Niekoľko lichotivých prívlastkov a top hodnotenie: Nikon Z 9 na DPreview

Tí, ktorých trochu fotografická technika zaujíma, určite poznáte internetový magazín dpreview.com. Ak nie, vedzte, že ide o momentálne najprestížnejší web venujúci sa recenziám technológií na zachytávanie a spracovanie obrazu. Na mediálnej scéne je už vyše 20 rokov. Tím recenzentov z tejto stránky už udelil mnohokrát zlaté ocenenie fotoaparátom Nikon (napr. D850, D500 a ďalším), ale tentokrát náš Nikon Z 9 zarúbal naozaj vysoko. Získal zatiaľ najvyššie skóre z testovaných fotoaparátov / kamier a vyslúžil si niekoľko potešujúcich prívlastkov.

„Nikon Z 9 je snáď najkompletnejší (najvybavenejší) fotoaparát, aký sme kedy testovali…“

„foto a video monster typu DSLR“

Celú recenziu si môžete prečítať a pozrieť tu: dpreview.com

Recenzenti v závere heslovite zhrňujú čo sa im páči a čo by naopak mohlo byť lepšie.

Páči sa:

 • Pôsobivá kvalita obrazu v Raw a JPEG formáte
 • Snímanie rýchlosťou 20 sn/s s plným AF
 • Rýchly, spoľahlivý a ľahko konfigurovateľný systém AF
 • Responzívny hľadáčik s takmer nulovým oneskorením a bez blackoutu počas snímania
 • Pracuje sa s ním ako s DSLR D-série (digitálnou zrkadlovkou Nikon D)
 • Užitočná škála video módov a režimov
 • Možnosti 10-bitového a Raw videa vo fotoaparáte
 • Zobrazenie waveform grafov pre nastavenie expozície videa
 • Spoľahlivý a konzistentný AF vo videu
 • Užitočné USB nabíjanie

Nepáči sa:

 • Elektronická závierka môže vytvárať pruhy na rýchlo blikajúcich displejoch
 • Žiadny rýchly spôsob nastavenia Auto ISO minimálnej rýchlosti závierky
 • Fotografické snímanie 30 sn./s a viac iba v JPEG
 • Väčší a ťažší ako priama konkurencia
 • Možnosti prispôsobenia sú široké, ale neumožňujú prístup ku všetkým funkciám
 • Bez možnosti 10-bit pri snímaní fotografií HDR
 • No a tu je zhrnutie recenzia v niekoľkých vetách.

Z 9 je prvý profesionálny mirrorless fotoaparát od Nikonu. Znamená to, že je rovnako použiteľný a spoľahlivý ako modely Nikon D5 a D6, ktoré nahrádza. Za týmto účelom bol aj navrhnutý. Výsledkom je mirrorless fotoaparát, ktorý sa najviac podobá na zrkadlovku, aký sme kedy testovali.

Tvar a ovládanie fotoaprátu budú užívateľom D6 ihneď známe, rovnako aj systém menu, ale najpôsobivejšie je to, že Z9 pôsobí úplne ako DSLR. Systém AF pracuje a vyzerá veľmi podobne ako u D6. Umelý zvuk závierky je natoľko presvedčivý, že zabudnete, že je to iba zvukový efekt. Práve hľadáčik Z 9 je to, čo najviac prispieva k zážitku: ešte pred pridaním režimu 120 sn./s, hľadáčik Z 9 bol neuveriteľne responzívny. Znamená to, že nikdy si nevšimnete žiadne omeškanie hľadáčika a rýchlo zistíte, že sa sústredíte len na záber. Užívatelia D série budú môcť fotiť na Z 9 bez toho, aby nestihli záber. A to je polovica úspechu.

Z 9 stavia na benefitoch, ktoré dizajn mirrorless fotoaparátu prináša. Absencia zrkadla a rýchly vrstvený CMOS senzor znamenajú, že Z 9 dokáže snímať rýchlejšie, ako je schopný mechanizmus so zrkadlom. AF systém pokrýva väčšinu záberu, čo umožňuje presnú detekciu očí a prispôsobenie AF zón tvarom aj veľkosťou. Takéto využitie obrazových dát pre zaostrovanie DSLR jednoducho nemôže ponúknuť. Z 9 poskytuje také možnosti snímania videa a kvalitu videa, ktoré konkurujú prístrojom zameraným vyslovene na video.

Kvalita obrazu je excelentná, s nepatrne zníženým dynamickým rozsahom v porovnaní s D850 alebo Sony a1, čo v reálnych podmienkach nemá na výsledok výraznejší vplyv. Z 9 ponúka aj nové možnosti výraznejšej kompresie Raw-u, ktoré napriek niekoľkým nevýhodám môžu byť užitočné  pri fotení dvadsiatich 45MPix fotografií  každú sekundu. Autofokus je fenomenálny: kombinuje prispôsobiteľnosť typickú pre Nikon s rýchlosťou a výkonom, ktorý zodpovedá tomu najlepšiemu, čo sme kedy videli.

Limit 20 snímok za sekundu v Raw formáte je asi jediná špecifikácia, v ktorej Z 9 nevyniká.

Spoliehanie sa výlučne na elektronickú závierku znamená, že môže dochádzať k interakcii s vysokofrekvenčnými displejmi, čo môže spôsobiť pruhy na daných displejoch. S tým budú musieť najviac vyrovnávať športový fotografi na štadiónoch s takýmito displejmi.

Vo všetkých ostatných ohľadoch je Z 9 triumfom. Niektorí ľudia obhajujú malé telo (a voliteľný grip) Sony a1, ale Z 9 je menší a ľahší fotoaparát ako tie, ktoré nahrádza, a pritom zostáva dôverne známy tým, ktorí od nich prechádzajú. V konečnom dôsledku primárnou úlohou Z 9 je poskytnúť výkonnejší fotoaparát profesionálom oddaným systému Nikon a v tejto úlohe totálne uspel. Je to snáď najkompletnejší fotoaparát, aký sme kedy použili.

Záver

Nikon Z 9 je pravdepodobne najvybavenejší fotoaparát, aký sme kedy testovali. Sníma vynikajúce 45MP snímky rýchlosťou až do 30 sn./s (20 v Raw). Zachytáva 8K video vo všetkých populárnych i profi režimoch od 8-bit MP4 po 12-bit N-Raw. Jeho zaostrovací systém je výkonný a zároveň aj jednoduchý na požívanie a pracuje vynikajúco pri fotografovaní aj videu. Je väčší a ťažší ako niektorí jeho konkurenti, kvôli čomu je menej vhodný na určité aplikácie, ale celkovo kombinuje to najlepšie zo zrkadlovky a videokamery v jednom tele.

Vhodný je na: šport, fotožurnalistiku, svadby a udalosti, video

Nie je vhodný na: cestovateľskú fotografiu, pri ktorej rozhoduje veľkosť a váha

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *