Nenápadný služobník: NIKKOR Z 40 mm f/2

Je dobré, že rad objektívov NIKKOR Z sa každým rokom rozširuje. Ešte lepšie je, že sa medzi novinkami nachádzajú aj malé a ľahké objektívy,  ktoré nezaťažia ani váš rozpočet ani váš krk, na ktorom budete fotoaparát s takýmto objektívom nosiť. Po malej a ľahkej 28-ke, ktorá uzrela svetlo sveta s retro fotoaparátom Nikon Z fc, spoločnosť predstavila veľkosťou aj výzorom veľmi podobný objektív NIKKOR Z 40 mm f/2. 

Ide o cenovo dostupný a jednoduchý objektív, čo však nevylučuje, že je dobre využiteľný na rôzne fotografické žánre. A o aké žánre by mohlo ísť? Vzhľadom na ohnisko, veľkosť, váhu objektívu a jeho cenu ide o ideálny objektív na street fotografiu, dokument, reportážnu fotografiu i denné nosenie a zachytávanie bežného života. Tento objektív bude vyhovovať tým, pre ktorých je 35 mm objektív široký a 50 mm objektív priúzky. Priznám sa, že práve takéto ohnisko imponuje aj mne. Ak nefotografujem širokouhlé zábery ulice, tak mám na objektíve zvyčajne nasadenú tridsaťpäťku alebo päťdesiatku. V istom zmysle tento objektív nahrádza obidve. Navyše je geniálne ľahučký, a keby sa čokoľvek stalo, škoda bude, vzhľadom na jeho cenu, minimalizovaná.

Dizajn a ergonómia

NIKKOR 40 mm je veľmi jednoduchý objektív ako optickou konštrukciou, tak aj funkčne alebo vybavením ovládačmi.

Na objektíve nájdete len ostriaci prstenec. Žiadne programovateľné tlačidlá ani druhý funkčný prstenec. Pritom všetkom je objektív spracovaný dostatočne kvalitne, aby mohol byť odolný voči prachu a stekajúcej vode.

Práve jednoduchá konštrukcia bez pridaných tlačidiel či prstencov umožnila aj v tejto cene implementovať tesniace krúžky všade tam, kde je potrebné, aby bol objektív vhodný aj do nie príliš priaznivého prostredia.

Objektív má plastový bajonet, ale vzhľadom na jeho veľkosť a váhu to nebude problém. Netreba však zbytočne ťahať fotoaparát z brašne za objektív zvlášť, ak je fotoaparát založený a jeho vytiahnutie by vyžadovalo väčšiu silu.

Objektív veľmi dobre ladí nielen so štandardnými telami mirrorless fotoaparátov Nikon Z, ale aj s retro foťáčikom Nikon Z fc. Na tele DX formátu (Nikon Z 50, Nikon Z fc) ohnisková vzdialenosť tohto objektívu zodpovedá 60 mm, čiže v princípe sme stále blízko štandardnej päťdesiatky. A to môže vyhovovať menej smelším fotografom, ktorí na ulici majú radšej odstup. Dokonca si myslím, že na Nikone Z fc vyzerá tento objektív ešte lepšie ako na štandardnom tele typu Z 6 alebo Z 7. 

Objektív má vpredu 52 mm závit na kruhové filtre, čo je pre Nikon veľmi častý priemer. Závit je podobne plastový ako bajonet, čo prináša svoje výhody aj nevýhody. Je náchylnejší na poškodenie, no zároveň lacnejší na výmenu a určite sa vám doň “nezahryzne” kovový filter. Som presvedčený, že väčšina z vás to pozná. Ľahko naskrutkujete filter na objektív, no hodinu ho už neviete z neho sňať. V kombinácii s plastovým závitom je to nepravdepodobné, či skôr takmer nemožné. Objektív má 9 ohnutých lamiel clony pre pekný a hladký bokeh. Ako fungujú si ukážeme neskôr.

Zaostrovanie

Zaostrovanie objektívu nie je na úrovni športových objektívov, ale je rýchlejšie ako u NIKKOR Z 35 mm S objektívu. Porovnal by som ho práve k štandardnému NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S. A to znamená veľmi dobre. Zaostrovanie je pritom tiché a plynulé aj pri natáčaní videa. Je veľmi tiché.

 Zaostrovanie, ako u všetkých ostatných NIKKOR Z objektívov, je realizované pomocou zaostrovacieho motorčeka, a to nielen automatické zaostrovanie, ale aj manuálne zaostrovanie. Zaostrovací prstenec prenáša signál do motorčeka a ten posúva zaostrovaciu sústavu. Zaostrovanie nie je lineárne, čiže keď rýchlejšie pootočíte prstencom, objektív rýchlejšie a ďalej preostrí. Filmári, ktorí by chceli používať Follow Focus a mechanicky naznačiť vzdialenosť zaostrenia naň, si tak na svoje neprídu. Nepredpokladám ale, že toto by bol objektív vyhľadávaný filmármi pre seriózne natáčanie videa s precíznym manuálnym zaostrovaním.

Obrazová kvalita

Objektív NIKKOR Z 40 mm má jednoduchú optickú sústavu. Nie je vyladený na bezprecedentnú ostrosť. Neznamená to však, že objektív nie je ostrý, alebo že sa nedá používať plne odclonený. Málinko mäkšia kresba práve v tomto prípade svedčí jemným portrétom. Pri portréte nepotrebujete mať 100% kresbu a určite nie vo vzdialených rohoch obrazu. Ak chcete vyfotiť jemný a mäkší portrét, použijete clonu F2 až 2,5, ak chcete rezavo ostrý portrét muža, stačí pricloniť na F2,8 – 4. 

Clona F2 pre jemnejší portrét
Pri F9 je ostrosť bez chybičky aj do vzdialených okrajov a rohov.

Prechody medzi svetlom a tieňom sú vďaka jednoduchej konštrukcii krásne hladké a umožňujú v RAW formáte veľmi dobrú postprodukciu.

Fotografie ľudí z tohto objektívu sú akési zvláštne a náladové. Objektív má organický charakter a neviete úplne predpokladať, v akej svetelnej situácii ako zareaguje, hlavne čo sa týka bokehu – rozostrenie okolia mimo hĺbku ostrosti. Je s ním veľká zábava.

Jeho odladenie voči optickým chybám je veľmi dobré a v mnohých ohľadoch nezaostáva za špičkovým radom NIKKOR Z objektívov série S. Jemné nedokonalosti mu pridávajú na ľudskosti zvlášť, keď je objektív odclonený. Po priclonení objektívu na clonu F4 až F5,6 je už naozaj ostrý a pripravený splniť nároky každého náročného fotografa vrátane testerov, ktorí ho budú skúmať pri 100% zväčšení.

Zaujímavosťou je bokeh. Ten nie je ani príliš hladký, ale ani prehnane nervózny. Rozostrené svetlá sú pri výraznom rozostrení (pri zaostrení nablízko) kruhové, pri clone F2,8 začínajú byť viditeľné lamely clony. Tie sú kosákovitého tvaru, ale aj tak pri priclonení vytvárajú polygonálne útvary. V dnešnej dobe kruhových svetiel v bokehu je to príjemné osvieženie. Naznačuje to aj vytváranie hviezdic zo svetiel v nočných fotografiách. O tom ale neskôr.

Pri menej rozostrenom pozadí (pri zaostrení na stredné vzdialenosti) je vidieť excentrický charakter malých svetiel. Čím ďalej k okrajom, tým sú viac excentrické. Súvisí to asi s jedinou výraznejšou optickou chybou objektívu a tou je koma. Ostré svetlá k okrajom obrazu nie sú zobrazené ako dokonalé body, ale svetlo sa z nich “rozlieva” do strán. Objektív tak nebude voľbou fotografov nočnej oblohy.

Nevadí to naopak fotografom nočných scenérií, nočného mesta, kde aj tak objektív priclonia, aby získali veľkú hĺbku ostrosti a maximálnu kresbu objektívu. Tam ich čaká príjemné prekvapenie v podobe pekných 18-cípych hviezd, ktoré ostré svetlá vytvárajú. To je veľmi sympatické.

Protisvetlo zvláda objektív výborne vďaka malému počtu optických členov. Je ich iba 6 a sú usporiadané v 4 skupinách. Napriek absencii Nano Crystal Coat sa v protisvetle nevyskytujú, alebo len minimálne odlesky či strata kontrastu.

Nočné fotografie sú tiež vďaka jednoduchej konštrukcii čisté, s dobrým kontrastom a po priclonení z ostrých svetiel vytvárajú lamely clony pekné hviezdice. Pri clone F 8 iba začínajú, pomerne výrazné sa objavia pri clone F13 a vyššej. 

Záver

Tento mrňavý a ľahký objektív som si obľúbil. Nie je to tak bezchybný objektív ako štandardný NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S, ale je 2,5x lacnejší. NIKKOR Z 40 mm f/2 je zároveň s polovičnou dĺžkou a menej ako polovičnou váhou najľahšou štandardnou voľbou pre bajonet Nikon Z a to pri zachovaní veľmi slušnej svetelnosti f/2.

Objektív rýchlo a presne zaostruje. Pri zaostrovaní ho nepočuť a mení obrazový uhol nebadateľne. Video nadšenci ho tak môžu používať pre automatické natáčanie videa. Profíkom bude chýbať manuálne spriahnutie zaostrovacieho prstenca so zaostrovacou sústavou, ale tento objektív nie je určený na manuálne zaostrovanie profi kameramana.

Objektív je ostrý v strede obrazového poľa aj odclonený, kraje a rohy obrazového poľa sú trochu mäkšie, hlavne pri zaostrení na blízke objekty. Pri clone F5,6 je už objektív kresbou detailov uniformne výborný. V kritických svetelných situáciách môžete sem-tam zbadať chromatickú aberáciu, no o tú sa dokáže dokonale postarať jej automatická korekcia pomocou firmvéru fotoaparátu. Je skvelý v protisvetle a jednoduchá sústava optických členov mu dodáva akýsi zvláštny šmrnc so živými farbami.

Bokeh nie je dokonale hladký ako pri NIKKOR Z 50 mm S, ale je o kúsok hladší ako pri NIKKOR Z 35 mm S. Má vlastný charakter. Objektív nie je najvhodnejší pre snímanie nočnej oblohy pre horšie vykreslenie bodových svetiel v rohoch a okrajoch obrazu, ale zaľúbenie v ňom nájdu street fotografi, dokumentaristi. Tí, ktorí nechcú na miesta, kde fotografujú nosiť drahú techniku, ale ani sa nechcú zriekať veľmi dobrého optického výkonu. A samozrejme všetci, ktorí chcú nosiť malý a ľahký objektív – turisti, hikeri, cestovatelia…

Nejde o najdokonalejší NIKKOR Z objektív, ale vzhľadom na cenu cca. 250 € som ostal veľmi milo prekvapený. Ak ste sa našli v jednej z vyššie spomenutých skupín, nebojte sa NIKKOR Z 40 mm f/2 vyskúšať. Odporúčam! Je to taký nenápadný ale výborný a nenáročný služobník.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *