Letí, letí, všetko letí, statív letí! Tak trochu netradičné využitie statívu

Statív je známe fotografické príslušenstvo. Používame ho, keď je málo svetla a hrozí roztrasenie záberu, ak by sme fotografovali „z ruky“. Zo statívu fotografujeme aj vtedy, ak chceme fotografie s extrémne dlhými časmi, alebo chceme fotografovať autoportrét… Pri svojom poslednom výlete v Chorvátskom Slunj Raztoke som však statív použil aj iným spôsobom. Pri viacerých scénach, ktoré som si chcel na pamiatku vyfotiť, som postrehol, že mi v popredí zavadzia nejaký porast alebo iná prekážka. Pomyslel som si, že by sa mi zišiel rebrík, aj keby mal len dve-tri priečky. Rebrík som nemal a tak som na špičkách s vysoko zdvihnutými rukami pomocou živého náhľadu skúšal zmeniť uhol pohľadu a zbaviť sa prekážajúceho popredia. Keďže mám od baletu veľmi ďaleko, vzdal som to. Napokon mi pohľad padol na statív zavesený cez plece a došlo mi to. Fotoaparát zdvihnem do výšky pomocou statívu a pomocou výklopného displeja u Nikonu D750 budem schopný ustrážiť kompozíciu fotografie.

stativ_netradicneĎakujem Michalovi Lindnerovi za fotografiu. 🙂

Tak sa aj stalo. Zdvihnutím fotoaparátu o meter sa mi výhľad uvoľnil tak, že som bol schopný fotografovať bez prekážok. Pre lepšiu ilustráciu pridávam fotografie vyfotené štandardným spôsobom i fotografie z takto použitého statívu. 🙂 Často to znamená rozdiel medzi vidím a nevidím. Tak čo, skúsite ho niekedy zodvihnúť nad hlavu?

DSC_5335Fotografia s prekážajúcim popredím.

DSC_5337Fotografia s použitím statívu zdvihnutého nad hlavu.

DSC_5317„Utopený potôčik“ v zeleni v popredí.

DSC_5320Odkrytý výhľad pomocou zdvihnutého statívu.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

6 komentáre

    1. 🙂 áno, zabudol som upozorniť, že v takejto pozícii má statív s fotoaparátom výrazný pákový efekt a chce to určitú silu. Keď ste zvyknutí maximálne na selfie tyčku s mobilným telefónom, toto radšej neskúšajte. A áno, slnečná clona (ktorú ja mimochodom takmer nikdy nenosím) ochraňuje objektív v prípade kolízie. Ďakujem za upozornenie. 🙂

  1. Dobrý nápad. Statív so sebou bežne nenosím (asi začnem), ale slnečnú clonu a káblovú spúšť mám v brašni stále. Takže nabudúce vyskúšam, tiež sa mi nie vždy darí držať foťák and hlavou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.