Nebojácny univerzál: NIKKOR Z 24-200 mm f/4–6,3 VR

Ešte keď som fotografoval na zrkadlovku Nikon, mojím obľúbeným cestovným objektívom bol Nikkor AF- S 24 až 120 mm. Bol to najčastejšie používaný objektív či už som šliapal do kopcov v Alpách alebo cestoval krížom po Srí Lanka. Práve takýto rozsah zoomu mi doteraz u objektívov pre bajonet Nikon Z chýbal. Samozrejme po posledných tlačových správach od Nikonu vieme, že originál Nikkor Z 24 – 120 mm vo svetelnosti f/4 je na ceste. Pre cestovateľov je tu ale ešte jedno želiezko v ohni. A je poriadne horúce. Je to ešte väčší univerzál Nikkor Z 24 – 200 mm, ktorý je práve predmetom tohto testu.

Ten už máme nejaký čas k dispozícii, a tak som mohol aj ja s ním absolvovať niekoľko výletov a môžem sa podeliť o skúsenosti. Priznám sa, že objektívy v tomto rozsahu ma nikdy nefascinovali, keďže som stále cítil kompromis v kvalite obrazu, a tak som si nikdy takýto ultrazoom nekúpil. Vyskúšal som Nikkor 28 – 300 mm, 28 – 200 mm vo verzii G aj D a aj objektívy iných výrobcov v tomto rozsahu ohnísk. Preto som nečakal, že ma Nikkor Z 24 – 200 mm tak nadchne. Ale on to dokázal! Vám, ktorým sa nechcete čítať celá recenzia, hneď na začiatku prezradím, že tento ultrazoom je optický lepší ako môj obľúbený Nikkor 24 – 120 mm pre digitálne zrkadlovky. Vám, ktorý máte čas si ju prečítať, teraz prezradím dôvody prečo.

Dizajn a ergonómia

Napriek svojmu rozsahu je objektív pomerne kompaktný, minimálne v zloženom stave. Pri zmene ohniska sa samozrejme vysúva a predlžuje svoju dĺžku. V kompaktnom zloženom stave na 24 mm ohnisku ho môžete zaistiť aretáciou, aby sa vám pri prenášaný nevysúval. V takomto zloženom stave má niečo vyše 11 cm, vo vysunutej polohe 17,5 cm. Objektív má okrem prstenca zoomu ešte ovládací prstenec, ktorý je omnoho tenší a slúži na manuálne zaostrovanie, alebo si na neho môžete naprogramovať iné funkcie, napríklad zmenu clony či korekciu expozície. Prstenec zoomu je pohodlný široký a má primeraný odpor. Inak na objektíve nie sú žiadne ďalšie ovládacie prvky.

Objektív má stabilizátor obrazu s účinnosťou až 5 expozičných stupňov, ovládanie stabilizátora musíte nastaviť z fotoaparátu. Ja mám štandardne funkciu stabilizátora vyvedenú do rýchleho menu i. Takisto zaostrovanie môžete ovládať cez rýchle i menu. Nie je to tak priamočiare ako dedikovaný ovládačom na objektíve, ale pomocou tlačidla i a dotykového displeja môžete veľmi rýchlo nastaviť obidve tieto veličiny. Objektív používa 67 mm filtre.

Jeho optická konštrukcia obsahuje 19 členov v 15 skupinách a Nikon na optike vôbec nešetril. Nachádza sa v nich 5 špeciálnych optických prvkov – dve asférické členy, dva členy zo špeciálneho ED skla a jeden kombinovaný asférický člen z ED skla. Nechýbajú ochranné antireflexné vrstvy ARNEO a fluórinový predný element pre ľahšie čistenie objektívu. Výborná správa – objektív je utesnený proti prachu a stekajúcej vode!

Objektív zaostruje STM motorom, čiže takzvaným krokový motorom, ktorý je tichý, rýchly a presný . Objektív má kovový bajonet a kovové vnútornej časti, samotné telo je z kvalitného plastu. Objektív je utesnený voči stekajúcej vode a prachu. Váži 570 g, čo na jeho rozsah vôbec nie je veľa, ale samozrejme svoju poctivú optickú konštrukciou zaprieť nemôže.

Zaujímavosťou objektívu je aj jeho minimálna zaostrovacia vzdialenosť 70 cm na 200 mm ohnisku a 50 cm na 24 mm ohnisku. Práve vďaka takejto malej zaostrovacej vzdialenosti môžete vyhotoviť aj efektné blízke zábery, ktoré sa už naozaj začínajú podobať na makro zábery.

Zaostrovanie

Zoomovanie je plynulé, vhodné aj na natáčanie videa, aj na fotografovanie. Ak na scéne chýba svetlo a je naozaj šero, zaostrovanie objektívu sa môže spomaliť. Nie je to chyba, je to vlastnosť vzhľadom na menšiu svetelnosť objektívu. Ale počas bežného dňa, aj pri západe slnka, vôbec nemáte problém rýchlo a presne zaostriť svoj objekt. Bezchybne funguje aj zaostrovanie na tváre a oči, čo umožňuje vyhotoviť na väčších ohniskových vzdialenostiach aj veľmi pekné portréty. Napriek svetelnosti f/6,3 na dlhom konci zoomu, dokáže objektív pri blízkom zaostrení krásne rozostriť pozadie do atraktívneho bokehu. Objektívom tak vyfotíte aj príjemné portréty (ak sa vám objekt zatvári príjemne :-))

Nechcem tvrdiť, že makro, ale veľmi blízke zábery približujúce sa makru s týmto všestranným objektívom vytvoríte.
Navyše takéto zväčšenie ponúka objektív na najdlhšom ohnisku, takže ste od objektu vzdialení relatívne ďaleko na to, aby ste mohli bez väčších problémov zachytiť aj plachý hmyz.

Obrazová kvalita

Tu sa udialo ďalšie veľké prekvapenie. Z vyššie spomenutého vyplýva, že tento objektív obsahuje optické prvky a antireflexné vrstvy podobné ako objektívy z prestížneho radu S. Aj keď objektív toto označenie nenesie, kvalitou obrazu sa radu S veľmi približuje.

Širokouhlý záber na ohnisku 24 mm pre zachytenie celku krajiny.
Maximálne priblíženie 200 mm pre vzdialený detail krajiny.
Maximálne priblíženie 200 mm pre vzdialený detail krajiny.

Kresba je vyrovnaná, v strede obrazu na vynikajúcej úrovni, okraje a rohy nasledujú tesne za stredom. Ešte nikdy som takýto výkon ultrazoomu s rozsahom 24 – 200 mm nevidel. Kresbou a odolnosťou voči aberáciám tento objektív prekonáva môj obľúbený cestovateľský objektív Nikon 24 – 120 mm vo svetelnosti f/4 pre digitálne zrkadlovky.

24 mm minimálne ohnisko pri ktorom Vysoké Tatry v pozadí takmer nerozoznáte.
200 mm ohnisko odhalí detaily a konkrétne vrcholy vo Vysokých Tatrách. Fotené z Veľkej Fatry.
Perfektná kresba objektívu s množstvom jemných detailov.

Vďaka vynikajúcej kresbe môžem tento cestovateľský objektív smelo odporúčať aj krajinársky fotografom, ktorí tak nemusia nosiť so sebou štandardný objektív a osobitne teleobjektívy, ak nemajú ambície fotografovať ultra široko. Na všetky ostatné krajinárske zábery môžu použiť práve tento široko rozsahový zoom. No a samozrejme je vhodný pre všetkých cestovateľov, ktorí z rôznych dôvodov nechcú meniť objektívy na cestách – či už je to pre nich zaťažujúce, nepraktické pre prach, či pre obmedzenie batožiny atď.

Objektív je veľmi rezistentný aj voči odleskom v protisvetle, začo vďačí kvalitným antireflexným vrstvám. Pri zaclonení v protisvetle môžete dosiahnuť zábery so slnkom v tvare hviezdice.

Myslíte si, že priveľmi chválim? Posúďte sami. Pozrite si, pri akom praktickom rozsahu funguje objektív. Zväčšite si fotografie na plnú veľkosť a sledujte výbornú kresbu objektívu. 

A ešte raz minimálnych 24 mm.
A problíženie pekného detailu, ktorý si voľným okom v diaľke takmer nevšimnete na maxime 200 mm.

 Myslím si, že tento objektív strčí do vrecka všetky doterajšie ultrazoomy, ktoré kedy výrobca vyrobil. Jeho jediným obmedzením môže byť nižšia svetelnosť, ktorá naberá hodnotu f/6,3 už od ohniska 85 mm.

Tí z vás, ktorí chcú pružný objektív so širokým rozsahom a lepšou svetelnosťou, si musia počkať na čerstvo ohlásenými Nikkor 24 – 120 mm f/4, ktorý bude niesť označenie radu S a bude teda opticky vynikajúci. Stále je to o kompromise. Rozhodujete sa medzi rozsahom zoomu a jeho svetelnosťou. Aj preto je pre Nikon Z už k dispozícii toľko štandardných zoom objektívov: Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S aj f/4 S, Nikkor Z 24 – 120 mm f/4 S a nakoniec náš testovaný Nikkor Z 24 – 200 mm vo svetelnosti f/4 – 6,3. Ako jediný z nich, tento testovaný objektív, nenesie písmeno prestížneho radu S, ale optickou kvalitou sa k tomuto radu na nerozoznanie približuje.

Je jedným z najväčších prekvapení, ktoré mi značka Nikon počas posledného roka pripravila. Pokryje takmer všetky situácie, ktoré vás na ceste stretnú, a to bez zaváhania a s vynikajúcimi výsledkami.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *