Nikon 1 J5

Tendencie súčasnej digitálnej fotografie sú jasné. Zmenšovať rozmery fotoaparátov a zachovať či vylepšiť pritom požadovanú kvalitu obrazu. Aj preto vzniklo v poslednej dobe niekoľko systémov digitálnych fotoaparátov, ktoré sa snažia znížiť rozmery a hmotnosť. Jedným zo spôsobov je minimalizovať množstvo tradičných prvkov u zrkadlových fotoaparátov. S vývojom kvalitných displejov a hľadáčikov tak prišli na trh tzv. bezzrkadlovky. Veľkosťou senzora a kvalitou obrazu podobné zrkadlovým fotoaparátom, no bez zrkadla. Komponujeme a pozeráme sa na fotografovanú scénu pomocou elektronických displejov či už na zadnej strane fotoaparátu alebo v hľadáčiku.

J5_SL_10_30_PD_SLup

Na vývoj situácie sa môžeme pozerať aj inak. Možno tiež povedať, že tendencia je zvyšovanie kvality obrazu zväčšovaním senzora u kompaktných fotoaparátov. Tak či onak, v dnešnej recenzii máme dočinenia s výsledkom týchto tendencií. Nikon 1 J5 je kompaktný fotoaparát s možnosťou výmeny objektívov a so senzorom typu 1“ s rozlíšením 20,8MPx. Nikon ho nazýva Cx formát. Fyzické rozmery snímača sú 13.2×8.8mm. Cx snímač má dvojnásobnú plochu oproti snímačom v bežných kompaktoch. Zároveň je ale násobne menší od APSC či Full Frame senzorov, ktoré Nikon používa v zrkadlovkách. To je potrebné si vyjasniť hneď na začiatku. Vieme, že pri súčasných technológiách platí, že väčší senzor znamená lepší obraz pri vyšších citlivostiach ISO. To znamená pri snímaní v šere alebo pri snahe o čo najrýchlejšiu závierku – pri fotení športu. Tam väčšina fotografov bude chcieť väčší senzor. Naopak pri fotografovaní na dovolenke oceníte nízku váhu a malé rozmery fotoaparátu a to isté platí pri výlete na bicykli či pri turistike. Malý fotoaparát ocení aj nežné pohlavie, keďže sa zmestí aj do kabelky. A práve pre tieto aplikácie je určený mirrorless systém Nikon1. Nemá ambíciu nahradiť obrazovo výkonnejšiu zrkadlovku. Ponúka alternatívu tým, ktorí chcú kvalitný obraz a nechcú byť obmedzení veľkosťou a váhou zrkadlovky. Nikon delí svoj modelový rad Nikon 1 na tri kategórie. Fotoaparáty označené písmenom S patria výbavou a ovládaním k základným aparátom. Modely označené písmenom J sú v strednej triede a najvyššie modely sú označené písmenom V.

J5_SL_10_30_PD_top

Dizajn a ergonómia

Hlavný dôraz u Nikon 1 systému je kladený na nízku hmotnosť a malé rozmery pri jednoduchej obsluhe aparátu. Pod jednoduchou obsluhou sme si doteraz u radu „J“ predstavovali ovládanie a fotografovanie podobné smartfónom. S príchodom J5 sa však tento modelový raz posúva viac k fotografom – nadšencom. To my, ktorí fandíme dedikovaným tlačidlám pre často používané funkcie, s radosťou prijímame. Ovládanie a ergonómia budú vždy subjektívne pociťované. Myslím si, že J5 sa oproti predchodcovi posunul vpred o jednu triedu. Fotoaparát je vyrobený z horčíkovej zliatiny a hliníka. Oproti J4 má jemný, ale predsa nejaký, grip pre lepšie držanie fotoaparátu jednou rukou. Aj na zadnej strane je vytvarovaná opierka pre palec. Rozdiel v držaní fotoaparátu oproti J4 je citeľný. Používanie fotoaparátu je omnoho pokročilejšie vďaka dvom voličom hodnôt. Ten nový, väčší a pohodlnejší sa objavil okolo tlačidla pre natáčanie videa. S dvoma voličmi a kotúčom pre voľbu režimov snímania je ovládanie J5 podobné zrkadlovke. Možno so mnou nebude súhlasiť každý, no opäť to vnímam ako veľké plus. Súčasný trend selfie spôsobil prispôsobenie sa displeja potrebám používateľov sociálnych sietí. Dá sa nielen vyklopiť nahor i nadol o 90°, ale možno ho pretočiť ponad fotoaparát o 180°a mať tak pri autoportrétoch kontrolu nad kompozíciou.

J5_SL_10_30_PD_left

Displej má vynikajúce rozlíšenie 1 037 000 obrazových bodov a je kapacitný dotykový. Okrem toho, že si môžete prezerať a zväčšovať fotografie podobným spôsobom ako na smartfóne, pomocou dotykového displeja bleskurýchle vyberiete zaostrovací bod a na dotyk môžete zároveň aj vyhotoviť expozíciu.

Milovníci sociálnych sietí a bleskového zdieľania fotografií online určite ocenia WIFI pripojenie s rýchlym párovaním NFC. Pomocou WIFI, okrem surfovania a sťahovania fotografií do fotoaparátu, môžete diaľkovo spúšťať fotoaparát aj keď iba s minimálnym ovládaním (korekcia expozície). Nastaviť fotoaparát na potrebné hodnoty je teda potrebné priamo na fotoaparáte.

Nech sa páči, produktové video:

Fotografovanie

Štart fotoaparátu je priemerný, niečo málo cez 1s. V ďalšom používaní je však bleskový. Kombinácia zaostrovacích bodov s fázovou detekciou kontrastu so štandardnými na snímači (171 AF bodov celkovo z toho 105 s fázovou detekciou kontrastu) má za následok naozaj bleskové zaostrovanie bez pumpovania zaostrovacích členov. AF je rýchly a istý. Výborne funguje aj rozpoznávanie a zaostrenie na tvár. Samotné snímanie nijako nezdržuje. Ako by aj mohlo, keď fotoaparát má procesor a buffer na snímanie vo frekvencii až 60 obr./s! Pozor, bavíme sa o fotografovaní v plnom rozlíšení, nie o videu! Pri 60 obr./s je aretovaný AF. Ak chcete kontinuálne fotografovať aj so zaostrovaním, J5 to opäť dokáže v bezkonkurenčnej frekvencii 20 obr./s. J5 je toho schopný vďaka čisto elektronickej závierke fotoaparátu. Tá má niekoľko výhod aj nevýhod. Ak vypnete operačné zvuky, vďaka elektronickej závierke je fotoaparát absolútne bezhlučný. Táto vlastnosť je super pri nenápadnom fotografovaní alebo fotografovaní v prostredí, kde sa vyžaduje ticho. Výhodou je aj spomínané superrýchle snímanie neobmedzené mechanickou závierkou a fotografovanie za denného svetla s plne otvorenou clonou. Elektronická závierka totiž dokáže exponovať jednotlivé pixely iba 1/16 000s! Pozor ale, schválne píšem jednotlivé pixely, keďže ako vieme, elektronická závierka u CMOS snímačov znamená postupné odrátanie signálu po riadkoch. Jednotlivý pixel je teda „exponovaný“ iba 1/16 000s, no kým fotoaparát odráta signál z celého senzora, uplynie cca. 1/60s. To znamená, že pri fotografovaní rýchleho pohybu môžu byť objekty zdeformované a podobne pri fotografovaní s extrémne dlhými objektívmi môže byť rozmazaná fotografovaná scéna. Aj z toho dôvodu je na J5 obmedzený synchronizačný čas s bleskom na 1/60s. Chcem objasniť, že to nie je chyba Nikonu J5. Je to fyzická vlastnosť elektronického odčítania signálu po riadkoch z CMOS senzora a netýka sa len Nikonu ale všetkých súčasných fotoaparátov využívajúcich elektronickú závierku. Je dobré to pred kúpou prístroja vedieť. Ak vám imponuje fotografovanie športu a akcie, lepšou voľbou bude vyšší model Nikon 1 V3, ktorý má mechanickú závierku.

DSC_1085Výborná kvalita obrazu pri nízkych hodnotách ISO. Fotografia vyvolaná z RAW (NEF) formátu v Adobe Photoshop Lightroom CC.

Obrazová kvalita

Na začiatku tejto recenzie som vysvetľoval zákonitosti závislosti obrazovej kvality digitálnych fotoaparátov od veľkosti senzora. Týka sa to hlavne výraznejšieho zvyšovania šumu pri vyšších citlivostiach ISO u malých senzorov. No a z grafickej schémy vidíme, že plocha senzora CX je menšia ako u zrkadloviek, preto môžeme pri nedostatku svetla počítať so zvýšeným šumom v obraze. Pozitívna správa je, že až do ISO 1600 nedochádza k výraznejšej strate detailov následkom vyššej citlivosti. Áno, šum je výraznejší ako napríklad u môjho špičkového kompaktu Nikon Coolpix A, ale úroveň detailov do hodnoty ISO 1600 je dobrá. Potom už začína obraz trpieť menším rozlíšením najjemnejších detailov. Ak chcete teda fotografovať večerné fotografie alebo v šere bez statívu, určite by som J5 dovybavil svetelným objektívom s pevným ohniskom. V interiéri a za šera musíte totiž so základným setovým objektívom, vzhľadom na jeho svetelnosť f/3,5-5,6, často prekračovať hodnotu ISO 1600. Oproti clone F5,6 svetelný objektív s clonou F1,8 prepustí o 3 EV viac svetla. To znamená, že ak ste na clone 5,6 fotili s ISO hodnotou 3200, pri clone 1,8 môžete použiť ISO 400. A to je rozdiel! Pri ISO 3200 sa stráca väčšina jemných detailov alebo fotku vyvoláte z RAW formátu a necháte si ju zazrnenú. Vyššie ISO by som používal naozaj len núdzovo. Tak a tú horšiu časť máme za sebou. 🙂

DSC_1085Rovnaká fotografia ako vyššie ale fotená priamo do JPG v režime štandard. Farby sú sýte ale nepresaturované. Pre lepší WOW efekt by som odporúčal fotografovať s Picture Control v režime VIVID.

Fotografie v JPG priamo z fotoaparátu sú pomerne výrazne odšumené a pri 100% zobrazení na monitore najmenšie detaily vyzerajú vyhladene. Ale už ste určite čítali môj názor na počítanie pixelov… Stačí, že si „fitnete“ fotografiu aj na veľkú 28“ obrazovku a budete sa diviť. Obraz pôsobí krásne, ostro a takmer 3D. Na tlač fotografií na formát A4-A3 vynikajúce. Pritom nie je prílišne presaturovaný (farebný profil standard). Pozrite si predchádzajúcu fotografiu a zväčšite si ju na celú obrazovku. Máte nejaké výhrady? 🙂 Z RAW (NEF) formátu dosiahnete určite ešte viac detailov za cenu vyššieho šumu v obraze. Osobne mi to nevadí, ale ak počítate pixely, uvidíte ho tam. V RAW bez korekcie vystúpi aj pomerne výrazné skreslenie štandardného objektívu. Lightroom ho vie pri aktivovaní profilu objektívu skorigovať automaticky. Ak chcete fotografovať iba do JPG a nechcete fotografie upravovať v počítači, odporúčam vám zaoberať sa prednastavenými farebnými profilmi. V prípade portrétu a fotení ľudí odporúčam picture control v režime STANDARD alebo PORTRAIT. Pri fotografovaní krajiny a scén, ktoré chcete mať živé a saturované, zvoľte režim VIVID. Inak budete mať skôr strohé a menej šťavnaté farby v krajine.

DSC_1236Výborný dynamický rozsah na tak malý senzor. Množstvo detailov vo svetlách i tieňoch. Fotografia z RAW.

Na CX senzor ma milo prekvapil dynamický rozsah. Je široký a ani v ťažkých svetelných situáciách fotoaparátu nerobí problém dostať detaily do tieňov i svetiel. Kitový objektív spĺňa svoj účel. Je malý, ľahký, po zložení vo veľkosti pancake objektívu. Je odolný voči protisvetlu. Ostrosťou netromfne pevné objektívy pre Nikon 1 systém, ale ako všestranný základ slúži veľmi dobre. V okrajových oblastiach sa sem tam vyskytne chromatická aberácia, hlavne na širokouhlom konci, inak je veľmi dobre kontrolovaná. Keď fotografujete do JPG, čo predpokladám bude väčšina užívateľov tohto modelu, s aberáciou sa vôbec nestretnete. Koriguje ju firmvér aparátu. Rovnako sa neobjaví vinetácia a skreslenie.

DSC_1162

DSC_1115Štandardný objektív zaostruje už od vzdialenosti 20cm, čo umožňuje takéto pekné detailné zábery.

Na testovanie som mal aj obrovský zoom Nikon 1 Nikkor 70-300mm f/4,5-5,6 VR. Áno, ide o štandardný teleobjektív v prípade zrkadlovky, no s crop faktorom x2,7 u Nikon 1 to znamená rozsah 190-810mm!!! Objektív je krásne ostrý a kontrastný na ohniskách 70-200mm. Na dlhom konci trochu klesá jeho ostrosť. Určite je to spôsobené aj tým, že udržať stabilne takéto veľké priblíženie v tak malom a ľahkom prevedení je veľmi ťažké. Preto sú zábery na 300mm častejšie postihnuté aj pohybovou neostrosťou. Keď na 70-200mm vyhotovíte výstavné zväčšeniny, na 300mm konci sa budete musieť uspokojiť s veľkosťou výtlačku okolo A4. Tak či onak, ide o veľmi dobrý objektív s neuveriteľným dosahom. Pozrite si na nasledujúcich 4 fotografiách rozsah štandardného zoomu 10-30mm a potom 70-300mm. Verili by ste tomu, že takéto priblíženie zmestíte do malej taštičky pre fotoaparát?

DSC_1048Najširšie ohnisko štandardného zoomu 10mm (27mm po prepočte na FF)

DSC_1049Dlhý koniec štandardného zoomu 30mm (cca. 81mm po prepočte na FF)

DSC_1050Krátky koniec teleobjektívu 70mm (190mm po prepočte na FF)

DSC_1054A nakoniec dlhý koniec teleobjektívu 300mm (810mm po prepočte na FF)

DSC_1048ZOOMA toto je graficky naznačený výrez 300mm objektívu zo záberu 10mm objektívu.

A teraz si všimnite obrazovú kvalitu na začiatku a v strede tohto zoomu…

DSC_1099Vynikajúca kvalita kresby Nikon 1 Nikkor 70-300mm na 79mm.

DSC_1066

Teleobjektív možno použiť aj pre fotografovanie portrétov. Pri ohnisku 200-300mm už dokáže rozostriť pozadie za fotografovaným objektom napriek malému senzoru a svetelnosti objektívu. Treba len počítať s dlhšou pracovnou vzdialenosťou (Aj viac ako 10m).

DSC_1175

Fotoaparát okrem plnej automatiky a pokročilých režimov P, A, S, M disponuje plejádou motívových režimov, umeleckých filtrov a ďalších vymožeností v podobe automatickej panorámy, videomomentky (krátke spomalené video so záverečnou fotografiou s hudobným podmazom), režimu best shot (fotoaparát vyhotoví sériu záberov a buď vy alebo aparát vyberie najvydarenejší) či time laps snímania s automatickým vytvorením časozberného videa v rozlíšení Full HD a frekvencii 30 obr./s.

Video

Ak sa nenahneváte, túto časť skôr teoreticky. Video ma doteraz nezaujalo, aby som sa pustil do jeho natáčania a skúmania. V každom prípade J5 disponuje 4K videom v pomalšom snímaní 15 obr./s. Ak chcete natáčať naozaj plynulý záznam, vo Full HD to dokáže J5 už vo frekvencii 60obr./s. A v HD rozlíšení dokonca 120 obr./s. Vďaka pokročilému zaostrovaniu fotoaparát stíha sledovať objekty aj počas natáčania, čo je nesporná výhoda oproti zrkadlovkám, kde ste poväčšine odkázaní na manuálne zaostrovanie alebo sa zmierite s častejším pumpovaním (dýchaním) zaostrovania. Naozaj nie som povolaní, aby som akokoľvek hodnotil kvalitu záznamu, nebolo by to férové ani voči prístroju ani voči vám čitateľom. Pre predstavu Vám ale prikladám ukážkové videa z youtube. Prvé video je v rozlíšení 4K, druhé je názor komerčného fotografa a videografa Patrick Fallon.

