Prednedávnom sme zverejnili článok o základnom (nielen) krajinárskom filtri, o polarizáku. Ako som vám prisľúbil, dnes je na rade druhý nenahraditeľný filter a to neutrálny šedý. Nie je nenahraditeľný v zmysle, že ho musí mať každý fotograf, skôr v zmysle že sa jeho účinok nedá nahradiť efektom či filtrom v počítači. Jeho úloha je pomerne netradičná, keďže vo fotografii odjakživa zápasíme skôr s nedostatkom svetla. ND filter má totiž za úlohu zachytávať svetlo, ktoré smeruje do objektívu a prepúšťať z neho len určité percento. Uberá teda svetlo a pridáva na expozičnom čase. A to sú jeho základné funkcie.
Séria ND filtrov rôznej hustoty. zdroj: manfrotto.com
Niekoľko príkladov z praxe
Plne otvorený (odclonený) objektív počas slnečného dňa (napr. pri portréte)
Chcel by som vyfotiť portrét s perfektne rozostreným pozadím, no vonku intenzívne svieti slnko. Intenzita svetla je taká silná, že ani profesionálny fotoaparát s časom závierky 1/8000s na najnižšej hodnote ISO neumožňuje fotografovať s plne otvorenou clonou. Problémom je príliš veľa svetla. Aj keď použijem najnižšie ISO a najrýchlejší čas závierky, expozimeter mi ukazuje clonu povedzme F5,6. Na tejto clone nedokážem rozostriť pozadie za fotografovaným tak efektne, ako by som chcel. Mám predstavu, že budem fotografovať na clone F2. Pri tejto clone môj objektív dobre kreslí a má stále atraktívny a hladký bokeh (rozostrenie pozadia). Ako sa ale dopracujem k tejto clone? Jednoducho použijem ND filter. Od clony F2 k F5,6 sú to 3 expozičné stupne (2 – 2,8 – 4 – 5,6). Potrebujem teda ubrať tri expozičné stupne (EV) svetla. No a na to poslúži ND filter s predlžovacím faktorom 3EV. ND filter takejto sily býva označený aj ako ND8, keďže prepustí až 8x menej svetla. Po jeho nasadení fotografujem clonou F2 namiesto F5,6, pri rovnakej kombinácii času a ISO hodnoty.
Rozmazanie pohybu pre zaujímavý efekt
Určite poznáte hranie sa s dlhými časmi závierky za účelom dosiahnutia efektného rozmazania pohybu. S obľubou to využívajú krajinárski fotografi pri fotení vodopádov, potokov, morského príboja, mrakov na oblohe… Ja síce nie som typický krajinár, ale niekedy neodolám takému pokušeniu a dlhé expozičné časy počas dňa si vyskúšam. Zvlášť, keď sú súčasťou môjho dokumentárneho či reportážneho fotenia. 🙂 Tu bol použitý ND filter o sile ND64 (predlženie času o 6 expozičné stupne – až 64x menej svetla). Tento filter mi v kombinácii s priclonením objektívu umožnil vyhotoviť fotografie s rozmazaným pohybom aj na silnom slnku na mori. Fotografoval som časom 1/2s až 1/5s. Bez ND filtra by so tieto časy na slnku nemohol dosiahnuť.
Aj na nasledujúcej fotografii bol použitý ND8 filter na predlženie expozície až na 2,5 – 6s. Vďaka tomu sa pohybujúca voda potôčika rozmazala do zvláštnych tvarov.
Ďalšie využitie ND filtrov:
Na zníženie rýchlosti času závierky pri snímaní s bleskom (X synchronizačný čas)
Na zníženie rýchlosti času závierky pri snímaní videa (krátke časy závierky spôsobujú trhanie)
Rozmazanie pohybujúcich sa objektov (v extrémnom prípade ich „zmiznutie“ z obrazu)
Zníženie clonového čísla objektívu na optimálnu clonu (ktorá najlepšie kreslí)
Zníženie hĺbky ostrosti (rozostrenie pozadia) za jasného svetla
Tabuľka účinnosti filtrov
Ako som už spomínal vyššie, ND filtre majú rôznu hustotu a teda zachytávajú iné množstvo svetla. Podľa ich sily si môžete vybrať taký, ktorý vám najviac na danú vec vyhovuje.
7 komentáre
ja som si raz na predajni skúšala takýto filter, ale môj foťáčik s tým nevedel zaostriť, tak som ho nakoniec nekúpila. 🙁 Ale chcela by som si vyskúšať tú rozmazanú vodu.
ahoj. ostrí sa bez filtra a keď máš zaostrené, tak potom ho nasadíš.
napr. s ND1000 by si nemala šancu zaostriť asi ani keby na objektív svietilo priame ostré slnko.
Tak ako napísal jano. Keď je filter nie priveľmi hustý, dá sa aj ostriť za jasného počasia. Napríklad ja som pri fotení na plachetnici v pohode ostril cez ND64. Niečo iné je ale v interiéri, tam bude problém aj s ND8. Takže netreba sa báť, nie je to chyba, je to vlastnosť. Pri krajinke sa zaostrí a potom sa nasadí filter. Samozrejme, tak, aby sme pri nasadzovaní filtra nepohli zaostrovacím prstencom a náhodou tak neposunuli zaostrenie. jano, ďakujem za zaskočenie. 🙂
Neoplatilo by sa v sucasnosti skor zainvestovat do variabilneho ND filtra, tie vysledky od kvalitneho japonskeho vyrobcu su mi zdaju viac nez slusne
Áno, máte pravdu, treba len pozorne vyberať. Na vario ND sa neoplatí šetriť. Lacnejšie vario filtre nefiltrujú rovnomerne po celej ploche a môžu spôsobovať čmuhy alebo fľaky na fotografiách.
ND fajn, na zachytenie dynamiky vody, zvlast na lodi, je VR uzitocny a/alebo stativ, postavil som na kajutu a experimentoval. https://www.facebook.com/fotoslavmiro/photos/a.294161794119296.1073741955.144229025779241/294162774119198/
Nerozumiem tomu sumu? tu na BW zaberoch.
Tu je zrno pridané schválne, aj keď s odstupom času by som použitie prehodnotil. 🙂