Niekoľko lichotivých prívlastkov a top hodnotenie: Nikon Z 9 na DPreview

Tí, ktorých trochu fotografická technika zaujíma, určite poznáte internetový magazín dpreview.com. Ak nie, vedzte, že ide o momentálne najprestížnejší web venujúci sa recenziám technológií na zachytávanie a spracovanie obrazu. Na mediálnej scéne je už vyše 20 rokov. Tím recenzentov z tejto stránky už udelil mnohokrát zlaté ocenenie fotoaparátom Nikon (napr. D850, D500 a ďalším), ale tentokrát náš Nikon Z 9 zarúbal naozaj vysoko. Získal zatiaľ najvyššie skóre z testovaných fotoaparátov / kamier a vyslúžil si niekoľko potešujúcich prívlastkov.

„Nikon Z 9 je snáď najkompletnejší (najvybavenejší) fotoaparát, aký sme kedy testovali…“

„foto a video monster typu DSLR“

Celú recenziu si môžete prečítať a pozrieť tu: dpreview.com

Recenzenti v závere heslovite zhrňujú čo sa im páči a čo by naopak mohlo byť lepšie.

Páči sa:

 • Pôsobivá kvalita obrazu v Raw a JPEG formáte
 • Snímanie rýchlosťou 20 sn/s s plným AF
 • Rýchly, spoľahlivý a ľahko konfigurovateľný systém AF
 • Responzívny hľadáčik s takmer nulovým oneskorením a bez blackoutu počas snímania
 • Pracuje sa s ním ako s DSLR D-série (digitálnou zrkadlovkou Nikon D)
 • Užitočná škála video módov a režimov
 • Možnosti 10-bitového a Raw videa vo fotoaparáte
 • Zobrazenie waveform grafov pre nastavenie expozície videa
 • Spoľahlivý a konzistentný AF vo videu
 • Užitočné USB nabíjanie

Nepáči sa:

 • Elektronická závierka môže vytvárať pruhy na rýchlo blikajúcich displejoch
 • Žiadny rýchly spôsob nastavenia Auto ISO minimálnej rýchlosti závierky
 • Fotografické snímanie 30 sn./s a viac iba v JPEG
 • Väčší a ťažší ako priama konkurencia
 • Možnosti prispôsobenia sú široké, ale neumožňujú prístup ku všetkým funkciám
 • Bez možnosti 10-bit pri snímaní fotografií HDR
 • No a tu je zhrnutie recenzia v niekoľkých vetách.

Z 9 je prvý profesionálny mirrorless fotoaparát od Nikonu. Znamená to, že je rovnako použiteľný a spoľahlivý ako modely Nikon D5 a D6, ktoré nahrádza. Za týmto účelom bol aj navrhnutý. Výsledkom je mirrorless fotoaparát, ktorý sa najviac podobá na zrkadlovku, aký sme kedy testovali.

Tvar a ovládanie fotoaprátu budú užívateľom D6 ihneď známe, rovnako aj systém menu, ale najpôsobivejšie je to, že Z9 pôsobí úplne ako DSLR. Systém AF pracuje a vyzerá veľmi podobne ako u D6. Umelý zvuk závierky je natoľko presvedčivý, že zabudnete, že je to iba zvukový efekt. Práve hľadáčik Z 9 je to, čo najviac prispieva k zážitku: ešte pred pridaním režimu 120 sn./s, hľadáčik Z 9 bol neuveriteľne responzívny. Znamená to, že nikdy si nevšimnete žiadne omeškanie hľadáčika a rýchlo zistíte, že sa sústredíte len na záber. Užívatelia D série budú môcť fotiť na Z 9 bez toho, aby nestihli záber. A to je polovica úspechu.

Z 9 stavia na benefitoch, ktoré dizajn mirrorless fotoaparátu prináša. Absencia zrkadla a rýchly vrstvený CMOS senzor znamenajú, že Z 9 dokáže snímať rýchlejšie, ako je schopný mechanizmus so zrkadlom. AF systém pokrýva väčšinu záberu, čo umožňuje presnú detekciu očí a prispôsobenie AF zón tvarom aj veľkosťou. Takéto využitie obrazových dát pre zaostrovanie DSLR jednoducho nemôže ponúknuť. Z 9 poskytuje také možnosti snímania videa a kvalitu videa, ktoré konkurujú prístrojom zameraným vyslovene na video.

Kvalita obrazu je excelentná, s nepatrne zníženým dynamickým rozsahom v porovnaní s D850 alebo Sony a1, čo v reálnych podmienkach nemá na výsledok výraznejší vplyv. Z 9 ponúka aj nové možnosti výraznejšej kompresie Raw-u, ktoré napriek niekoľkým nevýhodám môžu byť užitočné  pri fotení dvadsiatich 45MPix fotografií  každú sekundu. Autofokus je fenomenálny: kombinuje prispôsobiteľnosť typickú pre Nikon s rýchlosťou a výkonom, ktorý zodpovedá tomu najlepšiemu, čo sme kedy videli.

Limit 20 snímok za sekundu v Raw formáte je asi jediná špecifikácia, v ktorej Z 9 nevyniká.

Spoliehanie sa výlučne na elektronickú závierku znamená, že môže dochádzať k interakcii s vysokofrekvenčnými displejmi, čo môže spôsobiť pruhy na daných displejoch. S tým budú musieť najviac vyrovnávať športový fotografi na štadiónoch s takýmito displejmi.

Vo všetkých ostatných ohľadoch je Z 9 triumfom. Niektorí ľudia obhajujú malé telo (a voliteľný grip) Sony a1, ale Z 9 je menší a ľahší fotoaparát ako tie, ktoré nahrádza, a pritom zostáva dôverne známy tým, ktorí od nich prechádzajú. V konečnom dôsledku primárnou úlohou Z 9 je poskytnúť výkonnejší fotoaparát profesionálom oddaným systému Nikon a v tejto úlohe totálne uspel. Je to snáď najkompletnejší fotoaparát, aký sme kedy použili.

Záver

Nikon Z 9 je pravdepodobne najvybavenejší fotoaparát, aký sme kedy testovali. Sníma vynikajúce 45MP snímky rýchlosťou až do 30 sn./s (20 v Raw). Zachytáva 8K video vo všetkých populárnych i profi režimoch od 8-bit MP4 po 12-bit N-Raw. Jeho zaostrovací systém je výkonný a zároveň aj jednoduchý na požívanie a pracuje vynikajúco pri fotografovaní aj videu. Je väčší a ťažší ako niektorí jeho konkurenti, kvôli čomu je menej vhodný na určité aplikácie, ale celkovo kombinuje to najlepšie zo zrkadlovky a videokamery v jednom tele.

Vhodný je na: šport, fotožurnalistiku, svadby a udalosti, video

Nie je vhodný na: cestovateľskú fotografiu, pri ktorej rozhoduje veľkosť a váha

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.