Na love s Tomášom Hulíkom a novým NIKKOR Z 800 mm f/6,3 VR S

Keď Nikom predstavil svoj doteraz najdlhší teleobjektív pre mirrorless systém, vyvolal dosť veľa vzruchu medzi fanúšikmi športu a divokej prírody. Kto by nechcel mať 800 mm objektív v relatívne kompaktnom tele a so stále príjemnou váhou pod 2,5 kg? Objektívne je dlhý ani nie 40 cm a veľmi príjemne sa používa. Odkiaľ to viem? Viacerí ste sa ma pýtali, ako sa s týmto objektívom fotí, ale ani ja som doteraz nemal príležitosť ho vyskúšať. Oslovil som teda Tomáša Hulíka, aby mi o skúsenostiach s ním porozprával a dal mi ho aspoň trošku poťažkať. Tomáš ma ochotne zobral k rieke Morave, kde sme sa o objektíve porozprávali. Trochu som si ho vyskúšal a mali sme príležitosť vidieť jeho prácu aj na ostro, keď nám nad hlavami zakrúžil mladý exemplár orliaka morského.

Tomáš Hulík o NIKKOR Z 800 mm f/6,3 VR S

Objektív, vzhľadom na to, že je to novinka, nepoužívam veľmi dlho. Už teraz ale viem, že patrí k mojim najobľúbenejším objektívom na fotografovanie a natáčanie divokej prírody. Objektív je napriek svojej ohniskovej vzdialenosti 800 mm stále príjemný na používanie. Pri fotografovaní s týmto objektívom v kombinácii s Nikonom Z 9, používam statív stále menej. Je vyvážený tak, že najťažšia časť konštrukcie je čo najbližšie k bajonetu objektívu. Napomáha to k tomu, aby objektív nevytváral silnú páku na ruku, ktorou ho podopiera. To mi umožňuje rýchlejšie reagovať na situáciu okolo mňa, keď sa znenazdajky vynorí odniekiaľ zvieratko. Pri natáčaní videa, je samozrejme statív pri tak ohromnej ohniskovej vzdialenosti nutnosťou. Objektívna stabilizácia pomocou pohybu optického člena v kombinácii s Nikonom Z 9 dosahuje účinnosť až 5,5 EV. 

Na objektíve ma najviac fascinuje jeho kresba. Obraz je ostrý od okraja po okraj aj pri plne otvorenej clone, čo je pri wildlife aj v športe veľmi dôležité. Predsa len zvieratká sú aktívnejšie, keď svetlo klesá na konci dňa, alebo sa ešte len brieždi. Druhou vecou, ktorá ma ohúrila, je rýchlosť a presnosť zaostrovania. Fotoaparát v kombinácii s objektívom extrémne rýchlo chytá na objekty. Aj keď sa to nedá použiť stále, ak mám na to príležitosť, rád si skúšam automatické rozoznávanie objektu, pri ktorom sa kombo fotoaparátu a objektívu predvedie najviac. Fotoaparát rozozná napríklad labuť na hladine a vyberie si ju ako objekt na sledovanie. Ale nielen to, rozpozná dokonca hlavu labute a ostrí potom prioritne na ňu. Že to inteligentný autofocus dokáže na ľuďoch a domácich zvieratách som už vedel, ale že to bude fungovať dokonca aj pri labuti alebo husi, to ma naozaj prekvapilo.

Niekedy sa stáva, že aj 800 mm môže byť málo, a tak som objektív vyskúšal aj v kombinácii s telekonvertorom 1,4x a 2x. V princípe sa potvrdzuje to, že moderné konvertory 1,4x sú tak dobré, že okrem logického poklesu svetelnosti sa nijaký iný parameter nezhorší – ani kresba, ani rýchlosť zaostrenia, ani presnosť zaostrenia, ani sa nezvýraznia nedokonalosti komplikovanej optickej konštrukcie. Keď už s týmto objektívom použijete dvojnásobný telekonvertor, v kritických svetelných podmienkach už môžete pocítiť rozdiel v zaostrovaní. Vzhľadom na ďalšie stúpnutie clony, musíte používať aj vyššiu citlivosť ISO. Fotenie pri ohnisku 1600 mm je naozaj náročné, pretože objekt je veľmi vzdialený. Hrozí riziko neostrej fotky pre extrémne priblíženie, šumu zo zvýšenej citlivosti, ktorú musíte použiť, aby ste držali rýchlosť závierky na prijateľnej úrovni. Navyše vzdialenosť medzi vami a objektom je už taká veľká, že tepelné vlnenie vzduchu má vplyv na ostrosť fotografie. Mirage, ktorá vzniká vlnením zruinuje väčšinu vašich záberov, takže odporúčam fotiť vo väčších sériách. So šťastím sa takto môžete trafiť pomedzi vzduchové vlnenie. Najlepší recept je samozrejme fotografovať skoro ráno, keď ešte vlnenie nie je tak výrazné. A samozrejme priblížiť sa k objektu čo najbližšie, aby ste telekonvertory využívať nemuseli.

Ovládanie objektívu je ukážkové. Ako som už spomínal, vyváženie je kľúčové pre pohodlné snímanie z ruky a čo obzvlášť rád využívam, sú programovateľné tlačidlá. Jedným ovládam zaostrovanie a na druhý som si naprogramoval zmenu uhla záberu FX a DX. To mi umožňuje v teréne lepšie komponovať vzdialený objekt a pri videu to funguje v princípe ako telekonvertor. Pri zachovanom rozlíšení 4K môžem aktivovať 1,5-násobný faktor alebo dokonca 2,3-násobný faktor, čo je pre kameramana ozajstné požehnanie. Objektív mám ešte len krátko, a tak veľa fotografií z neho nemám, ale dohodli sme sa, že vás budeme pravidelne vydarenými zábermi zásobovať.

Galéria fotografií s objektívom NIKKOR Z 800 mm f/6,3 VR S:

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *