkali podobného objektívu v ultra širokom rozsahu 17 – 28 mm podobne vo svetelnosti f/2,8. A nejde o objektív z produktového radu S, a preto je jeho ovládanie jednoduchšie, bez informačného displeja či programovateľných tlačidiel. Cena tohto objektívu by sa mala pohybovať okolo 1300 €, čo je na ultra široký a svetelný objektív veľmi priaznivá cenovka. Navyše objektív disponuje zmysluplným 67 mm filtrovaním závitom a jeho hmotnosť nepresiahne 0,5 kg. Je tak vhodný nielen na použitie v reportáži a dokumente, ale nezaťaží ani batoh krajinárskeho fotografa alebo turistu pri výstupoch na vysoké štíty. Objektív je zároveň utesnený voči prachu a stekajúcej vode, čo mu pridáva na hodnote a praktickosti v teréne. Teším sa, že Nikon dopĺňa portfólio svojich objektívov aj o takéto objektívy pre náročných používateľov, ktorý si ale nemôžu dovoliť zaplatiť za objektív dvojnásobnú cenu. Nech sa páči priloží na tlačová správa.

Tlačová správa

Spoločnosť Nikon dnes uvádza svoj doteraz najľahší širokouhlý plnoformátový mirrorless objektív so zoomom: NIKKOR Z 17 – 28 mm f/2,8. Tento svetelný ultraširokouhlý objektív so zoomom je nevyhnutným objektívom na cestovanie, fotografovanie udalostí a kreatívne rozprávanie príbehov. Je navrhnutý tak, aby umožnil fotografom a filmárom rozšíriť svoje kreatívne možnosti – a nosiť menšiu záťaž.

Od impozantných panorám až po detaily vypĺňajúce celý záber – NIKKOR Z 17 – 28 mm f/2,8 je dokonalý objektív, s ktorým môžete vyrozprávať rozmanité vizuálne príbehy z jedinečného uhla pohľadu. Krajiny alebo mestské panorámy. Rozľahlá obloha alebo pouličné scény. Architektúra či interiéry. Rozsah ohniskových vzdialeností 17 – 28 mm umožňujú fotografom zachytiť detailné širokouhlé zábery, ktoré obsiahnu všetko, alebo sa hrať s mierkou a zdôrazňovať perspektívu. Filmári môžu širokými zábermi vtiahnuť diváka do scény alebo vytvoriť dojem väčšieho priestoru pri natáčaní v stiesnenom prostredí.

Objektív NIKKOR Z 17 – 28 mm f/2,8 je navrhnutý tak, aby umožňoval sebavedomé a kreatívne fotografovanie širokouhlých záberov, pričom je všestranný a ľahko sa používa. Konštantne vysoká svetelnosť objektívu f/2,8 je skvelá na snímanie v prirodzenom svetle alebo kreatívnu prácu s časmi uzávierky – objektív dokáže pri snímaní s doširoka otvorenou clonou vykresliť hladký bokeh. Používatelia, ktorí chcú dosiahnuť dramatické ultraširokouhlé detailné zábery, využijú najkratšiu zaostriteľnú vzdialenosť objektívu iba 0,19 m, ktorá umožňuje vytvárať ostré a detailné snímky pri fotografovaní zblízka. Široký prstenec zoomu navyše umožňuje pohodlnú manipuláciu a stabilnú kompozíciu. Rýchlo reagujúce automatické zaostrovanie od spoločnosti Nikon umožňuje rýchlo zaostriť na objekt bez ohľadu na to, či sa nachádza v popredí alebo v pozadí.

Zurab Kiknadze, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe, povedal: „Ak cestujete, fotografujete udalosti, alebo len radi rozprávate príbehy, objektív NIKKOR Z 17 – 28 mm f/2,8 vám prinesie zaujímavé kompozície a dramatické perspektívy na dosah ruky. Tento ultraširokouhlý objektív so zoomom je vyrobený tak, aby mohol zostať na vašom fotoaparáte a šiel s vami kamkoľvek pri hľadaní nových inšpirácií alebo opätovnom navštevovaní známych miest s cieľom zachytiť ich z nových, odvážnych uhlov.“

Súhrn hlavných vlastností: NIKKOR Z 17 – 28 mm f/2,8

Ľahký ultraširokouhlý objektív so zoomom s rozsahom ohniskových vzdialenosti 17 – 28 mm: vynikajúca ostrosť a menšie skreslenie – dokonca aj pri snímaní na 17 mm ultraširokouhlom konci rozsahu zoomu.

Krátka zaostriteľná vzdialenosť pri snímaní zblízka: najkratšia zaostriteľná vzdialenosť iba 0,19 m umožňuje vytvárať ostré a detailné snímky pri fotografovaní zblízka.

Konštantne vysoká svetelnosť objektívu f/2,8: zachováva konzistentnú expozíciu v celom rozsahu zoomu. To je skvelé na snímanie v prirodzenom svetle alebo kreatívnu prácu s časom uzávierky a hĺbkou ostrosti.

Hladký bokeh: široký bajonet Nikon Z, svetelnosť f/2,8 a clona s 9 lamelami umožňujú pri snímaní s doširoka otvorenou clonou vykresliť svetlá v pozadí ako veľké, jemné kruhy, pričom bokeh je zvýraznený aj pri snímaní na krátke vzdialenosti.

Skvelý aj na snímanie videosekvencií:  videosekvencie nebudú rušiť zvuky zaostrovania. Zmena uhla záberu pri zaostrovaní je dramaticky redukovaná, takže používatelia môžu plynulo zaostrovať pri zachovaní kompozície.

Spoľahlivé zaostrovanie: automatické zaostrovanie je plynulé, tiché a presné.

Jednoduché ovládanie: prispôsobiteľný tichý ovládací prstenec a široký prstenec zoomu, ktoré sa jednoducho ovládajú aj keď máte oko pri hľadáčiku.

Pripravený na cestovanie: je ľahký (hmotnosť iba cca 450 g) a utesnený, aby bol chránený pred prachom a kvapkami vody.¹

Cena objektívu: 1.349 EUR s DPH


¹ Nie je zaručené, že objektív bude odolný voči prachu a kvapkajúcej vode vo všetkých situáciách a za každých podmienok.

Prehľad objektívov Nikkor Z dostupných do roku 2023

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *