„Nie som typ človeka, ktorý by sedel doma a nič nerobil.“ O natáčaní Behind the Z s Denisom Fuecom

Ak popri Nikonblogu sledujete aj Youtube kanál Nikon, nemohli ste si nevšimnúť sériu videí Behind the Z. Ich sprievodcom je fotograf Denis Fueco. Svojim kolegom fotografom rôznych žánrov dáva „ochutnať“ nové Nikony Z. Momentálne má už seriál zverejnených 13 pokračovaní a ďalšie budú pribúdať. Ako to celé vzniklo? Petr Lindner z českého nikonblog.cz sa o projekte rozprával s Denisom Fuecom.

Séria videí Behind the Z bol váš nápad. Ako to vzniklo?
Bola, alebo skôr stále je za tým koronakríza. Odpadlo mi veľa práce. A ja nie som typ človeka, ktorý by sedel doma a nič nerobil. No a napadlo mi urobiť videá propagujúce nové Zetká. Veľa fotografov stále nemala, alebo nemá možnosť si nové fotoaparáty vyskúšať. Alebo na to len zatiaľ nemali čas a priestor. Tak som išiel za nimi ja s fotoaparátmi. 🙂

Predpokladám teda, že vy sám na niektorý Nikon Z fotíte.
Keď sme začali seriál Behind the Z natáčať, Zetko som ešte nemal. Ale mnohokrát som s ním fotil, v Maroku pre Nikon, ale i niektoré ďalšie projekty v Česku. Nikon Z 7 som si úplne zamiloval.

Takže ak tomu rozumiem správne, Zetká vás zaujali a chceli ste, aby o nich sa dostali do väčšieho povedomia medzi fotografmi.
Áno, presne tak to celé vzniklo.

Ako ste vyberali fotografov, ktorí vo videách skúšajú Nikony Z?  

Sledovaním Instagram Nikon som zistil, že tam sú hlavne krajinári, športoví a wildlife fotografi. A nie sú tam, alebo len málo takých, čo robia rodinnú fotografiu, svadby alebo párové fotografie. No a pretože práve takýchto fotografov poznám, vyberal som spomedzi nich. V druhej sérii sa už bude fotiť Nikonmi Z 6II a Z 7II, tam sa objavia napríklad aj športoví fotografi.

Viete, žeby si niekto z nich, po tom čo si pri natáčania skúsil Nikon Z niekotý model zaobstaral?
Šiesti z nich už určite Zetká majú. A viem o dvoch, ktorí čakajú na Nikon Z 6II. Takže hneď ako ho budú mať k dispozícii, budú si ho skúšať. A jeden sa chystá na Nikon Z 7II.

To som úprimne povedané nečakal. To je úspech.
Mňa to veľmi teší. Keďže mám rád Nikon ako značku, a tiež ľudí v českom zastúpení Nikonu, som potešený, že to funguje. Že môžem prispieť aspoň takouto trochou k povedomiu o nových foťákoch.

Tiež ste lektorom kurzov Nikon školy.
Zatiaľ som robil len jeden kurz, potom prišla korona. Tak som sa pustil do Behind the Z. 🙂 Ale máme už naplánované dva termíny workshopu Párové fotenie v tomto roku.

Čo vás baví na tom, dávať rady povedzme menej skúseným fotografom?
Veľmi dobre si pamätám, ako som prišiel do Česka. Okrem toho, že som nevedel jazyk, nikto mi s fotením nepomohol. Začínal som sám, všetko som sa musel naučiť sám. Nebol nikto, kto by mi ukázal správnou cestu. To, čo som mohol vedieť za dva roky, som sa musel učiť desať rokov. Nechcem, aby tom tak boli aj ostatní. Život je krátky a ja rád každému pomôžem k tomu, aby jeho cesta poznania bola kratšia ako moja.

Tomu úplne rozumiem. Ale mnoho fotografov nechce prezrádzať svoje know-how iným, pretože majú pocit, že by si tým „vychovali“ konkurenciu.
To sú ľudia, ktorí neveria sami sebe. Pokiaľ verím sám sebe, že robím dobrú prácu, tak sa nemusím báť konkurencie. Konkurencia je dobrá. Mne dodáva motiváciu do práce, núti ma vymýšľať nové nápady, nenechá ma len tak sedieť na gauči a čakať na klientov. Fotograf, ktorý sa bojí prezrádzať svoje know-how, má problém sám so sebou. Naviac každý fotograf má iných klientov. A každý klient má iné požiadavky, iný štýl, vkus.

Ešte sa vrátim k Nikonom Z. Čo sa vám na nich najviac páči?
Určite rýchlosť a potom autofokus. Ten sa mi zdá lepší ako u zrkadloviek.

Vy fotíte prevažne ľudí, takže ste asi ocenili automatické zostrovanie na oči.
Áno. I keď často stačí len využívať ‚obyčajný‘ ostriaci bod, ktorými je pokrytý celý hľadáčik. Často fotím s automatickým sledovaním tak, že si iba zvolím bod, a ten mi potom drží zaostrenie, i keď sa ľudia hýbu a ja sa môžem venovať foteniu. Veľmi mi to pomáha pri fotení neposedných detí. 🙂

Aké používate objektívy?
Ja už možno takých sedem rokov fotím takmer iba na 35-ku. Asi 90 percent mojich fotografií je nafotených 35mm ohniskom. Mám ešte 85mm objektív, ale ten používam iba na detailnejšie portréty alebo pokiaľ sa niečo deje ďalej odo mňa. 35 je jednoducho najlepšie ohnisko. 🙂

Ďakujem za rozhovor Denis!

 


Všetky videá seriálu Behind the Z nájdete na Youtube kanáli Nikon Czech Republic.


 

Denis Fueco

Profesionálny svadobný a párový fotograf. Za fotografiou veľa cestuje a má za sebou niekoľko workshopov nielen v Česku. Denisova klientela je z celého sveta.

Od roku 2003 sa venuje profesionálnej fotografii. Je za tím osobní príbeh, keď začal s fotením novonarodených detí a od tej chvíle ho začalo baviť zachytávanie nových členov rodiny a radosti okolo toho. Potom si povedal, prečo nezačať fotiť celý životný príbeh. Všetko začína prepojením života dvoch ľudí, ktorí sa časom vezmú, následne založí rodinu a príbeh sa rodí… K tomu sa pridalo fotenie priateľov a spomienok. Zachytenie momentu a emócií ľudského života je pre Denisa to hlavné.

denisfueco.com

Fotografie Denisa Fueco:

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *