Mesto vo Fotke mesiaca Nikonblogu. Ste zvedaví na víťaza?

Na Nikon Facebook stránke už visí galéria fotografií, s ktorými ste sa zapojili do februárového kola fotky mesiaca Nikonblogu. Už ste si ju preklikali? Ja niekoľkokrát. Sú tam fotky, ktoré ma zaujali na prvý pohľad, ale aj také pri ktorých mi trvalo dlhšie, kým som objavil zaujímavé detaily. Téma mesto sadla viacerým z vás, z čoho mám samozrejme veľkú radosť. Ďakujem všetkým za príspevky. Ponúkam vám výber tých, ktoré ma najviac zaujali. Zhodli sme sa? 😉

O tom, že Blanka Mináriková vie veľmi dobre narábať s fotoaparátom už nemôžem zapochybovať. Presviedča ma (nás) o tom pravidelne svojimi súťažnými príspevkami. Tentokrát vyzdvihnem dve dosť odlišné fotografie. Jedna je minimalistická čiernobiela. Fotka vznikla na nádvorí mestského domu v Bratislave. Na prvý pohľad jednoduchú kompozíciu dopĺňa ženská postava vychádzajúca z brány domu. Tú som si pri prvom pohľade na fotku ani nevšimol, ale práve tá fotografiu ozvláštňuje. Kombinácia zaujímavo nafotenej architektúry s excentricky umiestneným ľudským prvkom vyvoláva zvláštny pocit. Vznikla veľmi pekná fotografia.

Foto: Blanka Mináriková

Druhá Blankina fotografia zobrazuje mestskú neusporiadanú usporiadanosť – chaos na jednej z moskovských križovatiek. Autá oproti stoja, iné autá prechádzajú popred objektív, osvietené budovy vľavo a siluety mrakodrapov v pozadí. Napriek tomu, že fotka zobrazuje ruch, je veľmi dobre usporiadaná a skomponovaná. Silný adept na víťaza.

Foto: Blanka Mináriková

Oľga Cisková Hanzelová odfotila Karlov most v Prahe. Áno, aj napriek tomu, že fotografia je vyhotovená v protisvetle, zo siluet najznámejšieho mosta v strednej Európe je možné identifikovať mesto. Vidno, že autorka má dobrý pozorovací talent a všíma si detaily. Do fotografie pekne zapadá žiariace slnko. Snáď k dokonalosti by som len trochu ubral z jednotvárnej oblohy, aby siluety budov a postáv vynikli ešte viac.

Foto: Oľga Cisková Hanzelová

Mestský ruch tentoraz v Tokiu zachytil aj Maroš Žužo. Zrkadlová mozaika ponad schody pomáha dotvoriť pocit chaosu medzi ľuďmi. Odráža ľudí prechádzajúcich po ulici, znásobuje tak ich množstvo v nezvyčajnom kruhovom usporiadaní. Spleť postáv a ich príbehov, ktorej výsledkom je mozaika mestského života. Ústredná postava ženy zostupujúcej po schodoch veľmi dobre zapadá do fotografie.

Foto: Maroš Žužo

Optimistické ráno alebo večer v historickom talianskom meste Bergamo zachytil Michal Sedláček. Príjemné teplé svetlo a mierny opar dotvárajú romantický obraz mestečka. Páči sa mi zakomponovanie stromu do ľavej časti obrazu. Trochu by som sklopil fotoaparát, aby som zachytil menej jednoliatej oblohy a viac objektov v spodnej časti fotografie. Fotografia má skvelú atmosféru, pri pohľade na ňu si vybavujem silnú chuť ranného ristrettka, ktoré by som si vychutnal pri takomto výhľade.

Foto: Michal Sedláček

Spomeniem aj fotku nášho bratislavského achitektonického zlepenca od Petry Mackovej. Historické budovy, komunistické aj moderné stavby zjednotené v chladnom šate „modrej hodinky“. Áno, aj takú rozmanitosť a kontrast dokáže spojiť modrasté súmračné svetlo po západe slnka. Mesto je chladné, akoby bez života. Nikde nijaké svetielko, až na teplé svetlá áut, v ktorých sedia ľudia a idú každý za svojim cieľom. Pôsobí na mňa tak trochu ako práve opúšťané mesto, mesto duchov. Tmavá silueta stromu akoby potvrdzovala tušené o našej izolácii v mestách. Cez jeho konáre, ako cez prírodné mreže, pozorujeme náš izolovaný svet… Výborná fotografia!

Foto: Petra Macková

Nočná fotka Blanky Minárikovej a Bratislava od Petry Mackovej patrili od začiatku k mojim favoritom spolu s fotografiami Aleša Tvrdého.

Až štyri fotografie Aleša Tvrdého sa dostali do užšieho výberu súťažných fotiek. Rozdelil som ich na dve dvojsérie. Prvou sú až dokonalé katalógové snímky, prepáč Aleš, až také krásne gýče. Ale je to dobre skomponované, v dobrom svetle zachytené okázalé dielo ľudských rúk a umu. Jedna vznikla ráno v Šanghaji a druhá večer v Singapure.

Foto: Aleš Tvrdý

Nakoniec víťaznou sa vo februárovom kole Fotky mesiaca Nikonblogu stáva séria dvoch Alešových fotografií, ktoré majú neuveriteľnú štruktúru a farby. Zaujímavá kompozícia, na ktorú sa môžete dlho pozerať a objavovať nové detaily. Fotky, ktoré hovoria veľa o pestrom živote miest vo svete – o živote na hongkongskom sídlisku a pestrom večernom trhovisku v Bangkoku Výborná práca Aleš, gratulujem!

Foto: Aleš Tvrdý

Poznáme už teda druhého finalistu, ktorý bude začiatkom budúceho roka bojovať o hlavnú výhru – fototechniku Nikon v hodnote 1 111 €. Ešte máme ale stále desať voľných finálových miest, ktoré budeme postupne až do konca roka zapĺňať vami a vašimi snímkami. V marci sme pre vás pripravili tému abstraktná fotografia. Budem rád, keď sa opäť zapojí do nej čo najviac z vás. Viac informácií nájdete tu.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.