Nikon za čistejšie pláže

Aj vy milujete more a prechádzky po pobreží? Keď cítite silu mora, vôňu, vánok, pohľad na nekončiaci horizont? Moria a oceány sú domovom, obživou, regulátorom klímy, sú úžasné a priťahujú k sebe ľudí, pre ktorých je more priam synonymom oddychu, dovolenky. Ale bohužiaľ priťahujú aj odpad našich moderných výdobytkov. Moria, oceány a pobrežia sú čoraz viac znečistené. Jedni bijú na poplach a apelujú na veľké zmeny v našom konzumnom zmýšľaní a prevzatie zodpovednosti za znečisťovanie planéty, iní sa tvária, že sa ich to netýka. Ale plastový odpad je vo svetových vodách čoraz viac neprehliadnuteľný. Pláva na hladine, padá do hlbočín ku dnu, znečisťuje pláže a efekt ani zďaleka nie je iba vizuálny. Ročne v oceánoch skončí 8 miliónov ton plastového odpadu. Pri tejto predstave mám pocit, že ak to nezastavíme, budeme raz žiť na kopách plastu a jesť plastové ryby. 

Našťastie sú aj takí, ktorí povedali DOSŤ! a vidieť snahy vlád, environmentálnych organizácií a niektorých výrobcov o zmenu vedúcu k udržiteľnosti systémov, výroby a celkovo života na Zemi. Spoločnosť Nikon sa k tomuto úsiliu pridala a jedným z jej cieľov je zvýšenie povedomia o tomto probléme.

Druhý rok sa Nikon spojil s organizáciou pre zachovanie pobreží a morského života Sea First Foundation, aby spoločnými silami vyčistili pláž. Zamestnanci európskej centrály Nikon zbierali na pláži Ijmuiden neďaleko Amsterdamu odpad – množstvo plastov, cigaretových ohorkov, rozbitého skla, plechoviek. Práve plastov bolo najviac, až päťkrát viac ako iných odpadkov.

Tento rok sa dobrovoľníci z Nikonu zoznámili s aplikáciou LITTERATI, ktorá vytvára globálnu komunitu a zhromažďuje informácie, identifikuje problémové lokality geotagovaním vytvára mapu vyzbieraného odpadu. Vďaka nej vieme koľko, kde a aký druh odpadu bol vyzbieraný.

Zmena v zmýšľaní a konaní musí prísť, už včera bolo na ňu neskoro, ale je to náročné. Rýchlo sme si zvykli na plastové obaly a ďalšie materiály, s ktorými naša planéta bojuje veľmi zdĺhavo a my len vyrábame, kupujeme a vyhadzujeme. Z domu si smeti vynesieme, ale z planéty nezmiznú tak rýchlo, ako sa ich zbavíme my, aby sme ich nevideli, aby nám nezavadzali. Začnime každý od seba aspoň malými krôčikmi, aby z našej planéty nezostalo len veľké smetisko. Aby aj naše deti a ďalšie generácie mohli žiť, tešiť sa a samozrejme aj fotiť nádhernú prírodu našej Zeme. 😉   

Aj ja som už začal. U nás doma už zeleninu, ovocie a pečivo nenakupujeme v igelitových sáčkoch ale do obchodu si nosíme plátenné vrecká a sieťky, ktoré vydržia omnoho viac a opakovane ich používame. A doma triedime odpad omnoho dôkladnejšie aj do kategórií, ktoré sa u nás nevyvážajú. Potom ich vyvezieme do zberného dvora my. Prispejte svojim konaním aj vy prosím.

Zdroj: blog.nikoneurope.com

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *