Nostalgia, vtip aj irónia v augustových zátišiach Fotky mesiaca Nikonblogu

Prvý septembrový týždeň je za nami a ja doháňam ešte jeden rest z augusta – vyhodnotenie 8. kola súťaže Fotka mesiaca Nikonblogu. V auguste ste mali byť pozorní – hľadať, nájsť a vyfotiť zátišie a samozrejme nahrať fotku do príspevku o súťaží na facebookovej stránke Nikon. Viacerým z vás sa to naozaj podarilo. Galériu so súťažným fotografiami si môžete pozrieť tu. Ja už svojich favoritov mám. Tak poďme na to! 

Víťazstvo v augustovom kole patrí Tiborovi Cibirovi. Jeho zátišie pripomína umenie starých majstrov. Podarilo sa mu nájsť zaujímavé staré zátišie plné štruktúr a tvarov. Vďaka kontrastnej čiernobielej interpretácii tvary a štruktúry v obraze vynikajú. Kompozícia je zvolená perfektne, rovnako ako exponovanie na vaňu. Finálna úprava tonality a kontrastu (pravdepodobne aj parciálne) nechala vaňu akoby „vystúpiť“ z obrazu. Tiborovi sa podarilo dosiahnuť silný 3D efekt. Tibor, gratulujem ku krásnej snímke a mesačnej výhre! 

Foto: Tibor Cibira

Ani tento mesiac mi nedá a spomeniem ešte niekoľko autorov vydarených fotografií. Tibor Mosko pridal viacero zaujímavých fotografií. Mňa z nich najviac oslovila fotografia tieňa stromu na budove. Zobrazuje emotívnu hru svetiel a tieňov. Slnko projektuje “zátišie” na stenu, autor si to všimol a zachytil ho na fotografiu. Čiernobiela s trochou zrna opäť pomáha.

Foto: Tibor Mosko

Do tretice ešte jedna čiernobiela fotografia. Čiernobiela jednoducho nostalgickému zátišiu pristane. Tibor Eliáš nás svojou snímkou prenáša do minulosti. Na povale evanjelického kostola v Palúdzke objavil zátišie, na ktoré už dlhé roky, možno aj desaťročia, padá prach. Kedy naposledy poslúžil niekomu stôl, kovová vanička, či vedrá? Kytica tulipánov, ktorá bola síce určite naaranžovaná, príjemné doplnila a dodala život opustenej miestnosti. Veď možno kedysi dávno na tomto stolíku stávala váza s kvetmi. Svetlo dopadajúce zvrchu pekne osvetľuje predmety a kus trámu, vďaka čomu vieme identifikovať, že je fotografia z povaly. Smerové svetlo a prechod do úplnej tmy dodáva obrazu nádych tajomnosti. 

Foto: Tibor Eliáš

Zaujímavý a zároveň vtipný nápad dostal Ľubo Kubo Kubala. Svoje zátišie, ktoré nazval „prázdniny u starej mamy“, oživil vodou vytekajúcou z krhly. Tá dopadá priamo do črepníka a polieva v ňom kvety. Autor, podobne ako predchádzajúci, zásahom tak trochu porušil tému nájdeného zátišia. Po zásahu je to už totiž aranžované zátišie. Je to však fotografia s vtipom a nápadom, preto vám ju chcem ukázať. 🙂

Foto: Ľubo Kubo Kubala

 A na záver jeden smutno – smiešny obraz, alebo aj odraz reality. Fotka Fussy Zoltána „časom zabudnutý pisoár“ má v sebe vtip, ale hlavnej kus irónie. Mohla by slúžiť aj ako kritická ilustračná fotka spoločnosti. Konečnému výrazu pomáha tmavé prevedenie (Low Key) a chladné tóny modrej a zelenej.

Foto: Fussy Zoltán

Ďakujem všetkým, ktorí sa pridaním fotografie zúčastnili tohto kola súťaže. Zároveň vás všetkých pozývam zaspomínať si na leto. V septembri sme totiž pre vás vymysleli tému, do ktorej určite každý z vás nejakú fotku nájde. Téma 9. kola súťaže je “Spomienky na leto”. Fotky označené tagom #092019 pridávajte na facebook stránku Nikon do komentárov k výzve na súťaž. Viac informácií o súťaži nájdete na stránkach Nikonblogu tu

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentár

  1. Aká náhoda, celkom sa darilo Tiborom. 🙂
    Gratulujem Tiborovi Moskovi, Tiborovi Eliášovi, ale aj Ľubovi Kubo Kubalovi a Zoltánovi Fussymu za pekné a zaujímavé snímky a že sa dostali do výberu.
    Ďakujem za výhru. Potešila ma. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *