Fotografovanie nočnej oblohy a krajiny bolo pre mňa dlho tabu. Odrádzali ma naoko náročné technické zručnosti, ktoré som si myslel, že musí fotograf perfektne ovládať. Veľmi rád som si však pozeral zábery fotografov, ktorým nočná fotografia oblohy a krajiny učarovala. Až som nakoniec aj ja vyfotil svoju prvú fotografiu nočnej oblohy počas nášho fotovýletu s Tomášom Hulíkom v delte Dunaja. A bol to zážitok. Ísť von, keď sa už všetci vrátili domov, vyhľadať odľahlé miesto a zachytávať neuveriteľné divadlo vesmíru. Nakoniec to nebolo ani až také zložité. Všetko ide hladšie a jednoduchšie, ak máte po ruke lektora, ktorý vám veľa vecí objasní a poradí, ak treba.
Aj vy máte teraz podobnú príležitosť. Nikon škola má naplánovaný najbližší fotokurz v Malej Fatre a bude hlavne zameraný na nočnú krajinu. Vyskúšať si môžete ale aj timelaps a samozrejme v prípade nočnej krajiny je vyfotenie len prvou polovicou cesty k dokonalej fotografii. Nočné fotografie potrebujú postprodukciu viac, ako fotografie iných žánrov a aj preto bude časť workshopu venovaná práve na úpravu nafotených záberov. Lektorom kurzu bude fotograf Richard Černohorský a váženým hosťom Šimon Trnka.
Richard fotografuje intenzívne od roku 2010. Začínal ako krajinár ale veľmi rýchlo prepadol čaru nočnej fotografie. Pri každej príležitosti vyráža na tmavé miesta našej krajiny. Raritou je, že si sám zostrojil niekoľko súčastí svojho vybavenia, napríklad chladenie snímača vo svojom fotoaparáte. Je spolupracovníkom Štefánikovej hvezdárne v Prahe a píše články na portál ePhoto, kde sa so svojimi skúsenosťami delí s ostatnými.
Šimon je cestovateľ a dobrodruh. Je známy cez svoje extrémne fotografie z hôr, pre ktoré často nocuje na vrcholoch v snehu a kritických podmienkach. A o takéto vzácne skúsenosti sa Šimon s vami podelí. Poradí vám, ako sa vybaviť do hôr, ako naplánovať cestu i ako prežiť kritické situácie.
Viac o tomto kurze a aj prihlášku naň nájdete TU.
Fotografie v galérii: © Šimon Trnka, © Richard Černohorský