Nikon ambasádor Joel Marklund: Počas olympiády sa na dva týždne svet zastaví

Fotografický svet je pestrý. A to nemyslím len žánrovo, ale aj vďaka jedinečnosti pohľadu každého fotografa. Skvele sa dopĺňajú a vytvárajú pestrú mozaiku života na Zemi. K pestrosti medzi ambasádormi značky Nikon prispieva určite aj fotograf Joel Marklund. Joel je vynikajúci fotograf športu, ktorý pokrýva tie najväčšie športové podujatia. V jeho pracovnom kalendári je poznačený Wimbledon, letné aj zimné Olympiády, hokejové šampionáty a ďalšie. Patrí k najlepším európskym športovým fotografom.

Ešte počas štúdia vo švédskom Bodene sa rozhodol stať reportérom. Mal 16 rokov, keď pre miestne noviny začal písať o videohrách. Postupne začal písať spravodajstvo zo zábavných a hudobných festivaloch, z ktorých bolo treba priniesť aj obrazový materiál. Po skončení školy ho čakala fotografická stáž.

Práca pre noviny mu otvorila obzory. Mohol fotografovať správy, šport či módu a hlavne sa postupne učiť. Pracoval v malom tíme a kedykoľvek sa mohol obrátiť na ostatných fotografov. Chyby neznamenali koniec sveta, ale návod ako sa zlepšovať. Objavil svoj talent na fotografovanie športu. Využíval pri ňom svoje skúsenosti z detstva, keď sa venoval ľadovému hokeju, hádzanej či basketbalu. Čoskoro si jeho prácu všimli aj v najväčšom švédskom denníku Aftobladet a ponúkli mu prácu.

Po niekoľkých mesiacoch sa stal členom najväčšej švédskej fotografickej agentúry Bildbyrån. „Miloval som spravodajskú fotografiu a adrenalín pri love príbehov.“ Po pol roku prišla obrovská príležitosť – Olympiáda v Pekingu 2008. Po nej bolo rozhodnuté, že pri športovej fotke už zostane. „Počas olympiády sa na dva týždne svet zastaví a točí sa len okolo jej udalostí. Je to ako mnoho majstrovstiev sveta naraz. Až po čase vám dôjde, čoho ste boli svedkami. Ako keď v 2008 Usain Bolt prekonal svetový rekord na 100 m. Až po niekoľkých týždňoch mi došlo, že som bol pri tom!“

Joel sa prepracoval na hlavného fotografa Bildbyrånu. Práca športového fotografa spolu s manažovaním ďalších fotografov je veľmi vyčerpávajúca a časovo náročná. Preto Joel intenzívne pracovné nasadenie strieda s prestávkami v športovej fotke. Približne raz za dva roky vyskúša robiť niečo úplne iné, iný druh fotografie, aby si oddýchol. Vychádza zo svojej komfortnej zóny a hľadá inšpiráciu v módnej, dokumentárnej, reklamnej fotke, či v umení.

Svoj pracovný čas delí medzi Štokholm a New York. Prijal príležitosť spracovávať pre švédske noviny udalosti v USA a Kanade, venuje sa tu ľadovému hokeju, boxu, ale aj iným úlohám. „Do New Yorku ma to vždy ťahalo. Je to fantastické mesto plné kreativity a energie. Je to úplne iné prostredie na fotografovanie. Súťaživé, trochu drsné, užívam si jeho výzvy.“

Momentálne Joel fotografuje vlajkovým mirrorless modelom Nikon Z 9.

Nikon ambasádora Joela Marklunda môžete sledovať:

Web: www.joelmarklund.com

Instagram: @joelmarklund

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *