Labutie jazero za pomoci Photoshop-u

Tento príbeh fotografie chce ukázať, že často na prvý pohľad z obyčajnej scény môže vzniknúť zaujímavá fotografia. Keď som bol na prechádzke pri Dunaji, všimol som si skupinku labutí. Držali sa pekne spolu, sem tam niektorá ponorila hlavu s dlhým krkom pod hladinu pri hľadaní potravy. Svetlo bolo nezaujímavé, pomerne vysoko. Tak sme hádzali kamene do vody, ale stále som tak trochu kontroloval, čo sa udeje s labuťami. Postupne vplávali do oblasti, kde Slnko ostrými lúčami kresalo iskry na vlnami zbrázdenej hladine. Vedel som, že labute sú na Nikon Coolpix A s 28mm ohniskom priďaleko, no aj tak som neodolal pokušeniu a urobil tri zábery.

tri_jazera

Labute sa totiž krásne prepletali odrazom Slnka no zvlnenom povrchu. Vedel som, že pri troche šťastia dostanem z trblietajúcich sa svetiel hviezdičky. Ako som už spomínal v recenzii Coolpixu A, pri zaclonení sa bodové svetlá zobrazujú ako 14 cípe hviezdy. Už som mal v hlave kontrastný čiernobiely záber, takmer grafiku, kde sa budú vynímať siluety labutí a hviezdy na vodne hladine.

Po príchode domov a stiahnutí fotografií do počítača sa ma kamarát opýta, prečo som toto vôbec fotil. Áno, fotoaparát bol nastavený na picture control portrét, keďže som fotil momentky dcér do rodinného albumu, a tak bolo farby i kontrast trochu tlmené. No vravím mu:“Mám v hlave obraz, ktorý som vtedy na vodnej hladine videl.“ „Tak mi ho ukáž“, zaznela výzva. A tak som urobil relatívne rýchly postup, aby som dostal výsledok, ktorý som si pri fotení predstavoval.

Snímka obrazovky 2016-09-06 o 22.26.48

Najprv som v Adobe Photoshop Lightroom pridal kontrast na maximum a zvýraznil hrany funkciou clarity a prehodil ju do šedej škály. Fotografiu som vyexportoval do formátu PSD v 16bit farbách, aby stratila čo najmenej na kvalite pri následných úpravách.

Kolaz7labuti

Všetky tri fotografie som si otvoril v programe Adobe Photoshop CS a vybral tú, ktorá mala najviac pekných labutí a najatraktívnejšie hviezdičky na hladine (áno, podarili sa 🙂 ). Potom som chytil do ruky grafické pero Wacom a pomocou lasa s polomerom nastaveným na nulu som postupne z ďalších dvoch fotografií vyrezal labute s peknou pózou, aby som vtáčiu skupinku zväčšil. Podarilo sa mi tam presunúť 7 labutí z ďalších dvoch fotografií. Takto bol kŕdeľ výraznejší. Bolo nutné vyrezať labute aj s oblasťou pod nimi, keďže svojou prítomnosťou spôsobovali odrazy a tiene a taktiež čerili vodnú hladinu. Keď som bol spokojný s rozmiestnením labutí, spojil som všetky vrstvy do jednej.

Následne som chcel ešte zvýrazniť „iskričky“ na vodnej hladine a zvýšiť ostrosť tvarov vo fotografii. Vytvoril som si kópiu vrstvy a aplikoval na ňu filter High Pass. Pri nastavovaní tohto filtra je potrebné zvoliť taký polomer, ktorý najviac zasiahne tvary, ktoré chceme zvýrazniť. V mojom prípade to bolo v rozmedzí 13 až 14 pixelov. Potom stačí priradiť vrstve iný spôsob prelínania – namiesto Normal jej priradíme Overlay.

HighPass

HighPassPolomer

Overlay

Po aplikovaní High Pass a zmene prelínania na Overlay hviezdy na hladine „zažiarili“. 🙂  Opäť som spojil vrstvy do jednej pomocou Flatten Image.

SoftLight

Konečná úprava kontrastu fotografie, ktorá sa približuje grafike, bola dosiahnutá vytvorením kópie finálnej vrstvy a zmenou jej prelínania z normal na soft light. To vo fotografii zvýši kontrast, ktorý sa dá regulovať pomocou priehľadnosti vrstvy. Keď som bol s kontrastom spokojný, opäť som spojil vrstvy a fotografiu uložil. Hotovo.

A výsledok? Nie je to výstavná fotografia, ale kamarátovi sa páči a mne tiež. 🙂

LabuteFinal

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 komentáre

  1. Výsledná fotka je v pohode, aj keď na stenu by som si ju nezavesil. 🙂 Ale ďakujem za užitočný postup. Nevedel som, ako účinkuje high pass…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.