Záver

Nikon J5 je vynikajúco spracovaný fotoaparát s hliníka a horčíkovej zliatiny s vylepšenou ergonómiou v každom ohľade oproti svojim predchodcom z radu J. Gripy dodávajú pevnejšie držanie tela, výklopný a dotykový displej uľahčujú prácu z rôznych uhlov alebo umožňujú pohodlné autoportéty. Manuálne ovládacie prvky minimalizujú potrebu vstupovať do menu aparátu. WIFI s NFC pre milovníkov rýchleho zdieľania. Privítal by som možnosť externého hľadáčika a sánok pre externý blesk. Nikon J5 je zároveň najrýchlejším fotoaparátom na trhu so snímaním vo frekvencii až 60obr./s bez AF a 20 obr./s s AF (20 snímok v rade kým sa snímanie spomalí). Ponúka pokročilé video, ak chcete natáčať maximálne Full HD. 4K je zatiaľ iba vo frekvencii 15obr./s. Obrazová kvalita 1“ type senzora je na vysokej úrovni. V JPG sa fotoaparát postará o všetko, aby ste spokojne mohli fotografovať a netrápiť sa korekciou skreslenia či šumu. Snímač má slušný dynamický rozsah, príjemné farby bez prílišnej saturácie. Pre živé farby v JPG odporúčam nastaviť picture control na VIVID. Elektronická závierka je tichá, no nie je vhodná pre extrémne športy a naozaj rýchle deje. Prístroj by som odporúčal ako dovolenkový a vychádzkový aparát, rodinný záznamník či pomocník pre bloggerov, ktorí potrebujú rýchlo zdieľať svoje fotografie s publikom. Ak to myslíte vážnejšie s akčným fotením prípadne s fotografovaním s bleskom a chcete malý fotoaparát, poobzerajte sa po ešte pokročilejšom Nikon 1 V3, ktorý má mechanickú závierku.

Technické špecifikácie

Nikon 1 J5
Veľkosť snímača: CX (13.2×8.8mm, crop faktor x2,7)
Počet megapixelov: 20,8
Citlivosť ISO: 160-12800
Max. rýchlosť sekvenčného snímania: 60obr./s (20 záberov, potom sa snímanie spomalí)
Rýchlosť závierky: 1/16 000s až 30s
Rozlíšenie videa: 4K (15 obr./s), Full HD (60. obr./s). HD (120 obr./s)…
Stabilizátor obrazu: V objektíve
Záznamové médium: Micro SD / Micro SDHC / Micro SDXC
Hmotnosť tela: 231g

Galéria produktových fotografií (Nikon corp.)

Galéria fotografií vyvolaných z RAW (NEF) bez korekcií skreslenia, vinetácie a aberácie)

 

Galéria fotografií JPG priamo z fotoaparátu, Picture Control STANDARD.

Zdieľaj

3 komentáre

  1. Mám V model a stou rýchlosťou po zapnutí to nie je celkom tak ako sa píše . Nejakú minútku je treba venovať fotaku čo je v ňom vlastne nastavené ináč môže prísť sklamanie .Napriklad keď som posledné použil fotak doma a následne vonku je potrebné ho prestaviť . Jedine ak by bol nastavený na auto tak by sa dalo hneď cvaknut ale aj tak by bolo na fotke niečo iné ako človek čaká .
    Vynikajuci fotak zrkadlovku som predal nechal som si len objektívy a používam ich na tomto zázraku 🙂
    Bazárové cena V s základnými objektívmi 10-30,30-110 a s prídavným bleskov je dnes okolo 100€ a to je veľmi dobrá cena.
    Ako bez hľadáčika si ho neviem predstaviť používať , na priamom slnku je displej o ničom ale pohľad do hľadáčika je úžasný .
    A nakoniec aj keď je fotak maly ten remienkom je dosť úzky tak na krku je ho dosť cítiť aj keď je ľahký .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *